Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: Nikon F90X

  1. #1

    Domyślnie Nikon F90X

    Mam prośbę do kolegów ,którzy znają dobrze w/w aparat.
    Otóż,czy jest możliwe ustawienie opcji w aparacie ,aby nie zwijał filmu do końca.
    Dziękuję.

  2. #2
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję dawid555 ,Bardzo szczegółowa instrukcja,mam w j.polskim ,ale chyba okrojona bo ma dużo mniej stron,i niestety nie jest tam napisane co mnie interesuje.
    A j.angielski jest dla mnie zupełnie obcy,już szybciej poradziłbym sobie z rosyjskim

  4. #4

    Domyślnie

    F90X o ile pamiętam nie miał takiej opcji. Jedynie któreś z modeli Canona i Minolty.
    Pozostaje odłączyć na czuja zasilanie z chwilą zejścia filmu ze szpuli, albo odcinać film nożyczkami w ciemni, albo kupić drugie body.
    Chociaż nie jestem pewny, czy ścianka MF-26 tego nie realizowała.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie ma takiej opcji. Przynajmniej w moim F90 bez X filmy wciągał do końca. Radziłem sobie z tym, że odkręcałem śrubę koszyczka z bateriami
    na tyle by straciły kontakt. Potem, dociskając koszyczek uruchamiałem powrotne zwijanie i w chwili gdy usłyszałem ,że końcówka filmu została
    wyciągnięta ze szpulki zwalniałem nacisk na koszyczek. Przy odrobinie wprawy udawało się zatrzymać zwijanie tak by końcówka filmu nie została
    wciągnięta do kasety.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeszcze dodam, że jeśli jest potrzeba częstej wymiany filmu i aby uzyskać lepszą gospodarkę materiałem światłoczułym, dobrze jest używać aparatu z ręcznym naciągiem, typu FM/FE. Przy ładowaniu filmu w ciemni najczęściej osiągało się 40 klatek ze standardowego filmu 36 klatkowego.

  7. #7

    Domyślnie

    Z poziomu korpusu nie ma takiej opcji, tak samo też jest z MF-26. Generalnie pozostają sposoby o których wyżej wspomnieli koledzy. Było jeszcze oprogramowanie Nikona do kilku korpusów analogowych (f90/90x, f100 i f5) oraz Softtalk - może w nich jest taka funkcja.

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kazzi Zobacz posta
    ..Radziłem sobie z tym, że odkręcałem śrubę koszyczka z bateriami
    na tyle by straciły kontakt. Potem, dociskając koszyczek uruchamiałem powrotne zwijanie i w chwili gdy usłyszałem ,że końcówka filmu została
    wyciągnięta ze szpulki zwalniałem nacisk na koszyczek. Przy odrobinie wprawy udawało się zatrzymać zwijanie tak by końcówka filmu nie została
    wciągnięta do kasety.
    Po co zabawa z koszyczkiem? Otwarcie tylnej ścinaki nie powodowało odłączenia silnika zwijania? Ja otwierałem body (co prawda F801, nie F90).
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że to się dało przeprogramować z kompa.
    D814 | 12-300/1.4-4

  10. #10

    Domyślnie

    A nie lepiej to wyciągać końcówkę narzędziem odpowiednim? Takim jakie mieli w labach kiedyś? Nikon F90 jest jednak już "zabytkiem" i ja osobiście bym nie ingerował w oryginalne oprogramowanie. Nawet, jeśli się da.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon F90X i F80 +SB 800
    By lawenda in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 03-07-2007, 18:38
  2. Nikon f90x z sigmą EF-500 ST NA
    By metacerkaria in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 06-05-2007, 18:43
  3. nikon n90s (f90x)
    By bartmika in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-01-2007, 10:41
  4. nikon f90x
    By kawalek in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 19-09-2005, 17:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •