Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20
  1. #11

    Domyślnie

    Dziękuję za wszelkie uwagi. Na razie nie wiem na co się zdecydować. Pewnie że bez kompromisów należałoby brać EIZO CG279X, ale nie dajmy się zwariować. Raczej ja staram się tego nie uczynić, w końcu monitor ma służyć do obróbki zdjęć a jestem amatorem w tym zakresie i fotografia to moja pasja a nie zarobek. Raczej pracuję aby sfinansować w tym zakresie swoje zachcianki.
    Może faktycznie powinienem pójść za radą Tom01 i wybrać sugerowanego NEC PA271Q COLOR, tylko ciągle nurtuje mnie temat firmware tego modelu. Pewnie zamówił bym kalibrację bo na razie mam wątpliwości czy uda mi się ją poprawnie przeprowadzić, ale jestem dość dociekliwy i chciałbym opanować ten temat w przyszłości kupując soft do kalibracji. Dlatego chciałbym się dowiedzieć na czym polega tu problem. Czy sam sobie z tym nie poradzę i muszę polegać wyłącznie na usłudze serwisowej, czy chodzi o coś innego.
    W necie dużo osób zwraca uwagę na gamut najczęściej wyrażony w % np. AdobeRGB. Dlaczego jak czytam opinię Tom01 "nie ma ob żadnego istotnego znaczenia", skoro tak często zwraca się na niego uwagę. Moją drugą pasją jest elektronika i doceniam zalety związane z jakością podzespołów, rozwiązaniami technicznymi itd. Jak pisałem wcześniej dojrzałem do wymiany monitora i z pewnością to uczynię i dlatego liczę na Waszą pomoc i sugestie.
    I jeszcze pytanie odnośnie kalibracji. Czy sam soft załatwi sprawę, bo mam wrażenie, że powinien być jeszcze jakiś hardware który odczyta to co emituje monitor?
    Ostatnio edytowane przez Krzysztofh ; 25-04-2020 o 16:40

  2. #12

    Domyślnie

    Oczywiście sam soft sprawy nie załatwi, potrzebny jeszcze kalibrator np. X-Rite i1Display Pro. Obawiam się, że w przypadku PA271Q kalibracją możesz pogorszyć wyświetlanie monitora (przez ten wspomniany błąd ). Podobno zresztą ten monitor nie wymaga kalibracji.

  3. #13

    Domyślnie

    W międzyczasie doczytałem że monitory profesjonalne jak rzeczony PA271Q nie kalibruje się kalibratorem sprzętowym. W takim razie chciałbym się dowiedzieć jak się to odbywa (na podstawie zapisanych danych w pamięci stałej procesora monitora?), bo że kalibracja jest konieczna raczej jestem pewien.

  4. #14

    Domyślnie

    PA271Q jest prekalibrowany odgórnie. Kalibracja na miejscu wprowadza się do wybrania scenariusza adekwatnego do zastosowań i warunków oświetleniowych. Jest to banalne i nie wymaga dodatkowych narzędzi. Kalibracja w ujęciu tradycyjnym, czyli czujnik na ekranie i korekcja na bazie jego odczytów to anachronizm. Nie wykonuje się jej w ogóle w przypadku monitorów profesjonalnych. Nie ma po co.

  5. #15

    Domyślnie

    Dzięki Tom01 za wyjaśnienie. Mógłbyś rzucić nieco światła na kwestę problematycznego firmware.

  6. #16

    Domyślnie

    Monitory profesjonalne, jak wspomniałem, nie obsługują "zwykłej" kalibracji. Całość opiera się o zaprogramowane wartości w pamięci procesora obrazowego. Taka kalibracja jest bardzo wygodna, jednak za kilka lat możliwe, że trzeba będzie je skorygować bo matryca się będzie biodegradować, podświetlenie w sensie luminofory. Jeśli chodzi o podświetlenie, każdy monitor profesjonalny ma czujniki monitorujące pracę LED podświetlenia i może w locie korygować jeśli będzie potrzeba. Matryce też są trwałe. Praktyka wskazuje że kilkanaście tys godzin nie robi na nich w ogóle wrażenia, więc conajmniej kilka lat jest z głowy. Formalnie jednak wypadałoby mieć możliwość zewnętrznego skorygowania, nawet jeśli potrzeba jest mało realna praktycznie. No i tu się pojawia problem, bo np z analogicznym EIZO CG297X można, w NEC PA271Q COLOR nie można. Opcja w sofcie jest, ale zablokowana. Producent już od dłuższego czasu zapowiada że w końcu to naprawi ale czas leci i nic. Jeśli jednak uda się w końcu to poprawić, wystarczy zaktualizować oprogramowanie wewnętrzne z pendrive.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 25-04-2020 o 21:06

  7. #17

    Domyślnie

    OK. Dzięki, wreszcie rozumiem o co chodzi. W takim razie jeszcze aby Cię nie męczy zbytnio, czy jest monitor w zbliżonej cenie do PA271Q COLOR a nie gorszych parametrach, lub różnica w tych parametrach będzie marginalna.

  8. #18

    Domyślnie

    Nie ma. To jest unikat w swojej cenie / klasie.

  9. #19

    Domyślnie

    Jeszcze kwestia tych predefiniowanych ustawień monitora, w zależności od oświetlenia itp. co pozwala na łatwą kalibrację. Czy zakup w takim razie SpectraView II zwiększa możliwości użytkownika i kiedy należy z niego korzystać?

  10. #20

    Domyślnie

    SpectraView II jest w komplecie jeśli ktoś będzie chciał z nim eksperymentować. Co do ustawień predefiniowanych, są na tyle szeroko zrobione i mają na tyle szerokie warianty, że nie słyszałem aby do czegoś nie dało się dopasować. To jest monitor-plastelina.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. EIZO CS2740 - nowy monitor 27cali/4k
    By ormo in forum Komputery
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-01-2020, 01:18
  2. Jaki monitor: NEC 2490WUXi czy EIZO S2431W
    By leon001 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 28-11-2010, 22:18
  3. Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 01-12-2009, 17:19
  4. Monitor LCD Eizo 768
    By irekka in forum Komputery
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-02-2006, 16:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •