Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32
  1. #1

    Domyślnie Powrót na łono Nikona - body do 85D 1.8 i 35G 1.8

    Witam po 10 latach

    Za studenckich czasów amatorsko zajmowałem się fotografią, dorobiłem się używanego d200 oraz nowych 85D 1.8, 35G 1.8, SB700, oraz jakieś używane rybie oko samyanga. Pasjonował mnie portret, ludzie, reportaż, troszkę krajobraz i zacząłem wciągać się w strobing.
    Kariery fotografa nie zrobiłem, praca, obowiązki - pojawiła się okazja sprzedania za - wtedy - dobre pieniądze, starego już d200.
    Szkła i lampa miały pójść w komis a ja kupiłem Sony NEX 5R z 18-55 - żeby zawsze mieć przy sobie, mały, lekki aparat z w miarę dużą matrycą.

    Czas mijał, szkieł ciągle szkoda było mi sprzedać (no bo kupiłem nówki, no bo może kiedyś jeszcze wrócę do zdjęć...) - ostatecznie ze szkieł korzystali znajomi albo rodzina, NEXa nigdy nie nosiłem w torbie bo smartfony zaczęły robić wystarczająco dobre zdjęcia do "impuloswej" fotografii, a z samego sony też rodzina robiła użytek fotografując swoje dzieci.

    Historia zatoczyła koło, moja żona (której się dorobiłem po drodze) zainteresowała się fotografią jedzenia (tak, cholerny instagram) - pojawiła się okazja powrotu do starej pasji.
    Sony mnie irytuje - jest powolny (przetwarzanie każdego zrobionego zdjęcia) i szlag mnie trafia kadrując za pomocą ekranu a nie wizjera. Gdyby nie plastyka i prawdziwa GO, to wolałbym robić zdjęcia telefonem.

    Na rynku pojawiło się wiele modeli korpusów, cena takiego d300s, który kiedyś był obiektem westchnień to raptem kilka stówek, a jak się uprzeć to za circa 1000pln można mieć d700 z pełną klatką (a za moich czasów mogłem o nim tylko marzyć)!

    TLDR

    Szukam korpusu do szkieł:
    - Nikkor 85D 1.8, Nikkor 35G 1.8 oraz do lamby SB700

    - Korpus musi mieć wbudowany silnik - odpada wszystko poniżej D7000.

    - Cel - fotografia produktowa, jedzenie, social media.

    - Aparat nie będzie na siebie zarabiał, nie musi to być maszyna która nie zawiedzie mnie podczas reportażu z wojny albo ślubu.

    Jakich modeli szukać, a o jakich zapomnieć? Czuję się dziś jakbym przeniósł się w czasie albo wyszedł z więzienia, jak w innym świecie...
    Kusi mnie niska cena D700 - ale czy to nie będzie pakowanie się w strupa... naprawa migawki oraz wymiana gum to koszt około 800pln więc może lepiej od razu je dołożyć i kupić d610?
    A może właśnie warto kupić D700 poużywać, jak coś padnie to po prostu naprawić.

    D90, D300s, D7000, D7100 - nie wiem, czy między nimi jest przepaść technologiczna, wiem, że to DX, ale może lepiej kupić sprawdzony DX niż tani FX który padnie...
    D700 - tani do zakupu, ale z dużym przebiegiem, prawie na pewno będzie do naprawy migawka i/lub gumy
    D600/D610 - w sumie o nich wiem najmniej, czy to takie D90 z FX?

    W czasach gdy flagowe telefony kosztują 3000 - 5000pln zakup body w tej cenie nie wydaje się być nagle drogi, niemniej jednak nie wiem, jak długo potrwa u mnie powrót do starej pasji, dlatego nie chciałbym przeinwestować.
    Budżet jaki zakładam - nie więcej niż około 2000pln. Jeśli takie d90 albo d300s za kilka stówek ma sens Waszym zdaniem to super, jeśli warto wydać około 1000-1400 na D700 licząc się z naprawą to też ok.
    A może w ogóle nie warto, może dziś te aparaty już "nie robią zdjęć", nie opłaca się ich naprawiać i lepiej bawić się w zdjęcia na instagrama telefonem/bezlusterkowcem a na korpus albo zbierać, albo sprzedać od razu szkła za ile by nie poszły...

    Z góry dziękuję za pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    Przejrzałem rynek i wyciągam następujące wnioski:

    D750 - nowy jak wyszedł, kosztował 8k, teraz nowy do kupienia za 4900, używane średnio po 3500, niektóre mają papiery z akcji serwisowej - pytanie, czy używany który jej nie przeszedł, z drugiej ręki może być oddany na tę akcję?
    D610 - nowy jak wyszedł, kosztował 6k, teraz nowy do kupienia za 3300, używane średnio po 2500, prawie nie opłaca się kupować używki, chyba, że faktycznie pewne źródło...

    Zostaje pytanie o staruszki:
    D700 - czy warto kupić za około 1000 i ewentualnie naprawiać jeśli padnie migawka/odkleją się gumy, czy jednak lepiej dołożyć do D610/D750
    D800 - czy warto za 2-3k kupić starą, ale jednak już półkę wyżej konstrukcję

    A może do zdjęć jakie chcę robić - fotografia produktu, jedzenia itp. dać sobie spokój z wydawaniem tysięcy i za kilka stówek kupić stare DX - D90/D300s/ może D7000

    D7100/7200 odpuszczam - za ich cenę wolę jednak FX.
    Modele body bez silnika zdecydowanie odpuszczam.

    Czytając forum, widzę, że niektóre modele brały udział w akcjach serwisowych - czy jako nabywca sprzętu z drugiej ręki mogę na taką akcję serwisową oddać sprzęt, jeśli oczywiście jeszcze w niej nie był?
    Podobno wyciekło oprogramowanie serwisowe - czy podawane przebiegi aparatów są jeszcze wiarygodne?

  3. #3

    Domyślnie

    Nie warto kupować starych rzęchów, bo w aparatach migawka nie jedynym komponentem, który ulega zużyciu.
    Zużywa się zespół lustra, wysychają kondensatory, murszeją uszczelnienia, a nawet potrafią mętnieć plastikowe soczewki, zatem jednym słowem rzęch, to rzęch.
    Nowe D750, o których wspominałeś, to obecnie najbardziej wyważony wybór i za te pieniądze w systemie Nikona niczego lepszego się nie kupi, choć gdybym to ja był na Twoim miejscu, to szukałbym nowego D810, który też jest teraz w dobrej cenie.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  4. #4

    Domyślnie

    Eeee tam @david555 nie ma dramatu. Ja mogę koledze sprzedać D4, które przeżyje nowego D750, jestem pewny na 100%

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Eeee tam @david555 nie ma dramatu. Ja mogę koledze sprzedać D4, które przeżyje nowego D750, jestem pewny na 100%
    Lubię D4, a jeszcze bardziej tego z esem, ale to jednak kloc, którego nijak nie pomniejszysz, nie pasuje mi też do moich toreb do sprzętu.
    Poza tym, kiedy wyciągasz na ulicy jednocyfrowca, to sporo ludzi zamiera, niczym na widok odbezpieczonego naładowanego pistoletu, trudno więc z takim sprzętem o zachowanie dyskrecji, a taka ostentacja nie każdemu leży.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez david555 Zobacz posta
    Lubię D4, a jeszcze bardziej tego z esem, ale to jednak kloc, którego nijak nie pomniejszysz, nie pasuje mi też do moich toreb do sprzętu.
    Poza tym, kiedy wyciągasz na ulicy jednocyfrowca, to sporo ludzi zamiera, niczym na widok odbezpieczonego naładowanego pistoletu, trudno więc z takim sprzętem o zachowanie dyskrecji, a taka ostentacja nie każdemu leży.
    No kloc, fakt - do spacerowania go raczej nie wybieram Na spacery się zdecydowanie bardziej Z6 nadaje, albo lustro z niedużym szkłem

  7. #7

    Domyślnie

    D4 to maszyna marzenie, przetrwa apokalipsę, ale wielokrotnie przekracza zarówno mój budżet jak i potrzeby
    D800 czytam, że miewa problem z "lewym" AF... chyba też odpada...
    Nowe D810 - nigdzie nie widzę, chyba, że Kolega ma na myśli taki, który jest używany, ale jeszcze jest na gwarancji.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nikopol Zobacz posta
    D4 to maszyna marzenie, przetrwa apokalipsę, ale wielokrotnie przekracza zarówno mój budżet jak i potrzeby
    D800 czytam, że miewa problem z "lewym" AF... chyba też odpada...
    Nowe D810 - nigdzie nie widzę, chyba, że Kolega ma na myśli taki, który jest używany, ale jeszcze jest na gwarancji.
    D810 jest w pabianickich "Fotoaparacikach".

    Natomiast D750 spadł poniżej 4k: https://www.ceneo.pl/52525411 .
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez david555 Zobacz posta
    Natomiast D750 spadł poniżej 4k: https://www.ceneo.pl/52525411 .
    Poniżej 4k to spadł D7500 wg tego linku więc coś z zerami Ci się pomieszało

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomeekm Zobacz posta
    Poniżej 4k to spadł D7500 wg tego linku więc coś z zerami Ci się pomieszało
    Szybko szybko i wyszło jak wyszło.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. powrót do nikona z sony (fx czy dx)
    By FrancisBegbie in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 12-05-2018, 07:35
  2. Powrót do Nikona - doradzicie?
    By Usser in forum Nikon - D1-D6
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-10-2016, 22:21
  3. Powrót do pstrykania, czyli jakie body teraz?
    By brs in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 12-09-2012, 14:52
  4. stara fabryka i łono natury ślubnie plenerowo
    By Tomek Konopka in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 07-07-2010, 18:22
  5. [ Portret ] Wyprawa na łono natury
    By Gandalf230 in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-08-2009, 21:24

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •