Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie X-t20 system czyszczenia matrycy, czy to jakaś ściema?

    Posiadam dwie sztuki x-t20, z czego jedna uszkodzona bez szans na naprawę.
    Od dziecka byłem ciekawski, interesowało mnie jak co działa, więc postanowiłem zrobić sekcję zwłok uszkodzonego x-t20.
    Wszystkich którzy panicznie boją się czyszczenia matrycy, informuje że bez rozkręcenia aparatu, nie ma możliwości fizycznie w jakikolwiek sposób dotknąć matrycy. To co możemy fizycznie dotknąć i czyścić, to elektroniczna migawka, czyli zwykłe szkło, zwykły wyświetlacz.
    Migawka ta jest przykręcona do modułu matrycy, a pomiędzy jest uszczelka, więc do matrycy żaden syf nie ma możliwości się dostać.
    Moduł matrycy razem z migawką przykręcony jest na sztywno do obudowy, nie ma żadnych elementów ruchomych, nie ma mowy o jakimkolwiek drganiach.
    Więc czy może mi ktoś wyjaśnić jak niby ma działać to czyszczenie matrycy, skoro ona jest szczelnie zamknięta za elektroniczną migawką, tam żaden syf się nie dostanie?
    A migawkę można śmiało lecz oczywiście ostrożnie czyścić, bo to zwykłe szkło.

    Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

  2. #2

    Domyślnie

    Bez obrazy, ale...
    Wow.
    Tutaj jest tyle błędów, że nawet nie wiem od czego zacząć.

    Wysłane z mojego kalkulatora Casio.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  3. #3

    Domyślnie

    Najlepiej od początku.
    Cytat Zamieszczone przez Teu Zobacz posta
    Bez obrazy, ale...
    Wow.
    Tutaj jest tyle błędów, że nawet nie wiem od czego zacząć.

    Wysłane z mojego kalkulatora Casio.
    Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

  4. #4

    Domyślnie

    "Czyszczenie matrycy" to skrót myślowi - każdemu chodzi o szybę przed matrycą.
    Migawka elektroniczna, to nie fizyczny obiekt, więc nic nie może być za, przed czy obok niej. Jest natomiast migawka mechaniczna, na skład której wchodzą między innymi lamelki.
    Na pewno nie ma tam żadnego wyświetlacza.
    Generalnie zobacz poniższy film:
    https://www.youtube.com/watch?v=pTX6JL1EqBc
    Nic się nie rusza, a kropla eksplodowała. Magia? Raczej, nie - to system mikro-drgań, strząsających bród ze szkła ochronnego umiejscowionego przed matrycą.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Teu Zobacz posta
    "Czyszczenie matrycy" to skrót myślowi - każdemu chodzi o szybę przed matrycą.
    Migawka elektroniczna, to nie fizyczny obiekt, więc nic nie może być za, przed czy obok niej. Jest natomiast migawka mechaniczna, na skład której wchodzą między innymi lamelki.
    Na pewno nie ma tam żadnego wyświetlacza.
    Generalnie zobacz poniższy film:
    https://www.youtube.com/watch?v=pTX6JL1EqBc
    Nic się nie rusza, a kropla eksplodowała. Magia? Raczej, nie - to system mikro-drgań, strząsających bród ze szkła ochronnego umiejscowionego przed matrycą.
    Ok, więc czym jest ten szklany element dokręcany przed matrycą, i zasilany dwoma kabelkami.
    Bo według mnie to taki wyświetlacz jak w okularach migawkowych do tv 3d, które naprzemiennie zasłaniają oczy.
    W tym przypadku dwie szybki pomiędzy którymi znajdują się kryształy, które po podaniu napięcia, stąd dwa przewody, zmieniają polaryzację czyniąc ów element nieprzezroczystym, a co za tym idzie, zasłaniającym matrycę.
    Chyba że się mylę, a te dwa przewody powodują drganie tego elementu.
    Muszę to sprawdzić, i się okaże czy mam rację, czy się mylę.

    Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez kajfux ; 15-07-2020 o 00:42

  6. #6

    Domyślnie

    Więc faktycznie się myliłem, ten element to filtr IR, a kabelki które do niego idą zasilają mechanizm czyszczenia tego filtra. Dziękuję za wyprowadzenie z błędu, i przepraszam że innych chciałem pochopnie w błąd wprowadzić.

    Cóż, człowiek się uczy całe życie.
    Ostatnio edytowane przez kajfux ; 15-07-2020 o 01:05

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kajfux Zobacz posta
    ten element to filtr IR
    A nie filtr AA (dolnoprzepustowy), który jest odwrotnością filtra IR?
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Skibek Zobacz posta
    A nie filtr AA (dolnoprzepustowy), który jest odwrotnością filtra IR?
    Nie wiem jak X-T4, ale według Optycznych.pl, wszystkie niższe modele z serii X-T, filtrów AA nie posiadają.

    Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

  9. #9

    Domyślnie

    Dokładnie wygląda to tak jak na zdjęciu poniżej.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fujifilm-xt20-infrared-conversion-tutorial-8.jpeg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	41,0 KB
ID:	41390

    Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

  10. #10

    Domyślnie

    A nie ma tam elementów piezoelektrycznych, które po doprowadzeniu napięcia zaczynają drgać i w ten sposób są strzepywane pyłki znajdujące się na szkle przed matrycą?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nowe akcesoria do czyszczenia matrycy
    By mini21 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 28-10-2008, 16:50
  2. System czyszczenia matrycy
    By life in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 26-12-2006, 23:56
  3. Zestaw do czyszczenia matrycy
    By Antonina in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 16-06-2005, 13:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •