Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29
  1. #1

    Domyślnie Kompensacja ekspozycji i siła błysku lampy...

    Szanowni Forumowicze, Koledzy, pomóżcie..
    Nie potrafię zrozumieć jednej rzeczy. Skoro kompensacja ekspozycji określa prawidłowy poziom naświetlenia zdjęcia, to czy kompensacja mocy błysku nie powinna dotyczyć WYŁĄCZNIE mocy błysku lampy? Moc błysku to moc błysku. Może go być mniej lub więcej.
    A kompensacja ekspozycji to przecież zerowa (średnia) wartość naświetlenia całego kadru, na który przecież składa się zarówno światło zastane jak i moc błysku.
    Innymi słowy przygaszenie lampy powoduje, że cała ekspozycja staje się niedoświetlona. A przecież są to dwa różne parametry – moc lampy i ekspozycja. Jedna odpowiedzialna jest za moc lampy, druga zaś za poziom naświetlenia ekspozycji. Dlaczego w przypadku podpiętej lampy te dwie wartości są tożsame?

    Dla jasności sytuacji rozważmy konkretny przykład:
    Robimy zdjęcia podczas urodzin. Ciemny pokój, późne popołudnie. Ludzie tańczą, więc ruch. Ustawiam aparat w trybie M, czas 1/300, przysłona 2,8. Aby czymś kompensować (czasem robię pod okno, pod światło, a czasem ze światłem) właczam AutoISO. Działa doskonale. ale... fajnie byłoby doświetlić nieco cienia. Zakładamy lampę. Lampa ustawiona na "0". Kompensacja ekspozycji również na "0". Lampa niestety zabija przyjemne popołudniowe światło zastane... błyska za mocno. Pierwsza myśl - skręcić moc lampy. Ale... skręcenie mocy lampy powoduje również obniżenie kompensacji ekspozycji o zadaną wartość. Efekt – zdjęcia wychodzą ciemne. Czyż nie powinno być tak, że skręcenie mocy lampy powoduje zmniejszenie siły błysku, pozostawiając poziom ekspozycji na wybranym poziomie? W naszy przypadku "0"?
    Dlaczego tak się dzieje?

  2. #2

    Domyślnie

    Przepraszam jeżeli nie przeczytałem dokładnie. Kompensacja ekspozycji dotyczy światła zastanego. Kompensacja mocy błysku dotyczy światła błyskowego. W sytuacji gdy masz ekspozycję na poziomie 1/30 i np. 2.8 to żeby mieć zachowany "klimat" dajesz ekspozycję pomiędzy ta 1/30 a 1/60 a błysk na -0.7ev do -1.5 ev
    Poruszając się w okolicach tych parametrów będziesz miał lekko rozświetlone cienie. Tyle...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez estEban Zobacz posta
    Czyż nie powinno być tak, że skręcenie mocy lampy powoduje zmniejszenie siły błysku, pozostawiając poziom ekspozycji na wybranym poziomie? W naszy przypadku "0"?
    Dlaczego tak się dzieje?
    Tak powinno być. A dlaczego nie jest, nie wiem. HSS? AutoISO?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Przepraszam jeżeli nie przeczytałem dokładnie. Kompensacja ekspozycji dotyczy światła zastanego. Kompensacja mocy błysku dotyczy światła błyskowego. W sytuacji gdy masz ekspozycję na poziomie 1/30 i np. 2.8 to żeby mieć zachowany "klimat" dajesz ekspozycję pomiędzy ta 1/30 a 1/60 a błysk na -0.7ev do -1.5 ev
    Poruszając się w okolicach tych parametrów będziesz miał lekko rozświetlone cienie. Tyle...
    Dokładnie tak, jak mówisz. Kompensacja mocy błysku dotyczy światła błyskowego. Tak więc nie powinna ona wpływać na ogólną kompensację ekspozycji. Tak, wiem, powinna dawać iny obrazek w rodzaju - więcej lub mniej światła błyskowego, ale nie powinna wpływać na poprawność naświetlenia samego obrazka. Czyż nie? tymczasem przygaszenie lampy w moim przypadku zawsze powoduje przygaszenie całego obrazka. Jakby kompensacja mocy błysku zamieniła się z kompensacją ekspozycji. Mówiąc jeszcze inaczej w takim przypadku zupełnie bez sensu staje się rozgraniczenie tych dwóch funkcji. Regulując albo mocą błysku, albo kompensacją ekspozycji otrzymuję dokładnie takie same efekty. Moim zdaniem tak nie powinno być. Dobrze rozumuję?

  5. #5

    Domyślnie

    Winne jest auto ISO, które zapewne dobiera czułość kierując się światłem dawanym przez lampę.
    Ten efekt który dostajesz powstaje wtedy gdy światło zastane jest zbyt słabe bądź jest ustawiona
    zbyt mała czułość. Wyłącz auto ISO i podnieś czułość do tego poziomu aby ekspozycja bez lampy
    była prawidłowa i dopiero wtedy włącz lampę i wszystko będzie chodzić prawidłowo.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez estEban Zobacz posta

    Dla jasności sytuacji rozważmy konkretny przykład:
    Robimy zdjęcia podczas urodzin. Ciemny pokój, późne popołudnie. Ludzie tańczą, więc ruch. Ustawiam aparat w trybie M, czas 1/300, przysłona 2,8. Aby czymś kompensować (czasem robię pod okno, pod światło, a czasem ze światłem) właczam AutoISO.
    1/300 - to w pomieszczeniach (w znakomitej większosci wypadków) skazujesz sie tylko na światło błyskowe - odcinasz praktycznie światło zastane. Po co takie ustawienie ?
    AutoIso - to jakiś durny automat - nie wiem na szczęście jak działa

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    1/300 - to w pomieszczeniach (w znakomitej większosci wypadków) skazujesz sie tylko na światło błyskowe - odcinasz praktycznie światło zastane. Po co takie ustawienie ?
    AutoIso - to jakiś durny automat - nie wiem na szczęście jak działa
    No dobrze, zły przykład sobie wymyśliłem. Może być 1/125 s. AutoIso to durny automat powiadasz... no wiesz... jak każdy automat. Znam takich co do autofocusa podchodzą z rezerwą, a jednak sporo ludzi używa. Ale wracając do pytania, wciąż to nie jest odpowiedź na pytanie, prawda? Tak, wiem, że jeśli wyłączymy wszelką automatykę i ustawimy wszystko ręcznie to problem zniknie. Ale pytanie pozostaje pytaniem dlaczego kompensacja mocy błysku staje się w tym przypadku kompensacją ekspozycji? Zna ktoś odpowiedź na to pytanie?
    Przy okazji pojawia się inne, związane z tematem - po co w nastawach ISO opcja "maksymalna wartość AUTO ISO dla pracy z lampą"? Możemy wpisać tam cokolwiek. I tak aparat nigdy nie dociągnie do wysokiej wartości? Nawet zakrywając obiektyw i robiąc całkowicie czarne zdjęcie ISO podskoczy "jedynie" do 400 lub 800 ISO? To po co np. 6400 lub 12800 ISO? Ja wiem, wiem, tak.. to są durne wartości i przy nie powinno się tak pracować... jednak nie pytam o poprawność pracy z lampą, ale o kwestię techniczną zachowania aparatu. Jeśli jest opcja — dlaczego nie działa?

  8. #8

    Domyślnie

    Wszelką automatyka niesie ze sobą pewne ograniczenia, dlatego producent przewiduje
    możliwość wyłączenia jej i Twój przypadek jest tego rodzaju. Nie wiem jakim aparatem
    fotografujesz. Być może że ten przypadek jest ekstremalny bo z tego co piszesz
    wynika że auto ISO z lampą dochodzi maks do 400 czy też 800 iso. Coś nie chce
    mi się wierzyć w to, chyba że dajesz tylko duże otwory przysłony. Jeśli tak to jest
    to właśnie przypadek który nie daje się automatycznie kontrolować i trzeba robić
    z wyłączonym auto ISO.

  9. #9

    Domyślnie

    Ale zapomniałem dodać że można próbować ratować się korygując na plus
    korektę ekspozycji całkowitej, ale czy to do końca pomoże?
    Ostatnio edytowane przez Banderas ; 15-06-2020 o 12:32

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Banderas Zobacz posta
    Ale zapomniałem dodać że można próbować ratować się korygując na plus
    korektę ekspozycji całkowitej, ale czy to do końca pomoże?
    Dziękuję. Oczywiście jakoś sobie radzę. Trzeba Jednak od jakiegoś czasu nie dawało mi to spokoju.
    Wyobrażałem to sobie tak, że skoro przyjąć odpowiednią ilość światła jako 100%, to każdą scenę można podzielić na światło zastane+ błyskowe. W sumie dają nam one 100% - prawidłowe naświetlenie zdjecia. I teraz regulując jasnością błysku można te proporcje zmieniać - powiedzmy 20% błysku i 80% światła zastanego. Albo dodając moc błysku 50% błysku i 50% światła zastanego. Wciąż mamy 100% poprawne naświetlenie, bo za to odpowiada kompenscacja kespozycji. Jeśli obrazek wydaje się zbyt ciemny - podciągamy kompensację do powiedzmy 120%.
    Niestety tak to nie działa. Za każdym razem skręcanie mocy błysku powoduje "kopnięcie" ekspozycji w dół. Innymi słowy skręcając lampę obrazek wychodzi niedoświetlony.
    D750, D610, D4, D5 a ostatnio Z7. Wszędzie tak samo.
    Z tego co wyczytałem jedynie D3s oraz D300s miały to zrobione tak, jakbym chciał. Ale nie miałem okazji fotografować tymi aparatami.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. cls a kompensacja błysku
    By nikonel in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-04-2016, 19:51
  2. kompensacja lampy przy błysku odbitym
    By apaw in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 07-04-2016, 00:00
  3. sb-900 i kompensacja błysku
    By wlods in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 13-04-2012, 21:47
  4. Kompensacja ekspozycji
    By Rascal in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-04-2009, 20:43
  5. kompensacja błysku w F-100
    By StruceL in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-05-2005, 08:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •