Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19
  1. #11

    Domyślnie

    OS+ AF w szkle. Choć może w makro czy portrecie to nie aż tak ważne.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  2. #12

    Domyślnie

    Używam starej wersji Sigmy 105 (bez stabilizacji) do portretu i jestem z niej bardzo zadowolony. Obraz jest bardzo ostry, a rozmycie piękne. A to, że przy niektórych ogniskowych jest 3,3 zamiast 2,8 w niczym nie przeszkadza - przy tej ogniskowej małą głębie i tak będziesz miał. O Tokinie nic nie napiszę, ale mogę potwierdzić, że szkło makro do portretu to jak najbardziej dobry pomysł. Osobiście wolę 105, niż 85 - odnośnie portretowych nikkorów.
    D750 | D7100 | N80 | N 24-120/4 | N18-200 3,5-5,6 VRII| N28-105 3,5-4,5 | N 50/1,4D | T 17-35 2,8-4 | N 35/2D | S C100-400/5-6,3 | SB-600 | SB-800


  3. #13

    Domyślnie

    Tokina ma wysuwany tubus i śrubokręt. Tubus płoszy owady, śrubokręt to niższa cena przy odsprzedaży. Sigma 105 nie ma tych przypadłości, plus ma stabilizację. Natomiast Tokina na bokeh, typowe dla tej firmy bąbelki. Jeśli na to nie zwracasz uwagi, bierz Sigmę.

  4. #14

    Domyślnie

    Jest jeszcze Tamron 90 Makro G2, świetny, sprzedałem takiego za 1500 zł...
    Ale do portretu i tak wolałbym coś jaśniejszego. Jak głębią ostrości nie musi być płytka, to w Nikkorze 24-120 przy 120 F4 obrazek będzie taki sam jak na Tokinie 100 przy 3, czy Tamronie 90 przy 3. Sigma z małego dystansu na portrecie pozwala na 3.3 o ile dobrze pamiętam...
    Ostatnio edytowane przez madebyzosiek ; 04-06-2020 o 20:07

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Jest jeszcze Tamron 90 Makro G2, świetny, sprzedałem takiego za 1500 zł...
    Ale do portretu i tak wolałbym coś jaśniejszego. Jak głębią ostrości nie musi być płytka, to w Nikkorze 24-120 przy 120 F4 obrazek będzie taki sam jak na Tokinie 100 przy 3, czy Tamronie 90 przy 3. Sigma z małego dystansu na portrecie pozwala na 3.3 o ile dobrze pamiętam...
    faktycznie - masz rację, zapomniałem o tym, że tam jest ten efekt - 2.8 nie jest dostępne w całym dystansie, tylko z dalszej odległości - to w kwestii portretu, bo w makro i tak 2.8 jest bez sensu
    co prawda w portrecie na ogniskowej 100 i tak wymagana jest jakaś względna odległość - ale w moim przypadku do tego celu wystarczająco służy mi 24-120, który przy 100 mm nawet jeszcze nie winietuje
    chyba zatem poczekam na pierścienie pośrednie i zbadam jak to się zachowuje ustrojstwo z 24-120 - gdyby na moje skromne potrzeby taki system się sprawdził w makro
    - może obyłbym się bez dodatkowego obiektywu

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez brzezior Zobacz posta
    Używam starej wersji Sigmy 105 (bez stabilizacji) do portretu i jestem z niej bardzo zadowolony. Obraz jest bardzo ostry, a rozmycie piękne. A to, że przy niektórych ogniskowych jest 3,3 zamiast 2,8 w niczym nie przeszkadza - przy tej ogniskowej małą głębie i tak będziesz miał. O Tokinie nic nie napiszę, ale mogę potwierdzić, że szkło makro do portretu to jak najbardziej dobry pomysł. Osobiście wolę 105, niż 85 - odnośnie portretowych nikkorów.
    no właśnie - ja też - dlatego tak trochę zszedłem ze ścieżki na N85 1.8g - w kierunku dwuzadaniowego obiektywu z makro, jako alternatywę dla wycieczkowego N 24-120 f/4

    - - - - kolejny post - - - - - -

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Tokina ma wysuwany tubus i śrubokręt. Tubus płoszy owady, śrubokręt to niższa cena przy odsprzedaży. Sigma 105 nie ma tych przypadłości, plus ma stabilizację. Natomiast Tokina na bokeh, typowe dla tej firmy bąbelki. Jeśli na to nie zwracasz uwagi, bierz Sigmę.
    kolejna istotna dla mnie uwaga - do owadów ruch tubusa i to tak duży - mocno ogranicza jego użyteczność w makro
    - dziękuje bardzo - o to mi chodziło - mega celna podpowiedź!

  6. #16

    Domyślnie

    Za to Tokinę podepniesz do dowolnego bezlusterkowca i będziesz miał do dyspozycji pełen zakres przysłon.
    No i jest solidnie zbudowana, starsza, bo nowsza nie wiem i tam się nie ma co popsuć.

  7. #17

    Smile

    Cytat Zamieszczone przez Maniek74 Zobacz posta
    Cześć,

    Czy ktoś może coś podpowiedzieć o nowej wersji Tokina atx-i 100mm F2.8 FF MACRO Nikon z 2019 r.?

    Szukam rozwiązania, które pozwoli mi realizować nim dwie funkcje - makro i portret.
    Czołem. Czy rozwiązałeś już problem i podjąłeś decyzję ? Też obecnie mam dylemat nad szkłem makro na owady do D500. Zastanawiam się nad w/w Tokiną ale nie za wiele opinii o niej znalazłem. Alternatywą jest Nikkor 105 i Tamron 90. Zastanawiałem się też nad Sigmą 150/2.8 bo koledze się świetnie sprawuje ale nie widzę nigdzie jej w ofercie. Ktoś coś jakąś podpowiedź Pozdro.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pet5 Zobacz posta
    Czołem. Czy rozwiązałeś już problem i podjąłeś decyzję ? Też obecnie mam dylemat nad szkłem makro na owady do D500. Zastanawiam się nad w/w Tokiną ale nie za wiele opinii o niej znalazłem. Alternatywą jest Nikkor 105 i Tamron 90. Zastanawiałem się też nad Sigmą 150/2.8 bo koledze się świetnie sprawuje ale nie widzę nigdzie jej w ofercie. Ktoś coś jakąś podpowiedź Pozdro.
    Zamówiłem wczoraj tą Tokina atx-i 100mm F2.8 FF MACRO Nikon w FOTO-TIP. Ciekawe kiedy przyjdzie? Telefonicznie sprzedawca zapewniał, że jest w magazynie centralnym. Zapomniałem dopytać o to, czy w Polsce, czy w Chinach? Podjąłem decyzję o zakupie po "przestudiowaniu" oferty E-bay szkieł makro. Nie tyle rozczarowały mnie ceny, co jakość oferowanego sprzętu. W Europie złom optyczny często jest opisywany jako "like new". Oferta azjatycka jest znacznie bogatsza i z uważam, że wiarygodniejsza, ale jak doliczyłem VAT i cło, to wyjdzie jak za nowy. Ogólnie uważam, że po Covidzie ceny optyki na E-Bay w stosunku do jakości oszalały, ale to inny temat. Na Tokinę zdecydowałem się bo fotografuję biżuterię, detal ludzkiego ciała, a także chcę spróbować skanowania negatywów 6x6 oraz 24x36 tym obiektywem. Wiem, że ten obiektyw to śrubokręt i po podpięciu do Z6 zostaje manual, i do tego dość znacznie wysuwa się przedni tubus, ale mi to nie przeszkadza, bo nie ganiam za owadami po łące. Doczytałem się też, że obiektyw ten nie jest uszczelniony, co jak dla mnie za tą cenę jest zrozumiałe. Jak już przyjdzie, to podzielę się wrażeniami po rozpakowaniu i zrobieniu zdjęć.

  9. #19

    Domyślnie

    cześć, tak - wziąłem N 85 mm 1.8g plus pierścienie pośrednie. Jestem bardzo zadowolony z tego co potrafi ten obiektyw. Wcześniej korzystałem jakiś czas z 50tki i jakoś tak zawsze podświadomie wolałem zmiennoogniskowy. Teraz od zakupu nie odpiąłem jeszcze tej 85tki. Genialne szkło. Do tego wziąłem pierścienie pośrednie Meike z przeniesieniem AF. Działa super. Moim zdaniem jest to wystarczające rozwiązanie. Jeśli rozwinę się w tym i taki system będzie mnie czymś ograniczał - wtedy się zastanowię. Póki co - cieszę się mocą N85 1.8

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Nikon D3000 + Tokina Macro 100mm? Wybór sprzętu do 2200zł.
    By Deeuss in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 14-11-2018, 13:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •