Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Jak zwiększyć nasycenie jaskrawych/fluorescencyjnych kolorów

    Cześć,

    Zajmuję się fotografią produktową. Dlatego najważniejszym aspektem jest dla mnie jak najwierniejsze odwzorowanie kolorów produktu. Niestety ale część barw wychodzi mi zupełnie inna niż w rzeczywistości. Szczególnie dotyczy to: jaskrawego różu oraz fluorescencyjnej zieleni i fluorescencyjnej żółci. Te kolory nie wychodzą zbyt szare czy za ciemne. Wychodzą po prostu inne niż w rzecyzwistości. Jakby barwa była zamieniana na inny kolor. Wprawdzie nie korzystam z Nikona (obecnie mam LUMIXA GH5 z obiektywem obiektywem Leica 12-60mm (DG VARIO-ELMARIT 12-60mm F/2.8-4.0 ASPH. POWER O.I.S.) ale pomyślałem, że może tutaj znajdę poradę. Wiem, że aparaty dzisiaj oferują potężną mnogość funkcji. A ja z fotografią dopiero zaczynam. Czy może mi ktoś podpowiedzieć gdzie szukać odpowiednich ustawień? I co zmienić? Problemy mam tylko z bardzo jasnymi, fluorescencyjnymi barwami (toxic green, fluo yellow, itp.).

    Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Pierwszym krokiem jest używanie dedykowanej wywoływarki RAW danego producenta aparatu. Jeżeli tam kolory poprawią się to będziesz "do przodu"

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Arbogast Zobacz posta
    Cześć,

    Zajmuję się fotografią produktową. Dlatego najważniejszym aspektem jest dla mnie jak najwierniejsze odwzorowanie kolorów produktu. Niestety ale część barw wychodzi mi zupełnie inna niż w rzeczywistości. Szczególnie dotyczy to: jaskrawego różu oraz fluorescencyjnej zieleni i fluorescencyjnej żółci. Te kolory nie wychodzą zbyt szare czy za ciemne. Wychodzą po prostu inne niż w rzecyzwistości. Jakby barwa była zamieniana na inny kolor. Wprawdzie nie korzystam z Nikona (obecnie mam LUMIXA GH5 z obiektywem obiektywem Leica 12-60mm (DG VARIO-ELMARIT 12-60mm F/2.8-4.0 ASPH. POWER O.I.S.) ale pomyślałem, że może tutaj znajdę poradę. Wiem, że aparaty dzisiaj oferują potężną mnogość funkcji. A ja z fotografią dopiero zaczynam. Czy może mi ktoś podpowiedzieć gdzie szukać odpowiednich ustawień? I co zmienić? Problemy mam tylko z bardzo jasnymi, fluorescencyjnymi barwami (toxic green, fluo yellow, itp.).

    Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
    Nie ma możliwości aby było "prawidłowo" , fluoroscencyjne kolory to barwniki, które odbijają część promieniowania UVA w widmo widzialne. Obrazowo rzecz biorąc to tak jakby same dodatkowo świeciły przy określonym poziomie światła. Zjawisko to zauważysz mając poziom odniesienia. Matryca aparatu "wrzuca" to do systemu RGB w najbliższy punkt (który jest odległy) i mamy coś mniej lub bardziej odległe. Takich kolorów co ich nie ma w RGB jest zdecydowanie więcej są to np pigmenty malarskie (barwy ziemi, niebieski kobaltowy itd). System RGB (czy CMYK) może prawidłowo odwzorować tylko część (małą część) istniejących barw.

    Pozdro
    Wiesiek

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Pierwszym krokiem jest używanie dedykowanej wywoływarki RAW danego producenta aparatu. Jeżeli tam kolory poprawią się to będziesz "do przodu"
    Spróbuję faktycznie w RAW-ie. Dołoży to pracy przy postprodukcji ale najważniejszy jest efekt.


    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Nie ma możliwości [...]

    Pozdro
    Wiesiek
    Źle się wyraziłem. Produkty, które fotografuję nie odbijają światła - nie są fluorescencyjne. Miałem na myśli barwy takie jak fluorescencyjne. Producenci nazywają takie kolory "toxic green", "fluo yellow", itd. Są bardzo mocno nasycone, jasne, jaskrawe, żarówiaste. Mówiąc prościej - biją po oczach. Ale nie są odblaskowe. Nie ma możliwości prawidłowego odwzorowania tych barw prosto z aparatu? Mam np. możliwość wyboru z jakiej palety barw korzystam - Adobe RGB lub sRGB. Ale nie widzę wielkich zmian między nimi... W jakiś sposób producenci uzyskują ładne i soczyste barwy. Czy to jest możliwe tylko w postprodukcji?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Arbogast Zobacz posta
    Spróbuję faktycznie w RAW-ie. Dołoży to pracy przy postprodukcji ale najważniejszy jest efekt.




    Źle się wyraziłem. Produkty, które fotografuję nie odbijają światła - nie są fluorescencyjne. Miałem na myśli barwy takie jak fluorescencyjne. Producenci nazywają takie kolory "toxic green", "fluo yellow", itd. Są bardzo mocno nasycone, jasne, jaskrawe, żarówiaste. Mówiąc prościej - biją po oczach. Ale nie są odblaskowe. Nie ma możliwości prawidłowego odwzorowania tych barw prosto z aparatu? Mam np. możliwość wyboru z jakiej palety barw korzystam - Adobe RGB lub sRGB. Ale nie widzę wielkich zmian między nimi... W jakiś sposób producenci uzyskują ładne i soczyste barwy. Czy to jest możliwe tylko w postprodukcji?
    Te żarówiaste kolory to na 90% fluoroscencyjne. Wsadź to pod świetlówkę UV to sprawdzisz.

    Nie ma możliwości oddania wszystkich barw w systemie RGB czy CMYK

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kolory-rgb.jpg
Wyświetleń:	104
Rozmiar:	29,0 KB
ID:	40507


    Pozdro
    Wiesiek

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Arbogast
    Źle się wyraziłem. Produkty, które fotografuję nie odbijają światła - nie są fluorescencyjne. Miałem na myśli barwy takie jak fluorescencyjne. Producenci nazywają takie kolory "toxic green", "fluo yellow", itd. Są bardzo mocno nasycone, jasne, jaskrawe, żarówiaste. Mówiąc prościej - biją po oczach. Ale nie są odblaskowe. Nie ma możliwości prawidłowego odwzorowania tych barw prosto z aparatu? Mam np. możliwość wyboru z jakiej palety barw korzystam - Adobe RGB lub sRGB. Ale nie widzę wielkich zmian między nimi... W jakiś sposób producenci uzyskują ładne i soczyste barwy. Czy to jest możliwe tylko w postprodukcji?
    Zacznij od monitora
    https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzan...programowanie/
    https://tomaszpluszczyk.pl/monitor-f...obrobki-zdjec/
    To już nieco rozjaśni ogrom złożonosci Twojego problemu.
    Dalej kwestie studyjne(rodzaj oswietlenia) oraz postprocessing. Wiele miesięcy nauki przed Tobą, życze wytrwałosci.
    Ostatnio edytowane przez matbe ; 17-06-2020 o 14:45

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Arbogast Zobacz posta
    Cześć,

    Zajmuję się fotografią produktową. Dlatego najważniejszym aspektem jest dla mnie jak najwierniejsze odwzorowanie kolorów produktu. Niestety ale część barw wychodzi mi zupełnie inna niż w rzeczywistości. Szczególnie dotyczy to: jaskrawego różu oraz fluorescencyjnej zieleni i fluorescencyjnej żółci. Te kolory nie wychodzą zbyt szare czy za ciemne. Wychodzą po prostu inne niż w rzecyzwistości. Jakby barwa była zamieniana na inny kolor. Wprawdzie nie korzystam z Nikona (obecnie mam LUMIXA GH5 z obiektywem obiektywem Leica 12-60mm (DG VARIO-ELMARIT 12-60mm F/2.8-4.0 ASPH. POWER O.I.S.) ale pomyślałem, że może tutaj znajdę poradę. Wiem, że aparaty dzisiaj oferują potężną mnogość funkcji. A ja z fotografią dopiero zaczynam. Czy może mi ktoś podpowiedzieć gdzie szukać odpowiednich ustawień? I co zmienić? Problemy mam tylko z bardzo jasnymi, fluorescencyjnymi barwami (toxic green, fluo yellow, itp.).

    Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
    Do tego co napisali poprzednicy dodałbym jeszcze że w fotografii produktowej bardzo się przydaje "ColorChecker Passport" znajdziesz o tym wiele artykułów i filmów jak używać.
    100% hobby. ... ... www
    Ami 66 > Smena 8m > Fed 5 > Lubitel 166B > Zenit TTL > Minolta > Sony > Pentacon six TL - Nikon F - Nikon D

  8. #8

    Domyślnie

    Ani monitor ani ColorChecker Passport nie rozwiąże tego problemu. Jest tak jak Wiesiek napisał, ale da się farby fluo dobrze pokazać. Wrzuć przedmiot to łatwiej będzie coś konkretnego zasugerować.
    Sam kręcę filmy i robię zdjęcia przedmiotów z farbami fluorescencyjnymi. fosforowymi, metalicznymi, z brokatami i innymi cudami które są bardzo problematyczne. I są kolory jak Wiesiek opisał że nie dasz rady ich zapisać do RGB i nie ważne co byś zrobił. Zwłaszcza czym bardziej chcesz być rzetelny i dokładny tym mocniej widzisz takie "niuanse".
    Ale przy typowej fotografii produktowej to nie powinieneś mieć większych problemów z uzyskaniem efektu zbliżonego, akceptowalnego, atrakcyjnego.

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 744

    Domyślnie

    Ideału nie osiągniesz, ale:
    1. Oświetlenie tych produktów wysokojakościowym światłem. Najlepiej studyjna lampa błyskowa. Żadne światło sztuczne z poszatkowanym widmem ("profesjonalne" żarówki energooszczędne sobie podaruj).
    2. nie sRGB tylko Adobe RGB
    3. praca w RAW
    4. Color Checker i profil
    5. Oglądać to na skalibrowanym monitorze graficznym (a nie biurowym).
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 17-06-2020 o 21:02
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Wydaje mi się że podstawową sprawą na dzień dobry jest odpowiedź na pytanie - gdzie
    oceniasz prawidłowość oddania koloru? Jaki monitor? Jakie oświetlenie przedmiotów? Jakie ma być docelowe medium gdzie będą oglądane te fotografie?.
    Ostatnio edytowane przez Banderas ; 17-06-2020 o 21:25

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. jak zwiększyć skalę odwzorowania ?
    By Niebieskooki1984 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 18-04-2017, 15:53
  2. Jak zwiększyć rozmiar czcionki?
    By Reju in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-06-2012, 10:42
  3. Słabe nasycenie kolorów - RAW i D80
    By bartosh in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 21-01-2009, 15:20
  4. D80 Ostrość i nasycenie kolorów
    By BoguszO in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 58
    Ostatni post / autor: 03-10-2007, 23:38
  5. Jak zwiększyć wydajność Lampy SB800
    By czarek46 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 06-04-2007, 14:12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •