Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32
  1. #1

    Domyślnie Fotografia sportowa D500

    Witam!

    Mam problem z aparatem i proszę o nakierowanie mnie, gdzie może być główny problem i co robić. Zaryzykowałam i kupiłam z ekspozycji Nikona D500 (brałam pod uwagę, że może być wyeksoatowany, ale mam możliwość zwrotu). Kiedyś bawiłam się lustrzanką Nikona (chociaż bardziej szłam w zdjęcia makro), mam sentyment i chciałam do tego wrócić. Padło na ten model ponieważ mam sportowe psiaki i jeździmy na zawody sportów zaprzęgowych - mowa o obiektach poruszających się najczęściej 30-40 km/h, a bywa że szybciej. Wydawało mi się że D500 będzie do tego idealny. Wiem, rzucam się na głęboką wodę i w temacie fotografii sportowej i w sprzęcie. Ale spokojnie, to nie jest tak, że liczyłam, że kupie super aparat i będę robić zdjęcia na poziomie profesjonalnego fotografa z doświadczeniem. Miałam nadzieję że zanim się nauczę, to będę miała chociaż szansę coś uchwycić i zrobić lepsze zdjęcie niż komórką. Niestety wszystkie zdjęcia w ruchu są rozmyte i nieostre. Zdjęcia statyczne ok, ale ruch to masakra. Próbowałam wydaje mi się już wszystkich ustawień i nadal nie widzę różnicy w zdjęciach AF-S a AF-C. Kombinowałam z ustawieniami, np. zmiana reakcji na blokadę ujęcia AF, na ruch obiektu zmienny, zmiany ilości punktów, zmiana pól AF w pętli, opcja z priorytetem ostrości migawki itp., Próbowałam też z ustawieniami w trybie manualnym np. f/2.8 i krótki czas naśwetlania, dopasowywując ISO, piękna pogoda, piękne światło, i nadal kiepsko, komórka jakością nadal wygrywa... Robiłam mikrokalibrację. Resetowałam ustawienia, robiłam nowe i tak wielokrotnie powtarzałam z nowymi ustawieniami i nadal w ruchu zdjęcia nie ostre. Np.w trybie śledzenia wybranego przez mnie obiektu,na ekranie widać, że on śledzi poprawnie wybrany obiekt, ale zdjęcia i tak są nieostre ( zdarzyło się że pierwsze zdjęcie było dopuszczalne, jak pies jeszcze się nie ruszał, ale reszta serii już masakra). Wystarczy, że pies siedzi i rusza głową, to już foty są nieostre, niezależnie jaki tryb pola AF wybiorę czy to jest 3D, czy auto itd, a co tutaj mówić o bieganiu! Już się zaczynamy nie lubić.... Chciałam aparat który będzie też szybko reagował, ustawienie ostrości na tak szybkich obiektach jak biegnące zwierze, jest trudne, a też zależało mi na sprzęcie, który szybko uruchomienię gdy np. zobaczę zwierzę ma szlaku, czy dzięcioła w ogrodzie, biegnę po aparat, żeby chociaż było coś na tej focie widać. Chciałam się zagłębiać w temat fotografii sportowej i mieć szansę rozwoju. Żeby nie było tak, że za rok czy dwa, będę tupać o nowy apart. Tutaj już na wstępie nawet po walkach z trybem manualnym wysiadam i jestem zmęczona. Moja komórka robi sto razy lepsze foty seryjne w ruchu, niż aparat w zestawie potrafiący kosztować ponad 10 tys. Ok. te zdjęcia są kiepskiej jakości, ale mam uchwyconą chwilę np. biegnącego psa z jęzorem na wierzchu. Na ten aparat (z moja wiedzą na ten moment), nie mogę liczyć. Czy to normalne " zachowanie" D500 i czeka mnie długa droga cierpliwości? Czy wygląda że mogę mieć jakoś trafny/uszkodzony egzemplarz? Pytam, bo mam ochotę go wymienić, bo jak myślę ile mnie ominie scen, to mi się odechciewa go nosić i rozgryzać. Nie wiem teraz czy wybrać inny egzemplarz D500 modelu, czy szukać czegoś bardziej zautomatyzowanego. Zastanawiam się już nad bezlusterkowcem. Czy jest jakiś łatwiejszy dla amatora "odpowiednik" do zdjęć w ruchu, gdzie będzie przy takich szybkich obiektach w miarę sprawny tryb auto i będzie szansa na w miarę ostre zdjęcie w serii, a gdy się oswoję z tematem, będę miała możliwość robić lepsze jakościowo zdjęcia ? Zwróciłam teraz uwagę na np.CANON EOS M6 Mark II (bo z aktualnie dostępnych Nikonów nic mi takiego nie wpadło - a chcę najlepiej na raty 0%)- jest sens rozważać? Proszę o wyrozumiałość zaawansowanych i o poradę.

  2. #2

    Domyślnie

    Pierwsze primo - jakie są czasy naświetlania nieostrych zdjęć? Na pewno problemem jest nie trafiony AF a nie rozmycie ruchu spowodowane zbyt długim czasem?
    Drugie primo - nie używać trybów Auto AF; jeśli są problemy ze śledzeniem to ustawić je (śledzenie, nie problemy) tylko na jednym punkcie AF i sprawdzić efekty.
    Trzecie i nie najmniej ważne dla ruchomych obiektów primo - odłączyć AF od spustu migawki, włączanie AF tylnym przyciskiem. Oczywiście tryb AF-C.

    No i dobrze byłoby zobaczyć problematyczne zdjęcia, bez usuniętego z nich EXIF, a nawet z podanym w treści postu.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    jeśli są problemy ze śledzeniem to ustawić je (śledzenie, nie problemy) tylko na jednym punkcie AF i sprawdzić efekty.
    Z tym się nie zgodzę, nigdy mi się pojedynczy punkt AF dobrze nie sprawdzał, znacznie lepiej działa ustawienie "o jeden wyższe".

    Pod resztę pytań się podepnę oraz dodam jeszcze dwa:
    -Jaki obiektyw?
    -Czy aparat idealnie trafia w nieruchome obiekty?

  4. #4

    Domyślnie

    Koledzy zadali dobre pytania. Na 99% uda się pomóc
    A przy okazji są ze dwa, może cztery aparaty lepsze do fotografii sportowej niż D500, ale nie jest to Canon 6DII . Ale twój problem nie tkwi raczej w korpusie.
    https://www.dpreview.com/reviews/buy...rts-and-action
    Sądząc po opisie, chyba niewiele czytałaś (oglądałaś tutoriali) o fotografii sportowej?
    https://www.youtube.com/results?sear...+d500+in+sport
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  5. #5

    Domyślnie

    Jakbym była obyta w temacie, to pewnie nie zastanawiałabym się teraz co jest nie tak Filmiki na youtube przejrzałam o D500 i ustawienia jakie niektórzy rekomendowali przy zdjęciach w ruchu. Co zrozumiałam z angielskiego to zrobiłam.
    Obiektyw mam na razie z zestawu tj. 16-80mm NIKON i próbuję ogarnąć podstawowe rzeczy. Zdjęcia przedmiotów raczej ogarnia z ostrością, zajęłam się jakimkolwiek ruchem od kwiatka na wietrze, po zwierzaki, bo zobaczyłam od razu że tutaj jest jakiś problem i nic ładnego mi nie wychodzi.

    Ale jeżeli przykładowo już na poziomie ustawień:
    -mam AF-C, tryb ekspozycji P, i zmieniam tryby pola AF od jednopolowego po wybór pola AF z grupy, kombinacje z trybem 'śledzenie w ruchu' czy np. Wide
    -Albo tryb A i ustawiam np. f/2,8 i robię zdjęcia o różnej porze dnia, przy różnym świetle dziennym i nadal zdjęcia idącego powoli psa są nieostre, a biegnący to już w ogóle - to to jest norma?

    Używałam przycisku z tyłu AF-ON do ostrości. Teraz wyłączyłam też AF z migawki i może jest trochę lepiej - widzę piłę lecącą, nieostrą, ale jest, to już szał !
    Czas naświetlania ustawiałam różny - testowałam całą skalę wiem że do ruchu ma być krótki. Teraz np. idę już w nawet 2000 czy 8000 (przysłony zazwyczaj 2,8 albo 3,2)

    Generalnie jak robię serię i ustawię ostrość na punkt w miejscu to pierwsze zdjęcie potrafi wyjść ostre, albo dopuszczalne, a potem to jak leci seria z ruchem, to jest coraz gorzej. Im większy ruch tym bardziej rozmazane.

    Przykładowo pierwsze zdjęcie z serii:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3909[1].JPG
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	5,45 MB
ID:	40744

    i potem któreś z tej serii:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3915[1].JPG
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	5,35 MB
ID:	40745
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200623_171600.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	310,7 KB
ID:	40746

    inne przykładowe nieostre:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3935[1].JPG
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	5,22 MB
ID:	40747
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200623_164231.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	398,5 KB
ID:	40748

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3999[2].JPG
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	5,37 MB
ID:	40749

    P.S. Kojocisko - Jakie modele poza zapewne D5 przychodzą Ci do głowy? Zapewne nie są łatwiejsze od D500 dla amatora?

  6. #6

    Domyślnie

    Napisałaś w pierwszym poście coś takiego:
    "na ekranie widać, że on śledzi poprawnie wybrany obiekt, ale zdjęcia i tak są nieostre"
    Nie wiem jak to rozumieć, więc tylko spytam czy aby na pewno podczas fotografowania używasz wizjera a nie ekranu wyświetlacza? To dwa różne sposoby działania AF

  7. #7

    Domyślnie

    Przestudiuj na początek zagadnienie głębi ostrości (1 zdjęcie). Dalsze zdjęcia wyglądają jakby ostrość pozostawała zablokowana, to nie wygląda na użycie AF-C.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Przestudiuj na początek zagadnienie głębi ostrości (1 zdjęcie). Dalsze zdjęcia wyglądają jakby ostrość pozostawała zablokowana, to nie wygląda na użycie AF-C.
    NO WŁAŚNIE, mam tryb AF-C i po zdjęciach tego nie widać. Zdjęcia są takie same jak w AF-S. Tryb AF-C ustawiam na górnym wyświetlaczu LCD (trzymając guzik AF i główne pokrętło sterujące przechodzę z AF-S na AF-C) i on jest włączony. Nie rozumiem, że aparat tej klasy (po ustawieniu zdjęć w ruchu) nie jest w stanie ogarnąć tego że pies rusza głową (!!!) To chyba coś jest nie tak. Byle drobny ruch powoduje nieostrość. Czy naprawdę D500 tak działa?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez esperal Zobacz posta
    Napisałaś w pierwszym poście coś takiego:
    "na ekranie widać, że on śledzi poprawnie wybrany obiekt, ale zdjęcia i tak są nieostre"
    Nie wiem jak to rozumieć, więc tylko spytam czy aby na pewno podczas fotografowania używasz wizjera a nie ekranu wyświetlacza? To dwa różne sposoby działania AF
    Można śledzić obiekt wizjerem i monitorem. Wiem, że wizjerem lepiej. Robiłam i jedno i drugie - zarówno na wizjerze jak i na ekranie dobrze śledzi obiekt który mu wskazałam (tj. podąża za ruchem), ale ostrości nie ma na zdjęciach.
    Ostatnio edytowane przez seeloo ; 23-06-2020 o 19:30

  9. #9

    Domyślnie

    Po pierwsze propsy za wyżła - jestem wyżłoholikiem... a skoro tak, to się rozpiszę.
    Po drugie - D500 jest jednym z najlepszych korpusów do sportu, brakuje ci wiedzy, a nie lepszego korpusu. A lepsze są (może D4?) D5, D6 i może 1Dcośtam Canona. I pewnie A9. Ale one nie zrobią zdjęcia za ciebie, to potrafi smartfon.
    No i jak sama napisałaś - za mało przeczytałaś...

    a) Czas
    Jeśli wyżeł ma być zamrożony w ruchu, to migawka w okolicach 1/2000 powinna wystarczyć. Mniej, jeśli fotografujesz z boku i stosujesz tzw. panning - czy nadążanie za obiektem

    b) Przysłona
    Im mniejsza przysłona tym mniejsza głębia ostrości, czyli pisząc inaczej najmniejsza odchyłka w trafieniu AF skutkuje wypadnięciem obiektu z obszaru ostrości. Na początku nie ryzykowałbym przysłony mniej niż 5,6-8
    Polecam https://dofsimulator.net/pl/ żeby zobaczyć skalę zjawiska

    c) Tryb AF
    - Tryb AF-C, AF na tylnym przycisku, wyzwolenie migawki ODPIĘTE od spustu migawki, ustawiony priorytet spustu, a nie ustawienia ostrości. Ustawiona szybka seria
    - Wybierz tryb 9 pól AF i pamiętaj, że jeśli psia głowa ma być ostra, to pola AF mają cały czas być na psiej głowie. Zdjęcia 2 i 4 raczej pokazują, że AF był gdzie indziej


    D) Technika robienia zdjęć
    - fotografujesz przez wizjer!!!!!!!!!!!!!!!!!
    - tryb - ja bym wybrał A z ustawieniami AutoISO - minimalny czas 1/2000
    - łokcie przy ciele, jedna ręka podpiera obiektyw

    Ognia!

    PS. jak sprawdziłem na optycznych, ten obiektyw nie ma wybitnego AF, ale sądząc po zdjęciach jeszcze nie dotarłaś do limitu jego możliwości.
    PPS. I jeszcze - raczej fotografuj psa na dłuższych ogniskowych!!!
    Ostatnio edytowane przez Kojocisko ; 23-06-2020 o 19:51
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  10. #10

    Domyślnie

    Wejdź w Menu A3 i spróbuj zmienić blokadę ostrości na szybszą/krótszą. Prawdopodobnie aparat ma ustawioną zbyt długą zwłokę w korygowaniu ostrości.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Fotografia sportowa w hali
    By Kokesz in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 27-03-2015, 11:54
  2. Fotografia sportowa- skatepark
    By kherrowca in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 29-07-2013, 11:04
  3. Fotografia sportowa w hali
    By Marszal in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-09-2008, 20:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •