Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Domyślnie D5600 - automatyka wizjer/lcd

    Cześć,

    Niedawno postanowiłem rozpocząć swoją przygodę z fotografią, kupiłem Nikona D5600 i dwa obiektywy (NIKKOR 70-300mm f/4.5-6.3G ED VR + SIGMA 17-50/2.8 DC EX OS HSM).

    Nie wiem czy moje pytanie będzie głupie, ale nie za bardzo potrafię znaleźć odpowiedź nigdzie na internecie, mianowicie mam problem z używaniem trybów automatycznych oraz półautomatycznych. Przykładowo, mam "w miarę optymalne" światło, w trybie A ustawię sobie żądaną wartość przysłony, niech będzie to 2.8 oraz ISO 200, gdy przełączę w tryb podglądu na żywo na ekranie LCD, wszystko jest ok, w zależności od warunków otrzymuję niskie czasy, nawet rzędu 1/800. Przełączam teraz na wizjer i czas wzrasta momentalnie do ogromnych wartości, jest to kilka-kilkadziesiąt sekund naświetlania. Mogę "kręcić" ISO i przysłoną w jedną i drugą stronę, czas jednak nie zmienia się albo w ogóle albo minimalnie, działa tak w każdym trybie z automatyką, dla obu obiektywów, dla różnych warunków oświetleniowych. Na ekranie LCD wyświetla się ostrzeżenie, że "obiekt jest za ciemny", czas nie ulega zmianie, gdy przyłożę oko do wizjera. Zdjęcia wychodzą całe białe (bez zaskoczenia), dodatkowo w trybie AUTO zawsze odpala się flesz. W trybie ręcznym (oraz automatycznych przy podglądzie na LCD) wszystko raczej działa dobrze, zrobiłem kilkaset zdjęć i nie zauważyłem problemów z ostrością, zmiany parametrów są widoczne, potrafię sobie nawet poradzić z gorszym światłem, nie rozumiem więc, czy lustrzanka jest po prostu wadliwa, czy robię coś źle lub nie rozumiem czegoś o jej zasadzie działania. Z góry dziękuję za pomoc.

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Zacznij od przywrócenia ustawień fabrycznych w aparacie.

  3. #3

    Domyślnie

    Cześć,

    Przywróciłem ustawienia fabryczne, zresetowałem wszystkie ustawienia użytkownika, sformatowałem kartę pamięci, pobrałem z oficjalnej strony nikona aktualne firmware i zainstalowałem ponownie. Nic się nie zmieniło, wychodzę na balkon, próba, ustawiam tryb A:
    1) Podgląd LCD: ISO 2000 i przysłona 2.8, automat ustawił czas na 1/500s, zdjęcie wyszło poprawne.
    2) Pogląd przez wizjer: ISO 2000 i przysłona 2.8, automat ustawił czas na 30s, z kompensacją ekspozycji na -5.0 czas spadł na 1/20s, zdjęcie wyszło prześwietlone.

  4. #4

    Domyślnie

    Sprawdź jak to wygląda w innych trybach, niż A i na drabince w M. Pomiar daj na centralno-ważony.

  5. #5

    Domyślnie

    Wygląda to na problemy z pomiarem przez matrycę umieszczoną nad matówką. W trybie LV pomiar odbywa się na głównej matrycy. Jeśli aparat jest na gwarancji, to ślij do Pragi.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Sprawdź jak to wygląda w innych trybach, niż A i na drabince w M. Pomiar daj na centralno-ważony.
    Na ręcznym działa wszystko bez zarzutu, zarówno w podglądzie na LCD jak i patrząc przez wizjer. Udało mi się nim zrobić sporo dobrze wyostrzonych zdjęć w różnych warunkach (dzień/południe/noc), sprawdzone na obu obiektywach, testowałem praktycznie większość dostępnych trybów do wyboru.

    W trybach AUTO i P A S wszystko działa dobrze na podglądzie przez LCD, flesz tylko jak jest ciemno, po zmienieniu na wizjer od razu ostrzeżenie "Obiekt za ciemny", czas skacze do 30 sekund, w trybie AUTO każde zdjęcie dodatkowo z fleszem.

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jak zmieniasz tryby pomiaru światła to masz to samo ( matrycowy, centralny itd ) ?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Jak zmieniasz tryby pomiaru światła to masz to samo ( matrycowy, centralny itd ) ?
    Warunki: sztuczne światło, w pokoju, zdjęcie monitora.
    ISO 2000, przysłona 2.8 w trybie matrycowym czas 1.6s, w trybie centralnie-ważonym 1.3s, dla różnych trybów półautomatycznych.
    Gdy przełączę na podgląd LCD mam czasy ~1/60s.

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Coś długie te czasy przez wizjer, a w Lv 1/60s to inna bajka.

  10. #10

    Domyślnie

    LV tryb foto oczywiście?

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. pierścienie pośrednie z automatyką
    By YaPKnn in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 04-01-2014, 22:24
  2. d90 plus sb-900 plus automatyka i TTL
    By dahaka in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 06-07-2010, 17:39
  3. Pierścieniomieszek z automatyką
    By nickt in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 11-05-2010, 13:47
  4. Mieszek Macro i automatyka
    By jasior in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 14-08-2009, 07:31
  5. bagnet a automatyka przysłony
    By mibartek in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 04-04-2009, 20:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •