Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar lucki
    Dołączył
    11 2006
    Miasto
    Tarnowskie Góry
    Posty
    222

    Domyślnie nikon fm2 nikkor 50mm f1.4 problem

    Mam pytanie do użytkowników nikona fm2. Kupiłem osobno fm2 i nikkora 50 mm F1.4, nie wiem dokładnie która to wersja ai, ais czy non ai. Generalnie problem polega na tym, że światłomierz nie reaguje na zmianę przysłony, tylko na zmianę czasu naświetlania (co ciekawe światłomierz zmienia wartość jak wcisnę przycisk podglądu głębi ostrości) czy to normalne? Druga sprawa to nie wiem czy ten obiektyw był przeznaczony do tego korpusu, ponieważ w wizjerze na górze jest okienko i tam powinna pokazać się wartość przysłony, która jest wygrawerowana na obiektywie? Ja widzę np. śrubki z tych metalowych widełek na obiektywie. Wrzucam parę zdjęć z prośbą o odpowiedź, mam jeszcze trochę czasu na zwrot obiektywu. Jeszcze zaznaczyłem na czerwono miejsce gdzie jest bardzo ciasno spasowane i przy zmianie na F2.0 i F1.4 trochę ciasno chodzi pierścień przy zmianie przysłony. Korpus wydaje się być ok i na pewno go zostawię, jeśli jest sens to kupię inny obiektyw do niego, czy są takie wersje obiektywu 50 f1.4, które przy zmianie przysłony będą zmieniać wskazania w światłomierzu?
    Załączone miniatury Załączone miniatury IMG_9451.jpg  

    IMG_9518.JPG  

    IMG_9519.JPG  

    IMG_9453.JPG  

    IMG_9517.JPG  


  2. #2

    Domyślnie

    Wygląda Pre-AI, czyli staroć produkowany do 1977 roku.
    Wszystkie nowsze miały zdublowane wartości przysłony, które właśnie były widoczne w okienku.

  3. #3
    Oszczędny w słowach Awatar lucki
    Dołączył
    11 2006
    Miasto
    Tarnowskie Góry
    Posty
    222

    Domyślnie

    Czyli przy tej staroci myślisz, że może po zmianie na pierścieniu przysłony nie reagować światłomierz w fm2?

  4. #4

    Domyślnie

    Te Pre-AI można było używać ze starszymi wersjami Nikonów, np. FM, FE, ale już nie -2.
    Tu masz tabele kompatybilności, co do czego.
    https://www.kenrockwell.com/nikon/co...ility-lens.htm

  5. #5

    Domyślnie

    Kolego @lucki masz ewidentny problem niezgodności aparatu i obiektywu. Ten Nikkor 50 jest z tzw serii K i ma pierścień przysłony typu non-Ai. Jeszcze jest pewien problem jak udało się go założyć do aparatu i nie uszkodzić tego zaczepu na symulatorze przysłony który zaznaczyłeś na zdjęciu w czerwonym kółeczku. Czeka Cie tylko abo wymiana obiektywu albo "garażowa konwersja" do Ai... Przysłony w wizjerze nie będzie widać jednak bo te z systemem Ai mają druga dodatkową malutką skale przysłon która jest odczytywana w pryzmacie.

  6. #6

    Domyślnie

    To co zakreśliłeś na czerwono powinno się oprzeć o wycięcie w pierścieniu przysłony na obiektywie. I tak dobrze, że niczego nie połamałeś przy montażu. FM2 wymaga obiektywów Ai lub Ai-S. Konwersji można dokonać wymieniając pierścień lub wypiłowując w nim wycięcie.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  7. #7
    Oszczędny w słowach Awatar lucki
    Dołączył
    11 2006
    Miasto
    Tarnowskie Góry
    Posty
    222

    Domyślnie

    Dzięki panowie, mega pomogliście mi! Wiedziałem, że mogę na was liczyć.

Podobne wątki

  1. Problem z Nikkor 50mm 1.8D i D90
    By michoł in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 22-03-2015, 13:14
  2. Problem z AF nikkor 50mm f1.4
    By GroszekAM in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-10-2012, 20:43
  3. Nikkor 50mm 1.8 Problem
    By sikorek_tm in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-04-2009, 10:31
  4. Nikkor 50mm 1,8 problem ?
    By suricata in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 28-10-2008, 15:28
  5. d80 + Nikkor 50mm 1.8 problem z AF
    By blondynpotrafi in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22-10-2008, 16:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •