Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Jak ustawić Nikona collpix P900 do robienia zdjęć samolotów na wysokości przelotowej?

    Cześć Wszystkim Nikoniarzom
    Mam pytanie i problem. Zostałem posiadaczem nikona collpix P900 i nie za bardzo wiem jak ustawić aparat tak aby robił fajne zdjęcia przelatujących samolotów.
    Pozdrawiam Jan

  2. #2

    Domyślnie

    Zmień na tryb "S" 1/800s i rób zdjęcia.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2018
    Miasto
    Białystok
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Teu Zobacz posta
    Zmień na tryb "S" 1/800s i rób zdjęcia.
    Po takiej poradzie z pewnością zrobi wspaniałe zdjęcia

    Cytat Zamieszczone przez ruskojac Zobacz posta
    Cześć Wszystkim Nikoniarzom
    Mam pytanie i problem. Zostałem posiadaczem nikona collpix P900 i nie za bardzo wiem jak ustawić aparat tak aby robił fajne zdjęcia przelatujących samolotów.
    Pozdrawiam Jan
    Dobra, niech stracę. Będzie dla potomnych na przyszłość.

    Ustawienia:
    - rozmiar - maksymalny, czyli 16 Mpx
    - jakość zdjęcia - FINE
    - balans bieli - między AUTO1 i AUTO2 różnica jest tylko w barwach.
    - pomiar światła - centralny
    - tryb pól AF - wybór ręczny, szeroki z ustawieniem na centrum kadru
    - tryb AF - AF-S pojedynczy
    - zoom cyfrowy - całkowicie wyłączony
    - autofocus - nieskończoność
    - wartość przysłony - najmniejsza przy maksymalnej ogniskowej
    - tryb - M

    Ustawienia najważniejsze:
    - picture control - posiada możliwości wyboru: standard, neutralne, żywy i monochromatyczny. W każdą opcję można wejść i zobaczyć, jak w środku wyglądają ustawienia. Będąc w środku np. "neutralne" widzimy 3 suwaki: ostrość, kontrast i nasycenie. Najważniejszym suwakiem jest "ostrość". Domyślnie jest ustawiony na poziom 2. Ustawiając go na poziom 5 spowoduje wyostrzenie zdjęcia i wyodrębnienie szczegółów. Suwak "kontrast" można przestawić na poziom 4, a suwak "nasycenie" zostawić jako domyślne (poziom 3). Do modyfikacji i zapisu tych schematów służy opcja "Ind. Ust. picture control", dostępna w menu głównym. Wchodzimy w nią, wybieramy schemat, który chcemy zmodyfikować. Modyfikujemy i zapisujemy na jedną z dwóch dostępnych nazw: niestandardowe 1 i niestandardowe 2.

    - filtr redukcji szumów - normalny, dlaczego? powyższe ustawienia ostrości sprawią, że szumy będą trochę bardziej widoczne. Jeżeli filtr ustawimy na NR-, wtedy zaszumienie zdjęcia będzie jeszcze większe. NR+ sprawi, że szczegóły, które pojawią się po wyostrzeniu zdjęcia zostaną zamazane przez algorytm odszumiający. Opcja "normalny" jest takim jakby kompromisem.

    Na ekranie po prawej stronie jest taki pionowy słupek z suwakiem, który się porusza góra - dół. Jest to sensor/pomiar światła. Jeżeli suwak jest w środkowej pozycji, wtedy zdjęcie jest prawidłowo naświetlone. Powyżej - prześwietlone. Poniżej - niedoświetlone. Zdjęcia wykonywałem w ekspozycji: ISO100, f6,5, 1/320. Przy takich ustawieniach ten suwak jest o jedną długą podziałkę poniżej środka. Takie -1. I tak ma być. Jeżeli jest powyżej to można użyć szybszej migawki. Poniżej, ustawiamy wolniejszą migawkę. Zdjęcia wychodzą trochę ciemniejsze, ale bardziej kontrastowe. Dalej kadrowanie i obróbka w Photoshopie.

    Powyższe ustawienia (poza ISO, przesłoną, migawką i trybem autofocusa) warto używać na codzień w trybach półautomatycznych.
    Ostatnio edytowane przez QuCyk ; 19-04-2020 o 10:46

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za porady. Biorę się zaraz do roboty.

  5. #5

    Domyślnie

    Oczywista, oczywistość to im wyższa ogniskowa tym krótszy czas. Do poruszających się obiektów: tryb "S" i AF-C (ciągły). To tak w uproszczeniu...

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2018
    Miasto
    Białystok
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jjj Zobacz posta
    Oczywista, oczywistość to im wyższa ogniskowa tym krótszy czas. Do poruszających się obiektów: tryb "S" i AF-C (ciągły). To tak w uproszczeniu...
    Czy kolega jjj posiadał/posiada Nikona P900 lub P1000?

  7. #7

    Domyślnie

    A co to jakiś magiczne narzędzie które wymyka się logice robienia zdjęć poruszających się obiektów w aspekcie długich ogniskowych ?

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2018
    Miasto
    Białystok
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jjj Zobacz posta
    A co to jakiś magiczne narzędzie które wymyka się logice robienia zdjęć poruszających się obiektów w aspekcie długich ogniskowych ?
    Nie koniecznie. Jeżeli kolaga nie posiadał/posiada Nikona P900 lub P1000, to proszę nie pisać głupot. Powyższa propozycja nie sprawdza się w przypadku fotografii samolotów na wysokościach przelotowych tymi aparatami.

  9. #9

    Domyślnie

    Większych głupot niż Ty napisałeś dawno już tutaj nie czytałem. AF-S do obiektu w ruchu w aparacie który posiada AF-C ? No chyba, że ta opcja nie działa w P900...

    Pierwsze z brzegu:
    http://www.hesja.pl/co-nowego,328,po...graficzny.html
    http://poczatkujacyfotograf.pl/jak-f...owac-samoloty/
    http://airfoto.photosite.pl/index_old.pl.html
    Ostatnio edytowane przez jjj ; 19-04-2020 o 21:18

  10. #10

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że chodzi tu o wysokość rzędu 10.000 m.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Przykładowe możliwości Nikona Coolpix P900
    By Kevak in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 74
    Ostatni post / autor: 14-09-2020, 20:32
  2. Statyw Do Nikona p900
    By wojciech998 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-04-2017, 14:48
  3. Tyczka/maszt do zdjęć z wysokości - co wybrać?
    By Pakuliusz in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13-02-2014, 10:47
  4. Obiektyw tele do zdjęć samolotów/przyrody
    By MrLiR in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 20-02-2010, 19:31
  5. Jak ustawic ostrosc podczas robienia nocnych zdjec?
    By Reed in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 28-10-2009, 14:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •