Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Teleskop - czy można wydać "względnie niewiele" ?

    I cieszyć sie czymś o czym dawno się marzyło ? Oczywiście wiem że każdy zakup to jest zasada "no.. wiesz... ale jak dodasz jeszcze 500 to masz lepiej "

    Chciałbym sobie oglądać planety naszego układu, księżyce
    Chciałbym móc podpiąć aparat (sony a6400 - bo lekki)
    Tak wiem że jak wydam 4 tysiące to będzie lepiej niż 1500
    Coś co ma wspomaganie dla początkującego

    - - - - kolejny post - - - - - -

    wyskoczył mi taki :
    https://deltaoptical.pl/teleskop-sky...dobson-8-pyrex

    - - - - kolejny post - - - - - -

    tylko żeby to używać pewnie trzeba w sumie ze 2 tysie...

  2. #2

    Domyślnie

    Jestem początkujący w tym temacie, ale jeśli foto to montaż paralaktyczny potrzebny...
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

  3. #3

    Domyślnie

    Ale to ma tak słabą jasność ? 1600 ASA nie wystarczy ?

  4. #4

    Domyślnie

    @fafniak.
    Na montażu paralaktycznym z prowadzeniem, zrobisz zdjęcia przy czasach kilkudziesięcio sekundowych, lub nawet kilku minutowych.
    To przepaść w możliwościach.
    Teleskop jaki podlinkowłeś, to ogniskowa 1 200 mm, na dobsonie. Żeby zdjęcie wyszło nieporuszone (według starej szkoły jeszcze z czasów analoga), dla małego obrazka trzeba 600 podzielić przez ogniskową. Wychodzi 0,5 s, dla małego obrazka. Teraz dzielisz przez 1,5 i wychodzi 0,3 s. W praktyce jeszcze mniej.
    To baaardzo mało.
    Niektórzy uważają że trzeba dzielić 500, co daje jeszcze krótsze czasy.
    Na początek, lepiej kup sobie za 1500 prosty montaż paralaktyczny i porób zdjęcia przez obiektywy jakie masz. Astrofotografia, to coś zupełnie innego niż pozostałe rodzaje fotografii. To coś co bym porównał, do ekstremalnego makro. Efekty wyglądają super, ale nie każdy kto spróbuje się w to wciągnie, na tyle by te efekty uzyskać.

    Jak Ci się spodoba, to z czasem zamienisz prosty montaż, na coś większego i dokupisz teleskop (lub nawet nie, bo obiektywami można robić niesamowite zdjęcia). A jeśli jednak Cię nie wciągnie, to po roku dwóch sprzedasz, z minimalną stratą.

    Montaż dobsona, jest dedykowany do obserwacji, nie do fotografii. Choć oczywiście można do niego dokupić prowadzenie i robić zdjęcia z długimi czasami naświetlania.
    Ostatnio edytowane przez tbogdanowicz ; 06-06-2020 o 18:21

  5. #5

    Domyślnie

    yyy ale ja chciałbym obserwować i ew. zrobić zdjęcia np.saturna , jowwisza?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    a moze macie jakąś sensowną stronę dla debili? Co można zobaczyć przez taki, sraki teleskop - z przykładowymi obrazkami ?
    Robienie zdjęc to dla mnie byłby miły dodatek po prostu

  6. #6

    Domyślnie

    Do obserwacji planet będzie ok.
    Oczywiście są lepsze rozwiązania, ale nie w tym budżecie .

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Zainstaluj sobie Stellarium. Darmowy program, w którym możesz ustawić sobie swój teleskop i okulary.
    Polecam, przy okazji wpisać sobie posiadane obiektywy (tak od 100 mm do 300 mm) i popatrzeć, co przez nie da się sfotografować. Można być w ciężkim szoku, jak duże są niektóre obiekty na niebie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tbogdanowicz Zobacz posta
    Do obserwacji planet będzie ok.
    Oczywiście są lepsze rozwiązania, ale nie w tym budżecie .

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Zainstaluj sobie Stellarium. Darmowy program, w którym możesz ustawić sobie swój teleskop i okulary.
    Polecam, przy okazji wpisać sobie posiadane obiektywy (tak od 100 mm do 300 mm) i popatrzeć, co przez nie da się sfotografować. Można być w ciężkim szoku, jak duże są niektóre obiekty na niebie.
    Ja mam zainstalowany ten program, ale nie ogarniam jak zasymulować ogniskową obiektywu. Trzeba przy tym ustawiać też typu okularu?
    A tak w ogóle to z chęcią będą czytał ten wątek, bo chciałem jakiś czas temu podejść podobnie do tego tematu, ale wyszło na to, że przy podobnym budżecie ciężko wejść w astrofotografię. I jednak wiedza potrzebna do zrobienia przyzwoitych zdjęć musi być na dosyć wysokim poziomie.
    pozdrawiam
    Tomek

  8. #8

    Domyślnie

    Jak włączysz program, to z prawej strony u góry masz możliwość włączenia różnych rodzajów widoku.
    Na końcu z prawej jest ikona klucz płaskiego. Klikasz na nią i otworzy się okienko z różnymi opcjami. Wybierasz Teleskopy. Jest tam kilka najpopularniejszych według twórców programu.
    Z lewej na dole masz Dodaj.
    Wtedy w prawej części okienka masz możliwość wpisania dowolnej nazwy, ogniskowej i średnicy. Ja mam tam wpisane kilka obiektywów które używałem do astrofoto.
    Podobnie robisz dla okularów i czujników. Ja jako czujnik mam wpisany Nikon D 7100, który chyba zresztą jest możliwy do wyboru z meni z jego danymi.

    Jeśli chcesz podejrzeć widok z teleskopu, przez jakiś okular, to wybierasz widok w okularze i wybierasz okular z tych jakie masz wpisane, przez naciskanie strzałek. Możesz dołożyć soczewkę barlowa lub reduktor.

    Jak znaleźć obiekt, to chyba wiesz?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez barracuda Zobacz posta
    Ja mam zainstalowany ten program, ale nie ogarniam jak zasymulować ogniskową obiektywu. Trzeba przy tym ustawiać też typu okularu?
    A tak w ogóle to z chęcią będą czytał ten wątek, bo chciałem jakiś czas temu podejść podobnie do tego tematu, ale wyszło na to, że przy podobnym budżecie ciężko wejść w astrofotografię. I jednak wiedza potrzebna do zrobienia przyzwoitych zdjęć musi być na dosyć wysokim poziomie.
    Przy takim budżecie, można spokojnie kupić prosty montaż paralaktyczny z napędem i fotografować obiektywami jakie się ma.
    Tak wyglądały moje początki. Ogniskowa 150 mm, czas 45 s chyba 55 klatek.
    Prowadzenie EQ3-2 z napędem.

    Zdecydowanie nie do chwalenia się. Tylko by pokazać, że na początek i pewnie długo potem nie potrzeba teleskopu.
    Tutaj przepaliłem Wielką Mgławicę Oriona, ale pokazał się Płomień. Koński Łeb znikną przy gaszeniu szumów i zabawie kolorami . Teraz bym to inaczej obrabiał, ale poczekam na nowe zdjęcia tego obiektu do jesieni.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wielka mgławica w Orionie 1 pliki wer 1-2-Resizer-1280Q100.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	777,6 KB
ID:	40128

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-05-2018, 21:10
  2. W jaki sposób można uzyskać takie "srebrne zdjęcie"
    By TeretyczniePoważny in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-07-2016, 20:58
  3. Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 28-03-2014, 22:53
  4. Na co wydać "ostatnie" 600 PLN ?
    By Aktal in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 20-01-2010, 23:36
  5. Pytanie techniczne - gdzie można kupic "cold shoe"
    By m3fisto in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-09-2009, 05:32

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •