Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2011
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    24

    Domyślnie Nikon Z a Pro Capture - pytanie

    Witam,

    nie mogę doszukać się informacji, czy Z-tki mają funkcję zbliżoną do Olympusowego ProCapture. Czyli seria zdjęć po wciśnięciu spustu do połowy zapisywana w pętli - po "strzale" można wybrać najbardziej trafiony kadr. Nie pracowałem nigdy z Olympusem, ale z relacji użytkowników wiem, że jest to świetne rozwiązanie przy bardzo dynamicznych akcjach (ptaki, sport itp.). Teraz właściwe pytanie: czy taka funkcja jest w Z? Jeśli nie - czy wprowadzenie takiej funkcji to kwestia oprogramowania, a więc woli Nikona, czy niekoniecznie? Rozważam bardzo poważnie zakup bezlustra i ta funkcjonalność jest jedną z bardzo ważnych jakie biorę pod uwagę. Ktoś coś może wie? Podejrzewa? Jakieś przecieki?

    Pozdrawiam!

  2. #2

    Domyślnie

    Witam
    Chyba nie ma takiej opcji w setkach, programowo do się to zrobić to zależy od producenta. Pamiętam że kuzyn miał taką funkcję w kompakcie Sony, robił 20 zdjęć i wybierał najostrzejsze. Jak prawidłowo dobierzesz czas to w bezlustrze będzie ostro na 99%. Ostatnio robiłem wesele znajomym z6 i na ok 1400 zdjęć 2 nietrafione, z kolei w tych samych warunkach z d7100 zrobione 220 zdjęć nietrafionych jakieś 20

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Nikon 1 miał coś w tym stylu.
    Ja w sumie nie widzę musu w posiadani tej funkcji. Jak aparat ma sporo fps, duży bufor i ma sie dużą kartę to ma się robotę w domu. I to chyba lepsza opcja. Spokojnie na 24 calowym ekranie lepiej ocenie niż ekspresowo na LCD czy w wizjerze.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    Ale ta funkcja nie wybiera najostrzejszego zdjęcia tylko zapisuje zdjęcia już przed naciśnięciem spustu migawki i chwilę po. Jak robi się zdjęcie np. Strzały przebijającej balon z wodą to masz pewność że ten moment złapiesz na zdjęciu

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Tak jak w Nikon 1.
    Tylko co za problem zacząć robić serie przed przekłóciem balonu?
    Tu się liczą fps a nie funkcja.

    Bawiłem się w splashfoto. Ciężko się wstrzelić robiąc jedną klatkę, wiem. Fajnie jest mieć 20 fps.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 19-07-2020 o 17:07
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    No fakt przy balonie problemu nie ma, ale jak chcialem zlapac moment wylotu pocisku z dziala i nie wiesz czy to dzialo wystrzeli teraz czy moze za 3 minuty to juz ta funkcja by sie przydala.
    Tak samo jak zlapac moment wylotu ptaszka z dziupli, i pewnie jeszcze z milion innych sytuacji by znalazl.

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2011
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    24

    Domyślnie

    myrele dobrze to określił. Dla mnie funkcja byłaby bardzo przydatna. Mam D500, seria jest szybka, na XQD można praktycznie strzelić 200 fotek ciągiem - co z tego, jak w najlepszym razie, później trzeba z tych 200 wybierać, a przy nieprzewidywalnych sytuacjach (ptak z dziupli itp.) i tak można zgubić właściwy moment. Gdyby Z6 miał ten bajerek - już byłby mój. Mam nadzieję, że Nikon wprowadzi podobne rozwiązanie. Zwłaszcza, że jak się domyślam, seria w tym przypadku jest szybsza. Przypomina to pewnie bardziej rejestrację zapisu video w pętli, z której można później wybrać poszczególne klatki. Mała rzecz, a jaka przydatna...

Podobne wątki

  1. Capture NX2 - dość konkretne pytanie o WB/DNG
    By Borowa in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-05-2013, 18:45
  2. nikon capture nx "soft proof ON" - pytanie
    By locos in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-12-2009, 16:47
  3. [Pytanie] "Jak trzymać pion?" w Nikon Capture NX2
    By b202 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-10-2009, 16:41
  4. Pytanie o wyostrzanie w Capture NX
    By sokmarcin in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 11-12-2008, 13:55
  5. pytanie o Capture One LE
    By m_cudny in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 09-03-2007, 13:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •