Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Domyślnie Który Linux do odratowanego ultrabooka?

    Wskrzesiłem ultrabooka Asus UX21e. Z oszczędności i dostępności starego rodzaju dysku mam SSD 16 GB. Zainstalowany Windows 7 śmiga jak marzenie, ale zajmuje 10 GB. Na razie nie kupię większego dysku bo zanim zainwestuję w SSD i kupię baterię to chciałbym go potestować (sprzęt leżał w szafie szwagierki 3 lata). Jest piękny, procek I3 ogarnia temat. 4 GB ramu.
    Szukam Linuxa lekkiego, który nie zajmie mi 10 GB, a który obsłuży stosunkowo bezpiecznie bankowość internetową, zakupy, uciągnie Netlixa czy HBO GO. I będę go jakoś umiał obsłużyć w tym zakresie jako użytkownik Windozy.
    Proszę o pomoc.
    "Na początku poznaj wszystkie zasady, żeby o nich zapomnieć"
    John Coltrane

  2. #2

    Domyślnie

    Większość ludzi wybiera Ubuntu - choć w ostatnich wersjach mocno "przytył"

    Ze swojej strony podpowiem - zainteresuj się Linux Mint

    tylko trzeba pamiętać, że po przesiadce z Win do jakiejkolwiek kompilacji linux trzeba by się zaprzyjaźnić z konsolą.
    D7100 / Sigma 17-50 / Triopo 982 II
    https://mstanczuk.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarcinSt Zobacz posta
    Większość ludzi wybiera Ubuntu - choć w ostatnich wersjach mocno "przytył"

    Ze swojej strony podpowiem - zainteresuj się Linux Mint

    tylko trzeba pamiętać, że po przesiadce z Win do jakiejkolwiek kompilacji linux trzeba by się zaprzyjaźnić z konsolą.
    Nie potrafię powiedzieć, która dystrybucja zajmuje mało miejsca. Raczej trzeba się kierować środowiskiem graficznym. KDE czy Gnome potrzebują raczej dużo miejsca na dysku. Skromniejsze wymagania ma XFCE. Mint XFCE albo Xubuntu mogą być dobrym wyborem - Xubuntu potrzebuje 8 GB wolnego miejsca, ale może najpierw obejrzyj jak wyglądają. Z punktu widzenia użytkownika filozofia użytkowania jest taka sama, jak w Windows (poza brakiem literowego nazewnictwa dysków), ale wygląd trochę się różni. Na początek najlepiej pobierz jakiś obraz iso, nagraj na pendrive albo płytę i uruchom z nich komputer. Będziesz mógł sobie sprawdzić działanie bez instalacji.

    Co do konsoli, to jako użytkownik rożnych dystrybucji Linuksa od 18 lat, mogę śmiało powiedzieć, że to w dużej mierze nieprawda, choć to zależy od konkretnego modelu ultrabooka (producenci robią różne dziwne rzeczy). Najlepiej poszukać, czy ktoś już używał danego komputera z linuksem i czy były jakieś problemy. Tak, czy inaczej, ostatecznie rozstrzyga doświadczenie, więc opcja z uruchomieniem z pendriva jest jak znalazł.

  4. #4

    Domyślnie

    Na komputerze do multimediów (Asrock 3D Vision) używam Minta w wersji Mate (jakaś taka przyjaźniejsza i chyba trochę lżejsza od Cinnamona). Mimo archaiczności sprzętu wszystko śmiga bez konieczności ingerencji z poziomu konsoli.

  5. #5

    Domyślnie

    https://teamquest.pl/blog/985_rosa-l...ktop-fresh-r11

    Jak nie jesteś rusofobem, to spróbuj, ciekawa i dopracowana wersja Linuxa.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Ostatnia kompilacja z 20 kwietnia tego roku: http://mirror.rosalab.ru/rosa/rosa20...A.Fresh.R11.1/ .
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarcinSt Zobacz posta
    Ze swojej strony podpowiem - zainteresuj się Linux Mint
    tylko trzeba pamiętać, że po przesiadce z Win do jakiejkolwiek kompilacji linux trzeba by się zaprzyjaźnić z konsolą.
    Szukam czegoś najprostszego. Obsługa przeglądarki mnie w zasadzie interesuje.
    Do pracy z PSem czy C1 szukam ciągle stacji roboczej.

    Cytat Zamieszczone przez Jarkod Zobacz posta
    Na początek najlepiej pobierz jakiś obraz iso, nagraj na pendrive albo płytę i uruchom z nich komputer. Będziesz mógł sobie sprawdzić działanie bez instalacji.
    Taki jest plan na dziś .

    Cytat Zamieszczone przez david555 Zobacz posta
    Jak nie jesteś rusofobem, to spróbuj, ciekawa i dopracowana wersja Linuxa.
    Nie jestem mam tam kilku przyjaciół. Dzięki.

    Cytat Zamieszczone przez LeonardZelig Zobacz posta
    Na komputerze do multimediów (Asrock 3D Vision) używam Minta w wersji Mate (jakaś taka przyjaźniejsza i chyba trochę lżejsza od Cinnamona). Mimo archaiczności sprzętu wszystko śmiga bez konieczności ingerencji z poziomu konsoli.
    To i u mnie powinno śmigać.

    Wielkie dzięki chłopaki!
    Rano przyjaciółka poleciła mi Lubuntu, zassałem i spróbuję odpalić po południu. Jak Asusik będzie tak dalej śmigał to może wstawię większy dysk i kupię bateryjkę.
    "Na początku poznaj wszystkie zasady, żeby o nich zapomnieć"
    John Coltrane

  7. #7

    Domyślnie

    Może ReactOS ?
    https://reactos.org/gallery/

    albo Chrome OS?
    Ostatnio edytowane przez crusiek ; 13-05-2020 o 09:13
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  8. #8

    Domyślnie

    Mam Minta w starym Vaio i śmiga pięknie, właśnie pod filmy i firefoxa. Co do vod trzeba sprawdzić, ostatnio w cineman.pl nie odtworzyło mi filmu własnie ze względu na linux. Ale to pierwszy przypadek taki.

  9. #9

    Domyślnie

    https://zorinos.com/ i chyba można zamknąć temat.
    A7R3/AF18/AF35/AF45/MF58/AF85/MF135
    Yashica Electro 35 GTN | Konica Autoreflex TC 28/40

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2019
    Miasto
    Grudziądz / Kielce
    Posty
    66

    Domyślnie

    Ogólnie do przeglądarki, ale też np. prezentacji radził sobie u mnie nawet mint odpalany z pendriva. Wcześniej miałem MATE, teraz mam zainstalowany nowy z Xfce.
    Na starszym laptopie śmiga wszystko ładnie - żona, która raczej nie zajmuje się komputerami ogarnia do pracy - i nie tylko - bez problemu środowisko graficzne (libre office, przeglądarka, parę aplikacji webowych, a do tego youtube itd.).

    Z jedynych problemów to netflix nie chciał śmigać, ale pewnie da się ogarnąć to w 5 minut - mi się nie chciało i odpaliłem swojego laptopa, a potem zapomniałem... :P
    D750 + S70-200 2.8 / T24-70 2.8 / S20 1.4 / N50 1.8 / T85 1.8 / S105 2.8 + Godox V1 + parę starszych szkieł, lamp i światełek, statywów i innego złomu...

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Linux
    By troglodite in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 04-01-2014, 23:40
  2. Linux na CD
    By Cosnek in forum Komputery
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 10-11-2010, 22:19
  3. D70 + LINUX
    By 98256 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19-02-2006, 20:11
  4. Gimp - Linux - Raw
    By mziel in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 18-02-2005, 02:23
  5. Photoshop v9.0 for Linux?
    By Mad Max in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-11-2004, 20:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •