Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Problem z korektą ekspozycji

    Hej wszystkim
    Czy może mi ktoś wyjaśnić dlaczego w trybie M podczas zmiany korekty ekpizycji na minus - 2EV wskaźnik zachowuje się tak.
    - - - - 0 ----- + a gdy zmienię na +2EV to wskaźnik wygląda tak - ----- 0 - - - +. Wg mnie powinno być na odwrót. Przy - 2EV powinno zdjęcie się przyciemnić a wskaźnik pokazuje że zdjęcie będzie rozjaśnione. Chyba że ja coś źle rozumiem

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    W trybie M korekcja ekspozycji jest totalnie bez sensu bo aparat MUSI zrealizować to co ustawiłeś, a nie to co pokazuje drabinka światłomierza.
    Czyli jak ustawisz ISO 100, 1/125 i f 8 to jakakolwiek korekcja NIC nie zmieni na zdjęciu. Zobacz e exif - takie parametry będziesz miał.
    Korekta ekspozycji w trybie M powoduje jedynie przesunięcie drabinki, zera na drabince. Nie jest korektą ekspozycji.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    No ale żeby uścislić, M + bracketing działa. Jak chcę zrobić klatki do HDR, ustawiam M + BKT i puszka zmienia czas naświetlania, zostawiając przysłonę. Wydaje mi się, że to pewniejszy sposób, niż w trybie A gdzie puszka może zdążyć zmienić pomiar pomiędzy kolejnymi klatkami, chociaż mogę się mylić
    Nikoś D90 + MB-D80 + Nikkor 16-85 VR + Nikkor 70-300 VR + Cosina 100 macro + SB-600 + Velbon Sherpa 600R
    Moja racja jest mojsza, niż Twojsza. Moja racja jest najmojsza!

  4. #4

    Domyślnie

    Moim zdaniem pełny manual to najbardziej przewidywalne podejście do składania kilku klatek bez względu na to, czy to HDR, panorama czy focus stacking.
    Dx + S + SB
    flickr

  5. #5

    Domyślnie

    Do autora wątku: kup chłopie porządną książkę o foceniu i ekspozycji. Jeśli nie wiesz jaką, zapytaj i pomożemy.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez konradd Zobacz posta
    Moim zdaniem pełny manual to najbardziej przewidywalne podejście do składania kilku klatek bez względu na to, czy to HDR, panorama czy focus stacking.
    I tak, i nie. Np. w Z-kach, przy funkcji focus stacking, można automatycznie zablokować parametry z pierwszej klatki, niezależnie w jakim trybie były zmierzone. Coraz rzadziej używam M (oczywiście, jeśli nie używam lampy), bo to tylko strata czasu. Współczesne automaty robią te wszystkie przeliczenia szybciej, pewniej i dokładniej.
    Jacek

Podobne wątki

  1. korekta ekspozycji
    By voyciu in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 29-06-2018, 06:59
  2. Problem-> korekta ekspozycji z lampą
    By mlodykrk in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 05-05-2014, 15:13
  3. HI/LOW i korekta ekspozycji
    By XGrzesX in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 17-04-2009, 08:30
  4. Korekta ekspozycji - dezorientacja
    By wad in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-12-2007, 23:56
  5. SB 800 Korekta ekspozycji
    By step.tom in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 16-08-2005, 17:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •