Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Kompakty z matrycą 1" i więcej

    Jako że od dziecka dużo podróżuję, postanowiłam w kokńcu założyć bloga, vloga, i instagrama poświęconego podróżom. W fotografię bawię się już jakiś czas, ale jestem przyzwyczajona do jakości lustrzanek cyfrowych, nigdy w życiu nie miałam w rękach aparatu kompaktowego. Ale jako że w podróż zazwyczaj nie mam jak spakować lustrzanki i obiektywów, to pozostaje mi robienie zdjęć iphonem, z których wiadomo, w ogóle nie jestem zadowolona, dlatego chciałabym kupić dobry kompakt, który zmieści mi się nawet do torebki.

    Moje wymagania: niewymienny obiektyw z zoomem optycznym, ekran odchylany do zrobienia autoportretu, matryca 1" i więcej, wifi.
    Oczywiście najchętniej to brałabym aparat z matrycą apsc albo 4/3, ale to już są zbyt drogie aparaty.
    Miałam nadzieję, że znajdę coś z Nikona, ale niestety nie mają żadnego kompaktu z większą matrycą i odwracanym ekranem.

    Znalazłam 2 modele, które biorę pod uwagę, i nie potrafię się zdecydować. Mam pytania techniczne, dlatego pomyślałam, że jako że znacie się na sprzęcie i kilka razy już mi pomogliście, to może dacie radę mi wytłumaczyć to i owo.
    Obejrzałam i przeczytałam mnóstwo testów, ale w nich nie znalazłam odpowiedzi.

    MOJE TYPY:
    1. Panasonic Lumix LX15 (LX10): model z 2016 roku, matryca 1", 20 megapixeli, obiektyw 24 – 72 mm (3×), F1.4–2.8 , iso od 125
    2. Canon PowerShot G1 X Mark II: model z 2014 roku, matryca 1.5" (czyli większa niż w mojej lustrzance Olympus), 13 megapixeli, obiektyw 24 – 120 mm (5×), F2–3.9, iso od 100

    MOJE PYTANIA:
    1. Czy 13 megapixeli (Canon) w 2020 roku to nie za mało?
    2. Czy wielkość matrycy ma wpływ na jasność obiektywu? Czyli czy np Canon ze światłem 1.8 i tak będzie jaśniejszy od Lumixa 1.4 ?
    3. Czy autofocus w aparacie z 2014 nie będzie wolniejszy od aparatu z 2016? W moim Olympusie e420 autofocus to po prostu porażka w porównaniu do lustrzanki Nikon. A w podróży nie raz się liczy szybkie uchwycenie danej chwili.
    4. Czy technologicznie Canon to już nie przeżytek? Niby tylko 2 lata starszy od Lumixa, ale ten model ma już w tym momencie 6 lat. A 6 lat temu to ja nawet nie wiedziałam co to jest instagram.
    5. Cropowanie zdjęć: Canon ma tylko 13 megapixeli, więc będą one ładniej łapały światło więc i dynamika zdjęć będzie ładniejsza, ale czy zdjęcia będą ostre po wykadrowaniu?
    6. Z testów wynika, że Lumix totalnie nie radzi sobie w słabym świetle, czy Canon będzie sobie radził lepiej, bo ma większą matrycę?
    7. LUMIX kręci filmy w 4K, fajna sprawa. Tylko czy to ma sens na matrycy 1" ? To tak jak tanie kompakty i telefony niby kręcą HULL DH, a wszyscy wiemy jaka jest jakość tych filmów .

    Tutaj zestawiłam oba aparaty w dość fajnej tabelce porównawczej:
    https://www.dpreview.com/products/co...ts=canon_g1xii
    Ostatnio edytowane przez Ania Wu ; 02-05-2020 o 12:49
    NIKON 5200 / NIKKOR AF-S 50mm f1.8 G / NIKKOR AF-S 35mm f1.8 G / NIKKOR AF 16mm f/2.8 / OLYMPUS E-420 / PENTACON 50mm f1.8 / Olympus Zuiko 14-42mm

  2. #2

    Domyślnie

    LX10/15 jest całkiem zgrabny aparatem. Żonie taki kupiłem, daje radę. To 1.4 to on ma tylko na szerokim kącie, a tak poza nim to w zasadzie 2.8 na matrycy 1''. Ale mogę polecić.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Różnica jednak głównie jest w wymiarach. LX10/15 jest malutki, wielkości przeciętnych kompaktów, tyle że troszkę cięższy od nich. Canon jednak jest większy.

  3. #3

    Domyślnie

    Czy masz może jakieś zdjęcia w pełnej rozdzielczości z Lumixa, ale takie, gdzie widać np. krajobraz, albo krajobraz i człowieka? Nigdzie nie mogę znaleźć dobrej jakości sampli, a sfotografowana maskotka w małym pokoju albo liść na ziemi (tak jak to zazwyczaj robią w testach) dają słaby obraz tego co aparat potrafi a co nie.

    Co ro rozmiaru to wiem, Lumix jest super pod tym względem, aczkolwiek Canon tez się do torebki zmieści
    NIKON 5200 / NIKKOR AF-S 50mm f1.8 G / NIKKOR AF-S 35mm f1.8 G / NIKKOR AF 16mm f/2.8 / OLYMPUS E-420 / PENTACON 50mm f1.8 / Olympus Zuiko 14-42mm

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli zrezygnujesz z warunków - odwracanego ekranu i wifi, to zainteresuj się Nikonem Coolpix A. Matryca aps-c, świetny obiektyw 28mm F2.8.

    Używam w podróżach, wycieczkach, ale też przy sesjach pro.
    Dostępny aktualnie jako używany.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Frodo Zobacz posta
    Jeśli zrezygnujesz z warunków - odwracanego ekranu i wifi, to zainteresuj się Nikonem Coolpix A. Matryca aps-c, świetny obiektyw 28mm F2.8.

    Używam w podróżach, wycieczkach, ale też przy sesjach pro.
    Dostępny aktualnie jako używany.

    Właśnie odwracany ekran to jeden z głównych warunków, co bardzo zawęża wybór... No i chciałabym żeby obiektyw był jednak z zoomem.
    Najchętniej kupiłabym Canon PowerShot G1 X Mark III (z APSC), ale cena przeraża: ponad 4000zł
    NIKON 5200 / NIKKOR AF-S 50mm f1.8 G / NIKKOR AF-S 35mm f1.8 G / NIKKOR AF 16mm f/2.8 / OLYMPUS E-420 / PENTACON 50mm f1.8 / Olympus Zuiko 14-42mm

  6. #6

    Domyślnie

    Tanio wyjdzie Lumix GX880 lub wcześniejszy GX800 z obiektywem kitowym. Nie jest to kompakt, ale rozmiarami i wagą niewiele się od nich różni.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    Tanio wyjdzie Lumix GX880 lub wcześniejszy GX800 z obiektywem kitowym. Nie jest to kompakt, ale rozmiarami i wagą niewiele się od nich różni.
    WOW 4/3 ! Kurcze, a już byłam zdecydowana na tego lx15. Pooglądam w takim razie jeszcze aparaty z wymienną optyką. Może rzeczywiście to będzie lepszy wybór?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    Tanio wyjdzie Lumix GX880 lub wcześniejszy GX800 z obiektywem kitowym. Nie jest to kompakt, ale rozmiarami i wagą niewiele się od nich różni.

    Sprawdziłam.
    TEN APARAT JEST GENIALNY ????
    NIKON 5200 / NIKKOR AF-S 50mm f1.8 G / NIKKOR AF-S 35mm f1.8 G / NIKKOR AF 16mm f/2.8 / OLYMPUS E-420 / PENTACON 50mm f1.8 / Olympus Zuiko 14-42mm

  8. #8

    Domyślnie

    To sprawdź jeszcze Canona M100 - też bezlustro i to DX, a kosztuje około 1kzł.
    No i ma "odwracany" wyświetlacz.
    Ostatnio edytowane przez jo44 ; 02-05-2020 o 15:42

  9. #9

    Domyślnie

    No i widzicie, 2 godziny na forum i już zmieniłam zdanie. Te kompakty z wymienną optyką będą idealne dla mnie.

    Tylko nie rozumiem jednej rzeczy: dlaczego te aparaty są tańsze? Przecież są dużo lepsze!

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez jo44 Zobacz posta
    To sprawdź jeszcze Canona M100 - też bezlustro i to DX, a kosztuje około 1kzł.
    No i ma "odwracany" wyświetlacz.
    Sprawdzę. Dzięki!
    NIKON 5200 / NIKKOR AF-S 50mm f1.8 G / NIKKOR AF-S 35mm f1.8 G / NIKKOR AF 16mm f/2.8 / OLYMPUS E-420 / PENTACON 50mm f1.8 / Olympus Zuiko 14-42mm

  10. #10

    Domyślnie

    Ja ostatnio własnie jako kompakta za 750 zł kupiłem Canona M100:

    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...%99?highlight=
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Przy jakich ustawieniach "wpadnie" więcej światła?
    By spiritus in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 11-05-2015, 20:18
  2. pytanie do "sportowców"- coś więcej niż 200
    By kamilkamien in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-07-2010, 19:27
  3. [ Sport ] Wiecej "TEGO CZEGOŚ"
    By TRenciak in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 27-10-2007, 15:21
  4. zawansowane kompakty...
    By shakk in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 29-06-2007, 13:19
  5. jeszcze wiecej "herezji" nikon bez cropa i nowe 55-200VR
    By strangelove in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 06-03-2007, 19:11

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •