Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Question Obietyw na początek do Nikona d610

    Witam, niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem aparatu wspomnianego w tytule tematu. Jest to mój pierwszy aparat z wymienną optyka. A w fotgrafii w ogóle jestem raczej początkujący. Zakupiłem body bez żadnego obiektywu i teraz stoję przed trudnym zakupem jakiegoś lub jakichś. Czytałem sporo artykłów itp. ale nie rozwiały one moich wątpliwości (w sumie tym więcej się oczytałem tym mniej wiedziałem ) toteż o pomoc postanowiłem prosić na tym forum. Mój budżet to max. ok. 4 tys. . Szukam zestawu jak najbardziej uniwersalnego na początek co pozwoli mi spróbować wielu rodzajów fotografii lecz najważniejsze dla mnie są zdjęcia z podróży robione z ręki ( coś w ten deseń http://www.ciagleprzedsiebie.pl/inde...blanc-relacja/ ). Na drugim miejscu są u mnie typowe krajobrazy a na trzecim przyroda. Proszę Was o jakieś propozycje najlepiej w różnych kategoriach cenowych. Oprócz tego mam jescze parę bardziej ogólnych pytań: 1. Czy tym mniejsza przsłona tym lepsza? ( czy w jasnym obiektywie mozna zwiększyć przysłonę?) 2. Czy filtry są niezbędne by chronić obiektyw i aparat?. Przeprasam za może trochę głupie pytania ale dopiero zaczynam moją przygodę z fotografią. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Turul Zobacz posta
    Szukam zestawu jak najbardziej uniwersalnego na początek co pozwoli mi spróbować wielu rodzajów fotografii lecz najważniejsze dla mnie są zdjęcia z podróży robione z ręki ... 1. Czy tym mniejsza przsłona tym lepsza? ( czy w jasnym obiektywie mozna zwiększyć przysłonę?) 2. Czy filtry są niezbędne by chronić obiektyw i aparat?. Przeprasam za może trochę głupie pytania ale dopiero zaczynam moją przygodę z fotografią.
    Każdy kiedyś zaczynał.
    Na początek spraw sobie Nikkora 24-70/f4. Wystarczy do 90% takich ujęć, a potem zobaczysz.
    Ad 1. - nie zawsze, zależy od sytuacji.
    Ad 2. - filtry nie są niezbędne, sam używam osłony przeciwsłonecznej, ale na ten temat są dwie szkoły - falenicka i otwocka...

  3. #3

    Domyślnie

    Chyba dobrze byłoby kupić i przeczytać jakąś książkę w rodzaju "Fotografia dla początkujących".
    Nie do się nauczyć podstaw czytając tylko posty na forum
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Każdy kiedyś zaczynał.
    Na początek spraw sobie Nikkora 24-70/f4. ...
    Raczej 24-120/4, do bagnetu F Nikon nie dorobił się 24-70/4.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Raczej 24-120/4, do bagnetu F Nikon nie dorobił się 24-70/4.
    Poważnie? Nie wiedziałem...

  6. #6

    Domyślnie

    No jak to nie...?
    Ustawiasz przy 24-70 przysłonę na 4.0 i masz

  7. #7

    Domyślnie

    Jak ma być na bogato, to Nikkor 24-120/4 i 70-300 VR, nawet jeszcze parę stów zostanie. (Można to obskoczyć znacznie taniej, ale nie będę nawet mówił jak, bo zaraz mnie zlinczują... ) Co prawda, jeśli chcesz w górach biegać, to może Ci brakować szerokiego kąta, ale to sam z czasem zobaczysz. Pozostałe pieniądze wydaj na filtry połówkowe i KONIECZNIE "Fotografię dla początkujących".

    Edit: O, mam jeszcze lepszy pomysł - 28-300 i 20 2.8. Problem szerokiego kąta do gór rozwiązany, będzie wygodniej, bo mniej przepinania i mniej do noszenia, no i nawet trochę taniej powinno wyjść.
    Ostatnio edytowane przez Mithrandir ; 24-05-2020 o 10:19 Powód: Nowa idea

  8. #8

    Domyślnie

    Może ten: Tokina AT-X 17-35 F4 PRO FX ?

    Co do filtrów, to są dwie szkoły, i jedni zabezpieczają przednią soczewkę, a innym szkoda na to grosza.
    Ja zabezpieczam wszystkie szkła filtrami Hoya UV HD.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  9. #9

    Domyślnie

    Też uważam, że 24-120 f4, to dobry wybór na początek. Ogarnie większość sytuacji. Zawsze go mam w plecaku. Po jakimś czasie dokupiłem jeszcze Tamrona SP 17-35 2.8-4.0 i chyba teraz cześciej go używam niż tego Nikkora, ale dłuższe ogniskowe też często się przydają w krajobrazie. Zaleta takiej kombinacji jest jeszcze taka, że obydwa mają średnicę filtra 77 mm.
    Z6II, Nikkor 14-30 f4 S, Nikkor 24-70 f4 S, Nikkor 50 mm f1.8 G, Nikkor 70-200 f4 G, Tamron 150-600 5.0-6.3 G2

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za pomoc jeśli chodzi o obiektyw to zapewne kupię tego 24-120/f4. Książkę pewnie też ale to jak skończę instrukcję . Mam jeszcze jedno pytanie jaki zestaw filtrów (lub filtr) polecacie na początek do tego obiektywu?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D610+ AF 50mm f/1,4 na początek?
    By Camomile in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 29-01-2019, 17:22
  2. Jaki FX nikona godny polecenia na poczatek.
    By scoobel in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 09-11-2018, 20:32
  3. Obiektyw reporterski do Nikona D610
    By Gomenka in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 06-06-2017, 19:15
  4. profil camera calibration dla nikona d610
    By myforroom in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-09-2014, 11:39
  5. obietyw do NIKONA D60
    By kamyk_fm in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 17-08-2010, 11:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •