Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Drukarka domowa - Epson ET-8550

    Mam taką drukarkę od roku i postanowiłem napisać parę słów.

    Jest to epsonowska seria Eco Tank, co oznacza, że nie ma klasycznych kartridźy z tuszem, a uzupełnia się je z butelek. System tuszy jest dość nietypowy. Pięć tuszy to tusze barwnikowe, jeden pigmentowy.
    Mamy więc klasycznie: magenta, cyan, yellow, czarny, do tego szary oraz czarny pigmentowy.
    Nie ma light magenta ani light cyan, co oznacza, że najszybciej przy wydrukach kolorowych zużywa się szary, który głównie rozcieńcza podstawowe kolory.

    Formaty papieru: A4, A3, A3+, można drukować panoramy z 13-calowych rolek po wcześniejszym przycięciu. Można oczywiście drukować mniejsze formaty.
    Korzystam głównie z tylnego podajnika, czasami z tzw. „rear paper feed slot”, czyli papier jest podawany poziomo z tyłu, trzeba do tego usunąć duplex.

    Drukarka jest bardzo uniwersalna i daje dobre wydruki na różnych rodzajach papieru.
    Oprócz dość oczywistych dla drukarek barwnikowych dobrych rezultatów na błyszczących papierach sprawdza się też na papierach matowych i przy wydrukach czarno-białych. Istotny jest wybór właściwego rodzaju papieru w sekcji „media type”.
    Dla papierów z serii „matte” i „velvet fine art.” drukarka używa obu rodzajów czarnych tuszy jednocześnie. Miesza tusz czarny barwnikowy i pigmentowy. Do wydruków czarno-białych używam opcji „advanced B&W photo”.

    Na początek polecam epsonowskie papiery: premium glossy, archival matte i luster. Ten ostatni niestety tylko w formacie A4 i A3+ oraz dużych paczkach. (Epson dość regularnie ma promocje na większość swoich papierów i znizki są w okolicach 33%).
    Odpada problem profili ICC (instalują się wraz ze sterownikami drukarki).
    Nie polecam zakupu zestawów testowych papierów. Ilość 2-3 arkuszy danego papieru to za mało, aby go dobrze ocenić. Później, gdy już wiadomo co nieco o nowej drukarce, warto po nie sięgnąć.

    Decydując się na zakup papierów „firm trzecich” warto wybrać taką, która robi profile ICC.
    Nie demonizowałbym tego, aż tak bardzo. To drukarka do domowych wydruków i nawet opcja „printer manages color” może dać na poczatek zadowalające rezultaty.
    Pózniej warto to zrobić, a także sprawdzić rodzaje rendringu właściwego dla danego zdjęcia (upraszczjąc: b&w - perceptual, kolor - relative).
    Profile ICC, które instalują się na początku można rozszerzyć o te dostępne na amerykańskiej stronie Epsona, jest tam m.in. metalic i seria hot press.
    Generalnie przy odrobinie cierpliwości i po kilku próbach można osiągnąć bardzo dobre rezultaty na kilku rodzajach papierów i różnych typach zdjęć.

    Niestety należy uważać na grube papiery. Jeśli jest gruby i na dodatek miękki mogą pojawić się ślady po rolkach. Rozwiązaniem, nie do końca idealnym, jest użycie „rear paper feed slot”.

    Koszty: tu niestety działa zasada – tani tusz, droga drukarka. Podrożała zresztą ok. 20% w ciągu ostatnie roku.
    Po zakupie drukarki właściwie tylko cena papieru ma znaczenie, cena tuszu jest pomijalna, nie trzeba szukać żadnych zamienników.

    Warto zacząć od regulacji jasności monitora i jego kalibracji.

  2. #2

    Domyślnie

    Cześć.
    Dzięki za recenzję. Mam pytanie dotyczące wydruków czarno-białych. Jaka jest ich jakość, czy mają jakiś zafarb, czy czerń jest rzeczywiście czarna?
    Posiadam obecnie L800 i wydruki czarno-białe są po prostu kiepskie.

    Nie ukrywam, że waham się nad zakupem L8180 lub SC-P700. Wiadomo siedemsetka ma świetne bnw jednakże cena kardridży zabija i nie wiem jak jest z ich wydajnością. W L8180 cena barwników jest atrakcyjna.
    D300 N105mm f2.8 VR Micro, S17-70mm/2.8-4

  3. #3

    Domyślnie

    L8180 i 8550 to ta sama drukarka, tylko w rónych krajach ma rózne oznaczenie.

    Nie widzę żadnego zafarbu na swoich czarno-białych wydrukach.
    Ale ....
    1. Moje wydruki są oglądane albo w świetle dziennym, albo pod ledowymi żarówkami z hipermakretu.
    To dość znana przypadłość tuszy barwnikowych, że jakość czerni zależy często od rodzaju oświetlenia.
    Ta drukarka miesza dwa rodzaje czarnych tuszy, co prawdopodobnie trochę takie kłopoty zmniejsza.
    Ja ich nie doświadczam.
    2. Moje czarno-białe zdjęcia to nie jest obróbka pod "low key", bardziej pod "high key".
    Drukuję je na matowym papierze albo luster.
    3. Od czasu do czasu używam papieru barytowego.
    Ten, który mam jest gruby i miękki (ślady po rolkach), czyli mam więcej roboty z takimi wydrukami i dość starannie muszę go wkladać.
    To ten nieszczęsny "rear paper feed slot" (poziomo, od tyłu), prowadnica jest bardzo wąska i pierwsze wydruki miałem krzywe.
    Na tym papierze drukuję nocne zdjęcia, intesnywne kolory, dużo czerni lub ciemnego granatu.
    Spotkałem się z opiniami, że papier barytowy, czarno-białe zdjęcia i ta drukarka to nie jest najlepsza kombinacja.


    Jeśli myślisz o P700, to lepszym wyborem jest P900.
    Rozmiary kartridży są identyczne, pojemość różni sie dwukrotnie, cena nie jest dwukrotnie wyższa.


    Dylemat ET 8550/8180 vs P700/900:
    - kolorowe zdjęcia na błyszczących papierach to przewaga tuszy barwnikowch
    - czarno-białe: pigment
    - druk na grubych papierach: P700/900

  4. #4

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za obszerną wypowiedź.
    W 90% drukuję na papierze Epsona Premium Gloss, Semigloss oraz Fomei PRO pearl 260. Rzadko coś grubszego, twardszego.
    Dużo drukuję 10x15 do albumów, a dla siebie A4.

    Nigdzie nie znalazłem potwierdzonej opinii na temat szybkości zużywania tuszy przez SC-P700/900.
    Czy Twoja drukarka, przy druku cz-b, i włączonej funkcji ABW używa tuszy kolorowych, czy tylko czarnych i szarego?
    D300 N105mm f2.8 VR Micro, S17-70mm/2.8-4

  5. #5

    Domyślnie

    Porównanie kosztów tuszy P700/900 jest tutaj

    W przypadku mojej drukarki rodzaj użytych tuszy zależy bardziej od rodzaju papieru.
    Nie jestem w stanie tego ocenić.
    Lepsza czerń dla papierów błyszczących jest po zainstalowaniu profili ICC, czyli najprawdopodobniej używa wszystkich tuszy.
    Dla papierów matowych nie widzę różnicy miedzy "aB&W mode" a użyciem profili.

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo. Raczej zdecyduje się na L8180. Powinno być dużo lepiej niż z L800.
    D300 N105mm f2.8 VR Micro, S17-70mm/2.8-4

  7. #7

    Domyślnie

    Kupiłem L8180 i jestem bardzo zadowolony. Wydruki Cz-b są cudowne. Na pigmencie pewnie byłyby lepsze, ale mi nic więcej nie potrzeba.
    Jeszcze raz dziękuję za informacje.
    D300 N105mm f2.8 VR Micro, S17-70mm/2.8-4

  8. #8

    Domyślnie

    Dużo radości z nowej drukarki.

    Kup dodatkową butelkę szarego tuszu.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pysson Zobacz posta
    Dużo radości z nowej drukarki.

    Kup dodatkową butelkę szarego tuszu.
    Tak jest!
    D300 N105mm f2.8 VR Micro, S17-70mm/2.8-4

  10. #10
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Dodam tylko bo może się przydać. W ciągu ostatnich 10 lat zajechałem 19 Epsonów. W tej chwili dobijam kolejne 4.

    Średnia wytrzymałość głowicy w serii L to ok 20 000 wydruków foto A4. Ale to średnia. W tych samych warunkach eksploatacji jedne wytrzymują 30 000, inne padają po 10 000. Wymiana głowicy jest nieopłacalna. Gwarancja jest na 3000. Koszt nowej oryginalnej to ok 1000 zł plus wymiana.

    1. Papier tylko wysokiej jakości - ten który nawet lekko pyli osadza się na głowicy. Później jest to wcierane w "pampersa" i razem ze starym tuszem zatyka dysze.

    2. Nie resetować programowo "pampersów" tylko zmieniać na nowe oryginały.

    3. Natywna rozdzielczość głowicy w serii L to 360 DPI. Rozdzielczość "na papierze" to 1440 DPI, ale to tylko marketingowe przeliczenie 180 dysz w ośmiu rzędach.

    4. Wydruki pozostawić rozłożone na 24 godziny w możliwie suchym, ciemnym pomieszczeniu. Zdjęcia ułożone na stosie zaraz po wydruku po dłuższym czasie ulegną przebarwieniu.

    5. Do obsługi serwisowej polecam firmę Corso z Bydgoszczy. Mają autoryzację Epsona, są bardzo przystępni cenowo i pomocni.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Drukarka domowa
    By zoom2 in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 01-05-2016, 18:31
  2. Drukarka domowa do druku na płótnie
    By Cahir in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-03-2015, 07:47
  3. Domowa drukarka foto dla amatora za ~1500zł
    By Azazel85 in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 30-05-2012, 00:52
  4. szybkie pytanie - drukarka domowa atrament
    By fafniak in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 15-04-2012, 23:48
  5. Drukarka Epson czy Canon?
    By mirko33 in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 91
    Ostatni post / autor: 22-11-2011, 15:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •