Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 23

Wątek: Nikon F90X

  1. #11

    Domyślnie

    Najlepszym patentem, były rozbieralne kasetki, ale kod DX wszystko zmienił na gorsze.

    To się nazywa postęp.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez david555 Zobacz posta
    Najlepszym patentem, były rozbieralne kasetki, ale kod DX wszystko zmienił na gorsze.

    To się nazywa postęp.
    a były i szpulki bez kaset, więc w warunkach tymczasowych się wymienialo film pod pościelą i kocami, po omacku

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jurkarol Zobacz posta
    a były i szpulki bez kaset, więc w warunkach tymczasowych się wymienialo film pod pościelą i kocami, po omacku
    Były też dostępne w puszkach w dłużych odcinkach i trzeba je było w warunkach ciemniowych pozwijač na szpulki i załadować w kasetki.
    Jak teraz o tym wspominam, to sam z trudem w to wierzę.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  4. #14

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi,postanowiłem zapytać ,bo właśnie nic w instrukcji na ten temat nie znalazłem.W Canonie EOS 50 mam taką możliwość,pomyślałem ,że w Nikonie jest podobnie.Nie doskwiera mi to jednak tak bardzo,lepiej mi odpowiada Nikon F90X od Canona EOS 50 pomimo tej małej niedogodności, kasetkę otwieram bez problemu otwieraczem do butelek,jedynie przy wystającej końcówce filmu wygodnie jest zaciąć rogi filmu aby lepiej nawijał się na szpulę koreksu,ale mój Kaiser radzi sobie i bez tego.
    Tak na marginesie, negatyw bez kasetki nazywał się : Ładunek dzienny na szpuli, nie wiem dlaczego akurat dzienny
    Pozdr.

  5. #15

    Domyślnie

    były też kasetki plastikowe, przekręcalo się dekielek i juz. łatwiej było założyć film niż do metalowej. jako dzieciak wolałem właśnie ich używać i z ojcem je pieczołowicie przechowywalismy.

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Heldbaum Zobacz posta
    Nikon F90 jest jednak już "zabytkiem" i ja osobiście bym nie ingerował w oryginalne oprogramowanie. Nawet, jeśli się da.
    F90X
    To nie jest ingerencja w oprogramowanie. Masz możliwość zmiany niektórych ustawień/sterowania aparatem za pomocą MF26 lub oprogramowania Softalk przez złącze 10pin. Można też ściągnąć parametry z dość dużej ilości filmów - taki pre_Exif.

    Sprawdziłem Softalka i niestety nie da się przestawić zostawiania końcówki, można to przeprogramować jedynie w serwisie.
    D814 | 12-300/1.4-4

  7. #17

    Domyślnie

    Film na szpulce tzw ładunek dzienny można było włożyć do kasetki bez potrzeby wchodzenia do ciemni . Ostatnie kilkanaście cm. filmu było
    zwinięte razem z papierową taśmą, którą wyciągało się po włożeniu szpulki do kasetki. Takie filmy były o parę zł. tańsze, a kasetki wielokrotnego
    użytku były powszechne.

  8. #18
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jurkarol Zobacz posta
    były też kasetki plastikowe, przekręcalo się dekielek i juz. łatwiej było założyć film niż do metalowej. jako dzieciak wolałem właśnie ich używać i z ojcem je pieczołowicie przechowywalismy.
    Ja jeszcze je mam. Tak z 10. Wiekszość od filmów ORWO. Czasami ścinam negatyw i przydaje się druga kasetka.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Ja jeszcze je mam. Tak z 10. Wiekszość od filmów ORWO. Czasami ścinam negatyw i przydaje się druga kasetka.
    U mnie też jeszcze sporo kasetek zostało, jako że jak wspominałem, kupowałem NC3 w puszkach.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  10. #20

    Domyślnie

    Odkopię wątek, bo sam jestem zainteresowany. Potrzebny byłby kabel MC-31 i program Nikon Photo Secretary. Pierwszy problem (mniejszy) to zdobycie kabla, drugi (większy) to komputer z wejściem RS-232.
    W Nikonie F90X, który posiadam, ustawiłem kiedyś w ten sposób pozostawianie końcówki filmu na zewnątrz i coś jeszcze, ale nie pamiętam, bo było to w 1996 chyba
    Ostatnio edytowane przez Szabla ; 24-02-2024 o 23:26

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon F90X i F80 +SB 800
    By lawenda in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 03-07-2007, 18:38
  2. Nikon f90x z sigmą EF-500 ST NA
    By metacerkaria in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 06-05-2007, 18:43
  3. nikon n90s (f90x)
    By bartmika in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-01-2007, 10:41
  4. nikon f90x
    By kawalek in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 19-09-2005, 17:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •