Close

Strona 2 z 9 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 83
  1. #11

    Domyślnie

    Że tak zapytam z głupia frant...
    Jak się Szanowni zapatrują na ładowanie do LF-a papieru negatywowego zamiast filmu? Bo to i tak trzeba skanować, więc później obróbka mniej kłopotliwa. Nie do wszystkiego rzecz jasna, ale może?

  2. #12

    Domyślnie

    To nie wielki format
    ale... daje "podobne" możliwości kreacji obrazu (pomijam oczywiste różnice wynikające z wielkości)

    https://www.ebay.pl/sch/i.html?_from...0+III&_sacat=0

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez morzon Zobacz posta
    Nie trakktuje tego jako 2w1. Upierdliwość robienia na LF po to żeby założyć tam "cropa" w stylu MF? A po co to komu. Tzn no można próbować, jakieś tam pochyły można uskuteczniać, ale ani to średni (bo niewygodne jak cholera, kadrowanie na wycinku matówki) ani wielki (bo efekt pokłonów/skrętów na małej kliszy będzie słaby). Wg mnie to opcja, która w teorii może brzmi spoko, ale w praktyce jest z czapy. Jak chcesz MF to kup MF i fotografuj tym "normalnie".
    Nie jest z czapy, bo efekty z takiego średniego jak Fuji GX680 z Fujinonem 180/3.2 są bardzo spoko. Z kadrowaniem rzeczywiście może być ciężej.

    Cytat Zamieszczone przez 90s Zobacz posta
    To bardzo dobry pomysł. Nie wiem czy ktoś robi z LF warsztaty ale jak coś to szukaj mokrego kolodiona. Mam znajomego mogę dać ci namiary u którego sam byłem i bardzo polecam. W sumie cały proces robienia zdjęcia jest taki sam. Tyko przygotowanie chemii i praca z nią trudniejsza. Ale jak to opanujesz to opanujesz wszystko. A widok wylanej płyty lub wywołanej shitki bezcenny. Serio jakbym miał tematy warte LF to bym siedział i trzaskał.
    Wiesiek też pokazał ci topową półkę w LF ale przy Twoich założeniach to dobrej firmy field camera też jest opcją. Ale i ceny większe ,ale w plener dużo łatwiej targać jak studyjne.

    Robienie zdjęć nie jest trudne, sam się też nauczysz bez niczyjej pomocy. Światłomierz i trochę info z sieci, albo ze starej książki no i pilnowanie wytycznych przy chemii.
    Ten Intrepid jest dosyć lekki. Dla mnie problemem jest też to, że kompletnie nie ogarniam, co tam powinno być w zestawie. Gdzie potem znaleźć matówkę etc. Jakbym wziął tego drewniaka, to mam wszystko od razu w zestawie. Tylko obiektyw dokupić. Namiar mozesz dać. Wiem, że jest Piotr, jest ktoś w Warszawie, we Wro jest też chyba jakaś babeczka (Monika, o ile dobrze kojarzę).
    Ostatnio edytowane przez Umbra ; 22-04-2020 o 08:34

  4. #14

    Domyślnie

    Ten Intrepid ma bardzo podstawowe ruchy standardów.
    Używanie z pokłonami [tilt/swing] takich konstrukcji do portretu jest dość upierdliwe.

  5. #15

  6. #16

    Domyślnie

    Do portretu to wystarczyłby tilt/swing tylnego standardu [najlepiej z osią przez jego środek -a nie base tilt] -czyli odwrotnie niż w tym Intrepid
    i ewentualnie shift/rise/fall przedniego.
    Ostatnio edytowane przez capo-di_tutti-capi ; 22-04-2020 o 11:06

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Umbra Zobacz posta
    Nie jest z czapy, bo efekty z takiego średniego jak Fuji GX680 z Fujinonem 180/3.2 są bardzo spoko. Z kadrowaniem rzeczywiście może być ciężej.



    Ten Intrepid jest dosyć lekki. Dla mnie problemem jest też to, że kompletnie nie ogarniam, co tam powinno być w zestawie. Gdzie potem znaleźć matówkę etc. Jakbym wziął tego drewniaka, to mam wszystko od razu w zestawie. Tylko obiektyw dokupić. Namiar mozesz dać. Wiem, że jest Piotr, jest ktoś w Warszawie, we Wro jest też chyba jakaś babeczka (Monika, o ile dobrze kojarzę).
    Drewniak ma swoje wady i zalety. Jak Ciebie dobrze znam to chodzi ci o jak najmniejsze GO w portrecie. Drewniak w teren to duże ułatwienie ale problem jest przy cięższych szkłach, przedni standard nie utrzyma i często opada.
    Druga sprawa to długość szyny montażowej a raczej jej stabilność. Drewniaki potrafią opadać a z ciężkim szkłem to już w ogóle kiepsko może się to skończyć.
    Krajobrazów raczej robić nie chcesz?
    Jak chciałbyś takie GO uzyskać:




    To proponuje studyjny sprzęt, jest stabilniejszy, precyzyjniejszy. Do tego masz dużo lepszą kontrole. Przy takim płytkim GO musisz bardzo uważać tak z modelem jak i z każdym ruchem.

    Osobiście też odradzam tego Intrepid, napisz jaki masz budżet to ci też poszukam czegoś w ebay itp portalach. Filed camery są drogie a te dobrych firm bardzo drogie i cenne.
    Potrzebujesz aparat, obiektyw, wężyk, kasetę, lupę, coś aby zakryć się gdy patrzysz przez matówkę i światłomierz.
    Reszta to już ciemnia.

    Ja byłem u Piotrka Radeckiego na mokrym kolodionie. Ale myślę że spokojnie da ci namiary albo kurs z klasycznego wołana i pracy z LF. A jest bardzo dobrym fotografem i fajnie operuje światłem.
    https://www.google.com/search?q=piot...=1920&bih=1057

  8. #18

    Domyślnie

    No, tu już jest masakrycznie mała GO. :P

    Co do budżetu - sam nie wiem. Ze 2-3 koła?

    Te foty mi się bardzo podobają.
    http://www.p1600.com/en/portfolio/la...Us-lbwJBoUXlys

    On chyba Rolleia używa.
    Ostatnio edytowane przez Umbra ; 22-04-2020 o 13:48

  9. #19

    Domyślnie

    Linhof Super Technika IV też super sprzęt. Ale kosztuje, do tego dobra optyka też kosztuje sporo ponad Twój budżet.

    Trudna sprawa z wyborem, Mentor jest mega tani. Dzięki kurtynie każde szkło będzie użyteczne, do tego w Polsce sporo części jak kasety itd. ludzie mają.
    Musisz też pomyśleć o ciemni. Kosztach materiałów, chemii i czy masz skaner?.

    Największe ryzyko moim zdaniem to czy będziesz miał z robienia takich zdjęć przyjemność. Obraz jest piękny ale praca z LF to nie cyfra. Tu możesz skopać robotę już na etapie zakładania materiału światłoczułego do kasety.
    Jak nie będzie bakcyla to kasa w błoto nie zależnie jaki sprzęt kupisz. Myślę że najlepiej zacząć własnie od sprawdzenia czy cię to będzie kręcić a nie męczyć.

  10. #20

    Domyślnie

    Otóż i to, pierwej kupić małoobrazkowy aparat za 100 złotych i pobróbować swoich sił w ciemni.
    Zestawy używanych akcesoriów, koreks, kuwety, wieszaki, płuczki, powiększalnik, widziałem na znanym portalu aukcyjnym za tak zwane psie grosze.
    Ostatnio edytowane przez david555 ; 22-04-2020 o 15:19
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

Strona 2 z 9 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Średni format
    By Marcin Borkowski in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 57
    Ostatni post / autor: 06-12-2013, 22:57
  2. Średni format.
    By frankohlanko in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 61
    Ostatni post / autor: 09-05-2013, 17:50
  3. średni format
    By kh29228 in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 04-01-2008, 21:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •