Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 41
  1. #21

    Domyślnie

    @wurth
    Jeśli chcesz porównania do samochodu, to Twoje pytanie było typu:
    "Jaki samochód sobie kupić by dobrze jeździł."

    W pierwszym poście piszesz, że masz D5300, później że dopiero będziesz go miał.
    Skoro masz 18-55 i 55-300, a do tego 18-200 to nic więcej do nauki Ci nie potrzeba.
    Teraz po prostu kup książkę o kompozycji, aparat ustaw na auto i ćwicz. W większości przypadków apart naświetli Ci zdjęcia prawidłowo.
    Jak opanujesz podstawy kompozycji, zacznij zabawę tryba mi półautomatycznymi. I nadal ćwicz.
    Drogi na skróty nie ma i żaden obiektyw nie zastąpi Ci ćwiczeń, jak żaden samochód nie zastąpi Ci lat i tysięcy kilomtrów za kierownicą.
    Kiedyś zawodowy kierowca powiedział mi, że człowiek potrafi jeździć, jak zrobi co najmniej 100 000 km. Niektórzy potrzebują więcej.
    Teraz przełóż to na fotografię. Zrób choć 1 000 przemyślany zdjęć - nie pstryków tylko zdjęć, które mógłbyś powiesić sobie na ścianie by mieć przyjemność z patrzenia na nie. Wtedy będziesz wiedział jaki obiektyw jest Ci potrzebny.

    I nie jest to żadna złośliwość, ale dobra rada.

  2. #22

    Domyślnie

    Dz. pamiętajcie że muszę mieć dwa aparaty jeden żona D5300 te obiektywy dedykuje jej, ja natomiast muszę dokupić drugą lustrzankę właśnie w kierunku sporego zoomu i do tego obiektywy ,nie ma często czasu na zmiany i zabawę, z tond dwie lustrzanki , D5300 wziąłem bo ma GPS . Drugi aparacik dobiorę pod zoomy i podpytam wtedy jaki warto.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Jak kupiony zapłacony to mam ,fizycznie w drodze.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Tak czasem się zrywam bo coś tam dłubię innego , dobry kierowca to jak jedno zero dopiszesz, tyle to przedstawiciel potrafi w rok stuknąć.

  3. #23
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Mimo wszystko nie idź w dwa systemy, tele obiektywy w obu systemach podobne zarówno ciemne tanie jak i jasne drogie, może ze wskazaniem na tanie budżetowe modele AF-P w Nikonie.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wurth Zobacz posta
    Jak kupiony zapłacony to mam ,fizycznie w drodze.
    Wcześniej pisałeś:

    Cytat Zamieszczone przez wurth Zobacz posta
    Od jakiegoś czasu mam D5300 i obiektyw AF-S DX 55-300 mm f/4.5-5.6G ED VR,
    Później znowu usiłujesz zmienić sens słów innych osób:

    Cytat Zamieszczone przez tbogdanowicz Zobacz posta
    [MENTION=87428]
    Kiedyś zawodowy kierowca powiedział mi, że człowiek potrafi jeździć, jak zrobi co najmniej 100 000 km. Niektórzy potrzebują więcej.
    Cytat Zamieszczone przez wurth Zobacz posta
    dobry kierowca to jak jedno zero dopiszesz, tyle to przedstawiciel potrafi w rok stuknąć.
    Tak i przedstawiciele często źle jeżdżą. To że ktoś potrafi jeździć, nie znaczy że jest dobrym kierowcą.

    Tak samo nikt Ci nie obieca, że jak zrobisz 1 000 000 zdjęć, będziesz robił dobre zdjęcia. Nawet sprzętem za 1 000 000 zł.
    Jak chcesz robić pstryki, to kup sobie kompakt z dużym zakresem ogniskowych. Posiadanie lustrzanki do dobrym obiektywem, nie robi z Ciebie dobrego fotografa.
    Robi z Ciebie jedynie posiadacza lustrzanki z dobrym obiektywem.

    Pokaż jakie zdjęcia chcesz robić i jakie robisz teraz Sprzęt dobiera się do celu. Tak jak samochód (skoro o jeżdżeniu zacząłeś). W lesie lepszy będzie Uaz niż Ferrari. Do wyjazdu na rodzinne wakacji przestronne kombi lub minivan, też będzie lepszy niż Ferrari. Ale żeby imponować małolatom pod dyskoteką wybiera się Ferrari.

    A wracając do obiektywów, to wyczerpujące odpowiedzi dostałeś już na pierwszej stronie. 18-55 + 55-300 i zrobisz tym większość wakacyjnych zdjęć. Ja bym dodał jeszcze lampę błyskową.
    Jeśli potrzebujesz czegoś z większa ogniskową, to w przyszłości 150-600 załatwi temat. Jak się wciągniesz, to możesz kupić co do makro, coś do portretu, coś do architektury...

    Ale dobrze Ci radzę, zostań w jednym systemie.

  5. #25

    Domyślnie

    Bardzo niewiele luster ma wbudowany GPS.
    Canony chyba 4 są, ale to raczej droższe.

    Zawsze można używać zewnętrznego, dedykowanego modułu GPS podłączanego do aparatu.

    Albo, mając na przykład LR, prawidłowo ustawiony czas w aparacie, można załadować log z gpx z dedykowanego urządzenia, bądź smartfona z aplikacją, która umożliwa eksport logu trasy do gpx, następnie taki log się ładuje do LR i oznacza zdjęcia Jest to bardziej upierdliwe? Może i jest, ale jest to chyba najtańsza opcja i jakiś tam kompromis, który mógłby pozwolić Ci skupić się na sprzęcie a nie na
    tej jego pojedynczej funkcji.
    Lightroom podałem jako przykład, na pewno są i inne programy, które taką możliwość posiadają. (GPicSync - damowy, ale nie sprawdzałem jak to działa, z tego co widzę, nikonowski viewNX-i też to potrafi)

    Tak jak koledzy piszą, proponuję bycie w jednym systemie, nie ważne jaki sobie wybierzesz. Szczególnie będąc na początku drogi.
    Wyobraź sobie choćby sytuację, w której jeden aparat się psuje, załóżmy, że canon - wiadomo , żona akurat robi tylko nikonem, bo przyzwyczajona, Ty robisz canonem.... akurat nie możesz robić zdjęć bo masz zajęte ręce, żona bierze tego Twojego canona i ..... ergonomia zupełnie inna, gdzie był ten przycisk, jak to się przełącza na .... kurcze.... i po ptakach, zdjęcia nie ma Super tele nieprzydatne, bo nie podłączysz do drugiego, no katastrofa, dzień zepsuty, tylko wódkę wypić pozostaje i popływać w basenie W odwrotnej kolejności rzecz jasna
    Ostatnio edytowane przez crusiek ; 27-04-2020 o 10:20
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  6. #26

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za info ,czasem tak to jest że parę osób tłumaczy laikowi temat a ten coś tam kuma ale nie do końca, system przyjąłem że nie warto iść w nikona i canona a dotarło w końcu że w nikonie też nie warto mięszać, jak wyjściowym jest D5300 matryca DX, to drugi też powinien być DX czyli np.D7100.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    O właśnie dotarł przed aparatem NIKKOR AF-P DX 18-55 mm f/3.5-5.6 G VR za 200,00 parę fot właściciel mówił i faktycznie żadnej ryski .

  7. #27

    Domyślnie

    Ten D5300 to używany, czy nowy? Bo jak używany, to musiałbyś sprawdzić wersję "firmware" w aparacie. AF-P obsługiwane jest od wersji 1.01
    Jak aparat będzie mieć 1.0 to trzeba zaktualizować.

    Tu masz opisane co i jak się robi: LINK
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  8. #28

    Domyślnie

    Ok.dzięki przyda się sprawdzę jak dojdzie wtorek ,raczej aktualizacja bo używka ,na zdjęciach stan dobry cena myślę też 900,00 przy stanie migawki 2500.

  9. #29

    Domyślnie

    Przy 2500 zdjęć to jeszcze się nawet dobrze nie rozruszał ten aparat
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  10. #30

    Domyślnie

    Dobra zrywam się na jakiś czas bo muszę co nieco porobić w domu,dzięki raz jeszcze pozdrawiam.

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 113
    Ostatni post / autor: 03-04-2023, 21:04
  2. Co sobie zostawić Olympus OM 35mm 2.8 czy OM35mm 2.0?
    By puchan in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-02-2016, 13:24
  3. N24-50 i N28-105 - który sobie zostawić?
    By Sokolik Wędrowny in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 07-11-2010, 00:09
  4. jaki aparat, jaki obiektyw...
    By igusiek21 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 15-05-2010, 16:14
  5. [ Architektura ] stał sobie most... ale jaki !!!
    By RumaK in forum Architektura
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 07-01-2007, 23:20

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •