Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez estEban Zobacz posta
    Byłoby tak jak piszesz, gdyby światło błyskowe było jedynym źródłem światła. Prawidłowa ekspozycja jest sumą światła zastanego i błyskowego. Więc jeśli zmniejszamy ilość światła błyskowego automatyka powinna zbalansować to dopuszczając większą ilość światła zastanego tak, aby utrzymać prawidłowy poziom naświetlenia.
    Zależy jak sobie ustawiłeś automat.
    Może mieć ustawione maksymalne ISO przy lampie, możesz mieć ustawiony maksymalny czas, możesz mieć ustawioną przysłonę...
    Pokaż zdjęcia razem z danymi exiff.

    Automat nie myśli za Ciebie. On właściwie wcale nie myśli, tylko niektórym się wydaje że to "yntelygentne urządzenie" i samo coś wymyśli.

  2. #22

    Domyślnie

    Tu rozważane są dwa zagadnienia tj. auto ISO i kompensacje ekspozycji. Rozdzieliłbym te dwie
    sprawy bo robi się zbyt dużo zmiennych aby dojść do jakiejś konkluzji. O auto ISO pisałem
    i niewiele mam do dodania. Co się tyczy kompensacji ekspozycji w Nikonie to sprawa jest
    prosta. Zasadnicza kompensacja ekspozycji działa zarówno na światło ciągłe jak i na błysk.
    Działa tak, że wszystko jaśniej lub wszystko ciemniej jak byśmy zmieniali przysłonę nie
    zmieniając innych parametrów. Kompensacja błysku działa tylko na światło błyskowe
    a nie działa na światło ciągłe! Podkreślam nie działa na światło zastane jak życzyłby sobie
    estEban że ma mu tam rozjaśnić czy przyciemnić tło jeśli zmienia siłę błysku.
    Dlatego w TTL jeśli włączymy lampę to światło się dodaje to światła zastanego
    i zdjęcie jest jaśniejsze z błyskiem niż bez błysku. Nawet jeśli na lampie mamy korektę - 3EV
    Oczywiście przy tej korekcie rozjaśnienie będzie niewielkie. W miarę zmniejszania korekty
    ekspozycja całości będzie coraz mocniejszą tak że jeśli dojdziemy do 0 EV będzie na tyle
    duża że będzie wymagać dodatkowej korekty ekspozycji zasadniczej o - 1EV bo zdjęcie
    będzie prześwietlone. Nie wiem czy jasno to wytłumaczyłem ale tak to działa w Nikonie.
    Ostatnio edytowane przez Banderas ; 16-06-2020 o 20:52

  3. #23
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 772

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Banderas Zobacz posta
    .. robi się zbyt dużo zmiennych aby dojść do jakiejś konkluzji. .
    Fakt.
    Ale co do reszty to nie całkiem tak jak piszesz. TTL a TTL BL to dwie funkcje i lampa działa w nich nieco inaczej. Nie napisałeś tu o jakiej myślałeś.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #24

    Domyślnie

    Nie pisałem jakiego trybu TTL-u to dotyczy ponieważ w obu przypadkach działa to tak samo.
    Przypominam że odniosłem się tylko do sposobu pracy obu kompensacji ekspozycji a nie do
    całego procesu powstawania obrazu. Ja nie dostrzegłem widocznych różnic.

  5. #25
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 772

    Domyślnie

    Gdyby działało tak samo to by nie było dwóch trybów
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Banderas Zobacz posta
    Nie pisałem jakiego trybu TTL-u to dotyczy ponieważ w obu przypadkach działa to tak samo.
    Przypominam że odniosłem się tylko do sposobu pracy obu kompensacji ekspozycji a nie do
    całego procesu powstawania obrazu. Ja nie dostrzegłem widocznych różnic.
    było tu kiedyś na forum o różnicach TTL i TTL BL
    http://tadgawin.blogspot.com/2010/02/02.html
    http://tadgawin.blogspot.com/2010/02/03.html

    - - - - kolejny post - - - - - -

    to mozę jeszcze wstęp aby było od początku http://tadgawin.blogspot.com/2010/02/01.html

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Natomiast obecnie gdy są lampy z HSS to można pójśc z czasem poniżej czasu synchronizacji ale tu na pewno są spece od tego, ja osobiście nie umiem błyskać ale co roku sobie obiecuję że przemogę się na kolejnym plenerze u Jacka

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Wracając do trybów automatycznych to można to wyjaśnić tak - gdybyś przeszedł na tryb manualny w lampie i wybrał 1/128 mocy błysku to możesz zwiększać tą moc o działkę aż dojdziesz do właściwego naświetlenia.
    TTL i TTL-BL chyba po postu dobierają moc lapmy z zakresu 1-1/128 wg innych parametrów w trybie ttl i wtrybie ttl-bl co wynika z linków - to tak na chłopski rozum. Poprawcie mnie jeśli się mylę.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 17-06-2020 o 12:23
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  7. #27

    Domyślnie

    Panowie wydaje mi się że się nie rozumiemy. Jeśli chcecie mi udowodnić że pomiar TTL różni
    się od TTL BL i wynikowo daje inny obraz to jest to zupełnie niepotrzebne. Wiem o tym bardzo
    dobrze i zdarzało mi się z tych różnic korzystać. Powtarzam - kwestia dotyczyła obu
    kompensacji zadawanych z "palca" na aparacie bądź na lampie.

  8. #28

    Domyślnie

    @Banderas zapewne chciałem odpowiedzieć autorowi wątku gdzie szukać opisów jak to wszystko działa a niechcący dałem pod Twoim wpisem.
    Na tym blogu jest też o kompensacji błysku http://tadgawin.blogspot.com/2010/02/05.html

    Autor pytania powinien to wszystko przeczytać i wtedy napisać czego nie rozumie. Chyba przez te lata w nikonie nic się nie zmieniło w błysku ? ja nie wiem bom obecnie canoniarz fujikowiec
    Jednak systemu błysku w canonie a tym bardzuej różnic między canonem a nikonem nie znam. Ale pewnie są bardzo podobne te algorytmy mierzenia.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 17-06-2020 o 14:31
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  9. #29

    Domyślnie

    Okey - dodałbym jeszcze stronę już historyczną ale pomocną młodym stażem fotografującym,
    mianowicie mam na myśli foto.jasiu. pl . Starsi użytkownicy znają tą stronę ale dla początkujących jest tam wiele praktycznych porad dot. fotografowania z lampą. Jest tam
    wprawdzie używany sprzęt już nieco przestarzały ale zasady od tego czasu aż tak bardzo
    się nie zmieniły żeby nie skorzystać z porad.
    Ostatnio edytowane przez Banderas ; 17-06-2020 o 18:08

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Podobne wątki

  1. cls a kompensacja błysku
    By nikonel in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-04-2016, 19:51
  2. kompensacja lampy przy błysku odbitym
    By apaw in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 07-04-2016, 00:00
  3. sb-900 i kompensacja błysku
    By wlods in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 13-04-2012, 21:47
  4. Kompensacja ekspozycji
    By Rascal in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-04-2009, 20:43
  5. kompensacja błysku w F-100
    By StruceL in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-05-2005, 08:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •