Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 29
  1. #11
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez estEban Zobacz posta
    Ustawiam aparat w trybie M, czas 1/300, przysłona 2,8.
    1/300 to już wejście w tryb HSS, głupi pomysł
    Nie wiem po co kombinujesz z korektą błysku. To co chcesz robi się fajnie używając lampy w trybie TTL BL. I w tym BL ustawiając o ile EV (regulacja co 1/3) błysk ma być słabszy lub silniejszy od zastanego.
    TTL i TTL BL to różne tryby.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    1/300 to już wejście w tryb HSS, głupi pomysł
    Nie wiem po co kombinujesz z korektą błysku. To co chcesz robi się fajnie używając lampy w trybie TTL BL. I w tym BL ustawiając o ile EV (regulacja co 1/3) błysk ma być słabszy lub silniejszy od zastanego.
    TTL i TTL BL to różne tryby.
    Tak mi się napisało. Naprawdę to tylko przykład.
    A wracając do przykładu - regulacja na lampie daje dokładnie takie same rezultaty - mniej EV na lampie - coraz bardziej niedoświetlone zdjęcie. Dlatego mnie to dziwi.

  3. #13
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Chyba się nie dogadamy. Nie piszesz o modelu aparatu, ustawieniach, o modelu lampy, jej ustawieniach, nie wrzucasz zdjęć pokazujących różnice.

    Cytat Zamieszczone przez estEban Zobacz posta
    regulacja na lampie daje dokładnie takie same rezultaty - mniej EV na lampie - coraz bardziej niedoświetlone zdjęcie. Dlatego mnie to dziwi.
    Mnie wcale. Jak wygląda zdjęcie bez lampy? Jest dobre? Nie, bo byś nie używał lampy. Jeśli chciałeś rozjaśnić cienie to zmniejszając błysk masz cienie ciemniejsze. A chciałeś zmaniejszając miec jasniejsze?

    Daj kilka zdjęć w różnych opcjach błysku, ale ten sam kadr, podaj komplet informacji i wszystko ci wytłumaczymy.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 16-06-2020 o 09:30
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #14

    Domyślnie

    Jeśli prawidłowa ekspozycja wymaga błysku z siłą 1, to osłabienie tego błysku o 0,5 da niedoświetlone zdjęcie.
    Czy to Cię dziwi?

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tbogdanowicz Zobacz posta
    Jeśli prawidłowa ekspozycja wymaga błysku z siłą 1, to osłabienie tego błysku o 0,5 da niedoświetlone zdjęcie.
    Czy to Cię dziwi?
    Byłoby tak jak piszesz, gdyby światło błyskowe było jedynym źródłem światła. Prawidłowa ekspozycja jest sumą światła zastanego i błyskowego. Więc jeśli zmniejszamy ilość światła błyskowego automatyka powinna zbalansować to dopuszczając większą ilość światła zastanego tak, aby utrzymać prawidłowy poziom naświetlenia.

  6. #16

    Domyślnie

    Bez zdjęć to będzie takie bezsensowne teoretyzowanie
    Daj zdjęcia z pełnym info i chłopaki ci cos podpowiedzą, ja nie ufam automatom

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Chyba się nie dogadamy. Nie piszesz o modelu aparatu, ustawieniach, o modelu lampy, jej ustawieniach, nie wrzucasz zdjęć pokazujących różnice.


    Mnie wcale. Jak wygląda zdjęcie bez lampy? Jest dobre? Nie, bo byś nie używał lampy. Jeśli chciałeś rozjaśnić cienie to zmniejszając błysk masz cienie ciemniejsze. A chciałeś zmaniejszając miec jasniejsze?

    Daj kilka zdjęć w różnych opcjach błysku, ale ten sam kadr, podaj komplet informacji i wszystko ci wytłumaczymy.
    Przygotuję kilka zdjęć w najbliższym czasie i pokażę o co chodzi.
    (A odpowiadając a Twoje pytanie – zdjęcie bez lampy wygląda dobrze. po to mamy automatykę, aby dostosowywała się do warunków oświetleniowych. S - automatyka dobiera migawkę, A - przysłonę itd. wszyscy to wiemy przecież. I ta automatyka mierzy to prawidłowo. Jesli jest zabyt ciemno - dorzuci ISO (jesli masz ustawione AutoISO, albo wydłuży czas. Dlaczego więc dorzucenie lampy której moc skręcam na -1EV powoduje, że ta sama automatyka się myli i daje niedoświetlenie? Przecież moc lampy to nie kompensacja ekspozycji? Prawda?)

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez estEban Zobacz posta
    Skoro kompensacja ekspozycji określa prawidłowy poziom naświetlenia zdjęcia, to czy kompensacja mocy błysku nie powinna dotyczyć WYŁĄCZNIE mocy błysku lampy? Moc błysku to moc błysku. Może go być mniej lub więcej.
    https://www.swiatobrazu.pl/lampa-bly...ly-blysku.html

  9. #19
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez estEban Zobacz posta
    Dlaczego więc dorzucenie lampy której moc skręcam na -1EV powoduje, że ta sama automatyka się myli i daje niedoświetlenie? Przecież moc lampy to nie kompensacja ekspozycji? Prawda?)
    Niekoniecznie.
    Jaką lampę skręcasz na -1? Wbudowaną? Zewnętrzną? Co to znaczy na -1? -1 w TTL czy w TTL BL? A może masz lampe niesystemową, która nie ma BL i nie wiesz o czym mówię?

    Ty masz sprzęt i myslisz, że piszesz zrozumiale, że my wiemy co ty robisz. Nie wiemy.
    Model aparatu, model lampy, tryb pracy lampy, tryb pracy aparatu, parametry ekspozycji poproszę.

    Pominę kwestię tego, że filozofia sterowania w Canonie jest inna niż w Nikonie i jesli masz nawyki z Canona to one tu będą ci przeszkadzały. Zakładam, że nie miałeś Canona.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #20

    Domyślnie

    ...S - automatyka dobiera migawkę, A - przysłonę itd. wszyscy to wiemy przecież....
    Chyba nie wszyscy to wiemy

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. cls a kompensacja błysku
    By nikonel in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-04-2016, 19:51
  2. kompensacja lampy przy błysku odbitym
    By apaw in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 07-04-2016, 00:00
  3. sb-900 i kompensacja błysku
    By wlods in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 13-04-2012, 21:47
  4. Kompensacja ekspozycji
    By Rascal in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-04-2009, 20:43
  5. kompensacja błysku w F-100
    By StruceL in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-05-2005, 08:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •