Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 13 z 13
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Może miał w sprzedaży wagon jedynie dobrych, słusznych baterii?
    Albo (teraz bardziej serio) był bardzo doświadczonym Panem Fotografem, takim pracującym jeszcze w latach '70-'80?
    I teraz dla kilku osób może być niespodzianka, wiele instrukcji lamp błyskowych z tamtego okresu zawierało wyraźny zakaz stosowania akumulatorów, i (kolejna niespodzianka) ten zakaz jak najbardziej miał sens.
    Lampy z tamtego okresu miały bardzo prostą konstrukcję. Pobierały z baterii tyle prądu, ile się dało, same w sobie nie zawierały elementów ograniczających pobór prądu (aby nie przekroczył parametrów granicznych tranzystora, skutkujących jego zniszczeniem), nie miały układów zabezpieczających przed przegrzaniem. Baterie mają większy "opór wewnętrzny" niż akumulatorki, i lampy były projektowane tak, że ten opór wewnętrzny źródła zasilania był elementem ograniczającym maksymalny prąd pobierany z baterii, przepływający przez tranzystor. Jeśli założylibyśmy fajne akumulatorki o małym (kilka razy mniejszym) oporze wewnętrznym, przez elementy lampy popłynąłby tak duży prąd, że zostałyby uszkodzone. Dlatego w niektórych lampach nie wolno było stosować akumulatorków.
    Jeśli ten pan sprzedawca pochodził z tamtej epoki, i jego doświadczenie zatrzymało się na tamtym etapie, mógł z pełnym przekonaniem tak mówić, i to "w dobrej wierze", aby koleżanka nie miała problemów z lampą, choć oczywiście w przypadku współczesnych lamp to głupota, i baterie stosuje się do nich chyba tylko w sytuacji awaryjnej.
    @AnettK - mam nadzieję, że przez tak długi czas używana lampy zdążyłaś się zapoznać z instrukcją obsługi? Nie chce mi się szukać, ale prawdopodobnie sam producent w niej napisał, że można stosować akumulatorki, być może jest nawet jakaś tabelka, opisująca ile można zrobić błysków (i jak szybko się ładuje lampa) na akumulatorkach i na bateriach (alkalicznych).
    Choć teraz tak mi przyszło do głowy, że być może sprzedawca zastrzegał, żeby nie używać baterii cynkowo-węglowych, a używać "alkalicznych" (lub akumulatorków)
    Dziekuje za odpowiedz.
    Gadulo wyjasniles wszystko cudownie prosto i fantastycznie Dziekuje!
    Z fotografami sterej daty jest troche dziwnie Kiedy uczylam sie fotografii, jeden taki fotograf uczyl mnie ze lepiej zdjecie przeswietlic jak niedoswietlic ))))))
    Czlowiek uczy sie na bledach i to najlepszsa szkola.
    Tak zapoznalam sie z instrukcja, ktora jest grubsza od mojego aparatu fotograficznego )). Pisze tam o akumulatorkach, ale zglupialam po rozmowie ze sprzedawca.
    Myle czesto o tym ze mozliwe jest uszkodzenie lampy tym bardziej ze kupilam ja jako uzywana...niestety.
    Problem z bateriami jest dziwny....juz wyjasniam....W momencie kiedy lampa przestaje dzialac z powodu wyczerpania baterii, wyciagam baterie wkladam nowe. Kiedy ponownie mam informacje na lampie ze baterie sa wyczerpane, wyciagam je i wkladam poprzednie (te rzekomo wyczerpane). Pracuje na nich kolejne 5 czasem 10 min i.
    Znowu wkladam poprzednie i tak w kolko do rzeczywistego wyczerpania baterii. Dziwne co?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.
    Znalazlam baterie Eneloopy Pro i mam je chyba taniej €22 to chyba 5 zl za 4 szt ))
    Juz je zamawiam i mam nadzieje ze problem zniknie. Chyba ze bede musiala szukac nowej lampy, ale tak czy siak dziekuje Wam.
    Pozdrawiam i nie dajcie sie kovidowi

  2. #12
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 750

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez AnettK Zobacz posta
    Z fotografami sterej daty jest troche dziwnie Kiedy uczylam sie fotografii, jeden taki fotograf uczyl mnie ze lepiej zdjecie przeswietlic jak niedoswietlic ))))))
    Tym razem ten fotograf starej daty może mieć racje. Pod warunkiem że mówił o fotografii analogowej i o negatywach. Bo prześwietlony negatyw jest zbyt ciemny. Czyli w konsekwencji o dziwo wychodzi na to tak tak jak w cyfrze - wolimy rozjaśniać ciemne. Mając za ciemny (prześwietlony) negatyw dłużej naświetlamy papier.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 14-07-2020 o 11:23
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Tym razem ten fotograf starej daty może mieć racje.
    Fotografowie starej daty bardzo często mają rację (jeśli mówią o sprzęcie i technikach z "tamtej epoki")
    @AnettK - tak jak napisał Jacek: jeśli prześwietlisz film negatywowy, to masz go bardzo ciemny, ale są tam szczegóły, i wystarczy dłużej naświetlać odbitkę. Jeśli go niedoświetlisz, na filmie będą całkiem przezroczyste miejsca, bez żadnych szczegółów, nie da się ich odzyskać. To "prawie jak w cyfrze", tylko odwrotnie, tutaj jeśli prześwietlisz zdjęcie, to masz czysta biel, bez szczegółów, więc Twój nauczyciel miał rację, ale mówiąc o fotografii na tradycyjnych materiałach negatywowych (bo były jeszcze przezrocza - "slajdy", a z nimi jest podobnie jak z cyfrą, tylko gorzej, bo nie ma możliwości "kombinowania w postprodukcji").

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Jakie baterie do F4 ?
    By Vincente in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 31-12-2010, 17:30
  2. Grip do D90 jakie baterie?
    By Valdek_Tychy in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-11-2010, 10:43
  3. MB-16 - jakie baterie polecacie ??
    By 2Cresky in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 11-08-2008, 21:27
  4. jakie baterie do sb-800
    By Mateoosh in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 10-08-2008, 21:29
  5. Jakie baterie?
    By Soluś in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 09-04-2008, 12:05

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •