Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Jakie baterie do lampy?

    Witam.
    Mam lampe blyskowa TTL Nikon speedlight sb-900 do ktorej nie moge dobrac baterii.
    Kupilam ja jako uzywana 5 lat temu i na poczatku mialam zwykle bateryjki polecone przez sklep w ktorym kupilam lampe.
    Lampa na jednych bateriach dzialala super, fantastycznie i dlugo. Niestety nie pamietam co to byly za baterie.
    Teraz kupuje za kazdym razem inne i dzialaja 5 min. Masakra jesli ide fotografowac slub i potrzebuje lampy na kilka godzin.
    W sklepie gdzie kupowalam lampe pan uczulil mnie ze nie wolno do lampy TTL uzywac akumulatorkow, dlaczego?
    po tylu latach nie pamietam, utwalilo mi sie tylko ze nie wolno
    Kochani, poradzcie mi prosze jakie mam kupic baterie.
    Pzdrawiam
    Anett

  2. #2

    Domyślnie

    Eneloopy białe/czarne (albo Ladda czy jakoś tak z Ikei. To to samo) + jakaś sensowna ładowarka, np Everactive NC-1000.
    To, że nie wolno używać aku w lampach TTL, to tak zwany trzeci rodzaj prawdy.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  3. #3

    Domyślnie

    Dokładnie tak. Czarne Eneloopy, jeśli korzystasz z lampy często, a białe jeśli bardziej sporadycznie.

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    LADA z ikea, Fujitsu i Eneloop ale i te nowe GP czy Varta też są ok.

  5. #5

    Domyślnie

    Czarne enelopki sa git. Dobrze sie zbieraja i maja pojemnosc rowna tego, co jest na etykiecie. Jako zapas mozesz wrzucic cokolwiek, nawet ISY z media za 22 zl za 4 sztuki. Pojemnosc w tanich tez w miare sie pokrywa, ale czuc, ze maja gdzies opor przy oddawaniu mocy.

  6. #6

    Domyślnie

    Do lampy nie można wkładać aku? Ciekawi mnie czym ten oszołom uzasadniał swoją tezę. Osobiście używam czarnych eneloopów (wcześniej białych) i działa bezproblemowo. Inna sprawa, że jeśli teraz lampa rozładowuje każde baterie w 5 min to świadczy o jakiejś awarii. Czy bez błyskania także je rozładowuje?


    Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
    d7000 + N17-55/2.8 + N70-300VR + N35/2 + SB900 + frotka

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez AnettK Zobacz posta
    W sklepie gdzie kupowalam lampe pan uczulil mnie ze nie wolno do lampy TTL uzywac akumulatorkow, dlaczego?
    po tylu latach nie pamietam, utwalilo mi sie tylko ze nie wolno
    Kochani, poradzcie mi prosze jakie mam kupic baterie.
    Pzdrawiam
    Anett
    Ten sprzedawca to jakiś idiota, mówiąc wprost. Do głowy by mi nie przyszło pracować na zwykłych bateriach.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Anion Zobacz posta
    Do lampy nie można wkładać aku? Ciekawi mnie czym ten oszołom uzasadniał swoją tezę.
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Ten sprzedawca to jakiś idiota, mówiąc wprost.
    Może miał w sprzedaży wagon jedynie dobrych, słusznych baterii?
    Albo (teraz bardziej serio) był bardzo doświadczonym Panem Fotografem, takim pracującym jeszcze w latach '70-'80?
    I teraz dla kilku osób może być niespodzianka, wiele instrukcji lamp błyskowych z tamtego okresu zawierało wyraźny zakaz stosowania akumulatorów, i (kolejna niespodzianka) ten zakaz jak najbardziej miał sens.
    Lampy z tamtego okresu miały bardzo prostą konstrukcję. Pobierały z baterii tyle prądu, ile się dało, same w sobie nie zawierały elementów ograniczających pobór prądu (aby nie przekroczył parametrów granicznych tranzystora, skutkujących jego zniszczeniem), nie miały układów zabezpieczających przed przegrzaniem. Baterie mają większy "opór wewnętrzny" niż akumulatorki, i lampy były projektowane tak, że ten opór wewnętrzny źródła zasilania był elementem ograniczającym maksymalny prąd pobierany z baterii, przepływający przez tranzystor. Jeśli założylibyśmy fajne akumulatorki o małym (kilka razy mniejszym) oporze wewnętrznym, przez elementy lampy popłynąłby tak duży prąd, że zostałyby uszkodzone. Dlatego w niektórych lampach nie wolno było stosować akumulatorków.
    Jeśli ten pan sprzedawca pochodził z tamtej epoki, i jego doświadczenie zatrzymało się na tamtym etapie, mógł z pełnym przekonaniem tak mówić, i to "w dobrej wierze", aby koleżanka nie miała problemów z lampą, choć oczywiście w przypadku współczesnych lamp to głupota, i baterie stosuje się do nich chyba tylko w sytuacji awaryjnej.
    @AnettK - mam nadzieję, że przez tak długi czas używana lampy zdążyłaś się zapoznać z instrukcją obsługi? Nie chce mi się szukać, ale prawdopodobnie sam producent w niej napisał, że można stosować akumulatorki, być może jest nawet jakaś tabelka, opisująca ile można zrobić błysków (i jak szybko się ładuje lampa) na akumulatorkach i na bateriach (alkalicznych).
    Choć teraz tak mi przyszło do głowy, że być może sprzedawca zastrzegał, żeby nie używać baterii cynkowo-węglowych, a używać "alkalicznych" (lub akumulatorków)

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Nie chce mi się szukać, ale prawdopodobnie sam producent w niej napisał, że można stosować akumulatorki
    Napisał:
    "Four AA-size alkaline-manganese (1.5V), lithium (1.5V), Oxyride (1.5V) or Ni-MH (2600 mAh) (rechargeable) (1.2V) batteries."
    https://imaging.nikon.com/lineup/spe...b-900/spec.htm

    Oczywiście najtańsze cynkowo-węglowe 1.5V też można, ale to się mija z celem.

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2019
    Miasto
    Grudziądz / Kielce
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cokolwiek wrzucić w nowych technologiach
    Bardzo dobre wyniki testów (w tym wytrzymałości na kolejne ładowania - mają niesamowicie dużą liczbę cykli ładowania, ale niestety to ciężko w testach wykazać... przynajmniej w domowych warunkach) mają aku Varty, klasyki Eneloop (białe), kiedyś brałem Fujitsu (białe + czerwony napis - to samo co Eneloopy jak się nie mylę - choć chyba teraz są w ofercie Fujitsu o większej pojemności co może wskazywać na inną technologie). Wszystkie te aku bardzo dobrze trzymają poziom naładowania (jak leżą i czekają na swoją kolej).
    Eneloopy Pro (czarne) i słynne LADDA z ikei mają dużo mniejszą żywotność jeśli chodzi o ilość naładowań (tj. szybciej w perspektywie czasu będą do wyrzucenia), ale za to w akcji wytrzymają dłużej (bo i pojemność mają większą). Pojemność jest większa o ok. 25%, ale za to ilość cykli ładowań nawet 4x mniejsza. Coś za coś.

    Z ciekawostek - po paru latach użytkowania Eneloopy białe i Fujitsu mają u mnie praktycznie pełną pojemność (nadal działają idealnie), a GP o podobnym okresie działania zdechły i ich pojemność jest kilkukrotnie mniejsza (żeby być uczciwym - to stare GP i nie ma sensu ich porównywać z obecnie robionymi ).

    Wszystkie eksperymenty z pojemnościami powyżej 3000 mAh można odpuścić od razu (co ciekawe zazwyczaj w testach mają poniżej 1000 mAh... więc nie tylko producenci dają opis z kosmosu to w dodatku idzie to w parze ze wciskaniem ciemnoty i złomu).

    Fakt - jak normalne baterie (w sensie nie jakieś kosmiczne z Chin o MEGA pojemności itp. itd.) od razu padają w lampie - to miałbym obawy, że jednak coś jest nie tak Ale obym się mylił.
    D750 + S70-200 2.8 / T24-70 2.8 / S20 1.4 / N50 1.8 / T85 1.8 / S105 2.8 + Godox V1 + parę starszych szkieł, lamp i światełek, statywów i innego złomu...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jakie baterie do F4 ?
    By Vincente in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 31-12-2010, 17:30
  2. Grip do D90 jakie baterie?
    By Valdek_Tychy in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-11-2010, 10:43
  3. MB-16 - jakie baterie polecacie ??
    By 2Cresky in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 11-08-2008, 21:27
  4. jakie baterie do sb-800
    By Mateoosh in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 10-08-2008, 21:29
  5. Jakie baterie?
    By Soluś in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 09-04-2008, 12:05

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •