Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 38
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gdariusz Zobacz posta
    Panowie.

    Witam. Ja wiem, ze to amatorskie pytanie. Ale chce kupic skaner do zeskanowania rodzinnych zdjec z czasow wojny i powojennych. Jest tego troche.
    Czy rozwiazaniem moglo by byc kupienie Epson Perfection V850 Pro A4 Flatbed Scanner with ReadyScan LED Technology - 6400 x 9600 dpi.
    Mam okolo 20 filmow z lat 80 takze do zeskanowania.

    Pozdrawiam
    Darek
    Nie napisałeś zbyt precyzyjnie.

    Domyślam się, że:
    1. Zdjęcia to pozytywy - odbitki l/lub powiększenia - nie większe od A4.
    2. Filmy to małoobrazkowe negatywy.

    Ad.1. Do tego wystarczy dowolny skaner - nawet zintegrowany z drukarką, a V850 aż nadto.
    Ad.2. Do filmów najlepszy jest skaner dedykowany, ale V850 też znakomicie to ogarnie, a przy takiej ilości nie odczujesz zbytnio upierdliwości płaszczaka.
    Snoblesse oblige:
    | buskonostalgicznie.pl | wpkx.pl | psioniczni.pl |

  2. #22

    Domyślnie

    Dziekuje za odpowiedz.

    Tak dobrze sie domyslasz.

    Pozytywy, czarno-biale i negatywy 35mm czarno biale. (sam je kiedys wywolywalem)
    Upierdliwość płaszczaka - rozumiem chodzi o czas skanowania, otwieranie, zamykanie, ustawianie itp ...

    Skany chce zrobic w kategoriach archiwum dla rodziny i nastepnych pokolen + Photoshop zeby zlozyc album do potencjalnego wydrukowania kto bedzie chcial z rodziny, gdyz zdjecie moze byc jedno a po zeskanowaniu i obrobce wydruk. Dzieki temu wiele osob w rodzinie moze zobaczyc wlasnie takie unikatowe zdjecia.

    Budzet: cos do 4500 zl / no moze do 5000zl

    Mieszkam w UK i tu bede kupowal.

    Jezeli jest cos lepszego w tej granicy cenowej to chetnie przemysle. Co do zlecania skanowania ... To okazuje sie, ze taniej bedzie kupic i zrobic to samemu
    .................................................. .................................................. ............
    www.greniuk.com

  3. #23

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    Ja znalazłam takie skanery negatywów: Plustek OpticFilm 8200i i tańszy o około 100eu Plustek OpticFilm 8100. Czy ktoś jest w stanie na ich temat cokolwiek powiedzieć? Chciałam zeskanować klisze sprzed 20 lat w celu wrzucenia na bloga. Tanie nie są, ale 4000 pln to trochę dużo dla mnie za skaner. A może jakiś inny możecie polecić?
    Dziękuję
    Pozdrawiam.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kiniaw26 Zobacz posta
    Dzień dobry,
    Ja znalazłam takie skanery negatywów: Plustek OpticFilm 8200i i tańszy o około 100eu Plustek OpticFilm 8100. Czy ktoś jest w stanie na ich temat cokolwiek powiedzieć? Chciałam zeskanować klisze sprzed 20 lat w celu wrzucenia na bloga. Tanie nie są, ale 4000 pln to trochę dużo dla mnie za skaner. A może jakiś inny możecie polecić?
    Dziękuję
    Pozdrawiam.
    Właśnie digitalizuję już 4-ty miesiąc swoje zbiory za pomocą 8200i. To nie jest szybka robota (robię to w dobrej jakości). W ciągu dnia 5 filmów to bardzo dużo. Staram się codziennie skanować 1-2 filmy. Głównie rano i wieczorem podczas przeglądania netu czy czynności domowych i jakoś powoli to idzie.

    1. Przy negatywach barwnych usuwanie śmieci za pomocą skanu w poczerwieni działa rewelacyjnie (choć przedłuza skanowanie dwukrotnie).
    2. Usuwanie śmieci programowe już takie łatwe nie jest. Czasem działa znakomicie ale często nic nie da się zrobić. Poszukiwanie ustawień to duża strata czasu.
    3. Odjęcie maski barwnej dla markowych negatywów wychodzi dobrze ale miałem też Nippony i tam szło to fatalnie i nie obyło się bez PS (później)
    4. O diapozytywach nic nie wiem (czeka na mnie niewielka partia).

    Ale ogólnie jestem mega zadowolony, najbardziej z odkryć zapomnianych ujęć. Zrobiłem z tego prezentowe albumy i wyszły po prostu rewelacyjnie. Niektóre klatki powiększałem do 60 cm i pięknie to wygląda. Gdybym miał to zlecić to pewnie zapłaciłbym 2-3 x więcej jak koszt skanera. A i tak trzeba by było to przegrzebać więc innego wyjścia nie ma.

    Pozdro
    Wiesiek

  5. #25

    Domyślnie

    Panowie, albo tanio, albo dobrze.

    Żeby w pełni wykorzystać rozdzielczość filmu, szczególnie małoobrazkowego, potrzebny jest dedykowany skaner.
    Dedykowany, nie pseudodedykowany.

    Taki skaner powinien mieć:
    - dużą rozdzielczość optyczną (rzeczywistą, nie marketingową - do małego obrazka potrzeba około 4000 dpi lub więcej),
    - dużą gęstość optyczną,
    - autofokus.

    Dobrze by było, żeby miał też:
    - sprzętowe usuwanie kurzu i rys (niestety nie działa przy tradycyjnych emulsjach srebrowych),
    - automatyczne wciąganie filmu,
    - tryb wsadowy,
    - dużą szybkość.

    Ale to wszystko kosztuje, nawet używki (nowych skanerów o powyższych cechach już praktycznie nie ma).
    Np. Minolta Dimage Scan Elite 5400 chodzi po 4000-5000 zł, a Nikon Coolscan 5000ED po 7000-9000 zł.

    Nikony znam - są po prostu świetne.
    Minoltą się nie bawiłem, ale ponoć też znakomita.
    Znam też Epsony - kiedyś V750, teraz V850 - sprawdzają się najlepiej przy dużym formacie.

    Nie znam innych, aktualnie dostępnych wynalazków - Reflecta, Braun, Plustek, ale wystarczy porównać ich ceny i parametry.
    Znalazłem właśnie ciekawy i kompleksowy ranking:
    https://www.filmscanner.info/en/Film...Rangliste.html

    Wg mnie bardzo rzetelny, choć dziwią mnie dwie rzeczy - w zestawieniu brak Minolty, a Reflecta RPS 10M, mimo podanych bardzo dobrych parametrów i autofocusa, wisi grubo poniżej Nikonów.


    PS O, cześć Wiesiek. Pisaliśmy równocześnie. Fajnie, że ten Plustek jednak się do czegoś nadaje.
    Snoblesse oblige:
    | buskonostalgicznie.pl | wpkx.pl | psioniczni.pl |

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wpkx Zobacz posta
    Panowie, albo tanio, albo dobrze.

    Żeby w pełni wykorzystać rozdzielczość filmu, szczególnie małoobrazkowego, potrzebny jest dedykowany skaner.
    Dedykowany, nie pseudodedykowany.

    Taki skaner powinien mieć:
    - dużą rozdzielczość optyczną (rzeczywistą, nie marketingową - do małego obrazka potrzeba około 4000 dpi lub więcej),
    - dużą gęstość optyczną,
    - autofokus.

    Dobrze by było, żeby miał też:
    - sprzętowe usuwanie kurzu i rys (niestety nie działa przy tradycyjnych emulsjach srebrowych),
    - automatyczne wciąganie filmu,
    - tryb wsadowy,
    - dużą szybkość.
    PS O, cześć Wiesiek. Pisaliśmy równocześnie. Fajnie, że ten Plustek jednak się do czegoś nadaje.
    Patrząc Twoimi kryteriami to wyglada to następująco:

    prescan - 30"
    scan właściwy (robię na 3300 dpi) - 1'45"
    jakość 3600 dpi przewyższa jakość optyki co ją dawniej miałem
    cały cykl czarnobiały wynosi powiedzmy 2'30"
    przesuwa się ręcznie w prowadnicy z zaskokami
    prowadnica jest na 6 klatek
    gęstość optyczna wydaje mi się zadawalająca
    trybu wsadowego oczywiście nie ma


    Przy barwnym materiale i powiedzmy na 3600dpi (to maks jaki jest) cały cykl trwa do 5 min. Jak zacznie się grzebać przy programowym usuwaniu skaz to dochodzi pewnie z 15"-1'. Czyli szału nie ma z wygodą czy tempem. Zakładając skanowanie powiedzmy do 10 000 klatek (u mnie gros czarnobiałych i po prescan jednak część odpadła) oznacza to dodatkowy czas na skanowanie pewnie typu 12 000 min (choć część tego czasu po prostu spędzam przed kompem albo robiąc sobie jedzenie). Jak widać daje to 200 godzin straconego czasu (względem tych lepszych). Cena około 1500 zł jednak zachęciła mnie (po poradzie forumowego kolegi) do wyboru tego rozwiązania.

    Wniosek jednak jest taki, że przy nawet nie tak dużym archiwum to praca na parę miesięcy. Ale jak ktoś ma do zeskanowania >>500 filmów to chyba powinien celować wyżej.

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 23-01-2021 o 12:47

  7. #27

    Domyślnie

    Nie da się zaprzeczyć.

    Ale ja jestem:
    1. leniwy,
    2. rozrzutny.



    PS Jeśli miałbyś ochotę, to mógłbyś mi podesłać kilka rolek, na których najbardziej Ci zależy (najlepiej niepociętych ), a przeleciałbym je którymś 5000ED i wystawiłbym Ci do ściągnięcia.
    Snoblesse oblige:
    | buskonostalgicznie.pl | wpkx.pl | psioniczni.pl |

  8. #28

    Domyślnie

    własnie przypomnieliści emi z emusze poszukać adaptera firewire na pci expres do mojej minolty

  9. #29

    Domyślnie

    @wpkx @Wujot
    Dziękuję za odpowiedzi. Będę miała nad czym rozmyślać i będę poszukiwać.
    Pozdrawiam.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kiniaw26 Zobacz posta
    Dzień dobry,
    Ja znalazłam takie skanery negatywów: Plustek OpticFilm 8200i i tańszy o około 100eu Plustek OpticFilm 8100. (...) Tanie nie są, ale 4000 pln to trochę dużo dla mnie za skaner.
    Na Allegro widzę je w cenie o ponad połowę niższej.

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Czy D810 ma najlepszą jakość obrazu?
    By foxepc in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 166
    Ostatni post / autor: 19-07-2017, 09:55
  2. Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 16-11-2014, 18:31
  3. Najlepsza jakość zdjęć do 1500zł
    By Wojtas87 in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 16-06-2013, 17:00
  4. Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 07-09-2012, 20:39
  5. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25-08-2010, 02:24

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •