Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33
  1. #1

    Domyślnie Fotografia przyziemna - żabia perspektywa ze statywu

    Niniejszym chciałem się podzielić pomysłem, który to pomysł niedawno nawiedził moją łepetynę, na wykonywanie zdjęć ze statywu z tzw żabiej perspektywy.
    Mam na myśli naprawdę żabiej, z aparatem niemal na poziomie gruntu.

    Być może opisywany sposób jest doskonale znany w zainteresowanych kręgach, i wyważam dawno otwarte drzwi tudzież ponownie wynajduję koło - cóż, będzie chociaż przypomnienie.
    Nieśmiało i niezażarcie googlając bądź wyszukując na Nikoniarze.pl (po dokonaniu wynalazkuu nie znalazłem tego pomysłu - być może jest to kwestia zadawania szukajkom nieodpowiednich pytań.
    W sieci trafiłem ne ten pomysł (już po jego "wynalezieniu" przez siebie) szukając info o lekkich statywach - chyba na forum DPReview był post w wątku bodajże o którymś Sirui.

    Ale! Starczy dygresji, ab ovo. Jak można uzyskać żabią perspektywę nie fotografując w ten czy inny sposób z ręki (obu rąk)?

    Powszechnie znana opcją jest użycie odwróconej kolumny centralnej w statywie. Nota bene, z pewną modyfikacją i ja używam odwróconej kolumny, tyle że w inny niż zazwyczaj używany sposób.
    Wady tego rozwiązania są dwie - największa to aparat do góry nogami.
    Druga to konieczność odkręcania zaślepki kolumny, mocniejszego luzowania nakrętki ustalającej pozycje kolumny i przekładania samej kolumny; a po zmianie z makro na krajobraz ponowna zabawa z kolumną.
    Swego czasu w trakcie takiej zabawy ze swoim Genesis Gear ABT Kit (chciałem zamienić właściwą kolumnę centralną na jej króciutką wersję) tak fortunnie poluzowałem owa kontrę kolumny, że zostałem z elementami dociskającymi kolumnę w garści, z niemożnością ponownego złożenia statywu w plenerze. Straty - dwa fajne kadry uciekły (później już nie do odtworzenia) i piana na pysku. Oczywiście w domu po dłuższej zabawie statyw ponownie złożyłem do kupy, ale od tego czasu w tym zakresie cholerstwa nie ruszam!

    Inną opcją jest worek z ryżem czy inną śrutą, trza go jeszcze mieć / wozić ze sobą. I czasem lub często na nim może być za wysoko.

    Kolejny sposób to kładzenie aparatu na ziemi - tu pojawiają się problemy z kadrowaniem i perspektywą przy nierównym podłożu.
    Czasem używamy co jest pod ręką do uzyskania pionu i poziomu, a to badylek a to dekielek od obiektywu.
    W trakcie takiej zabawy można także zapomnieć o odkręconej płytce statywowej - klik -ja płytkę mam na stałe na pstrykoaparacie, ale w przyziemieniach na podkładkach (na przykład na pokrowcu od mini blendy) płytka przeszkadza i kiedyś w końcu można ją zapomnieć i zostawić.
    O braku stabilności (nie chodzi o poruszone zdjęcia) a o odjazd z kadru i / lub płaszczyzny ostrości nie muszę wspominać, szczególnie gdy używa się wyzwalania spustem migawki, także z opóźnieniem.

    Płytka wtedy została w takich okolicznościach:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0922_stokrotek_1280.jpg
Wyświetleń:	250
Rozmiar:	652,6 KB
ID:	38439

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0899_krokus_1280.jpg
Wyświetleń:	247
Rozmiar:	797,8 KB
ID:	38440

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0854_krokus_Metropolia_1280.jpg
Wyświetleń:	244
Rozmiar:	799,7 KB
ID:	38441

    O ile makro w ten sposób jeszcze da rade w miarę łatwo wykadrować, o tyle szeroki kąt wymaga mocnego prostowania perspektywy w sofcie.

    Kolejnym sposobem na uzyskanie niemal żabiej perspektywy jest jakiś mini statyw. Kupiłem kiedyś tę zabawkę na próbę, użyłem niewiele razy.
    Znów pojawia nam się wada zbyt wysokiego położenia aparatu, jeśli potrzebujemy naprawdę być przy ziemi; dołożenie zacisku statywowego dokłada kolejny cm wzwyż.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1684_960.jpg
Wyświetleń:	250
Rozmiar:	175,5 KB
ID:	38442

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1683_960.jpg
Wyświetleń:	245
Rozmiar:	143,7 KB
ID:	38443

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1682_960.jpg
Wyświetleń:	247
Rozmiar:	159,6 KB
ID:	38444

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0810_krokusy_1280.jpg
Wyświetleń:	243
Rozmiar:	1,06 MB
ID:	38445

    Z mini statywem wszystko jest ok, jeśli na pstrykoaparacie zapięty jest plastikowy puchowy AF-P 10-20, i celujemy na wprost, jak powyżej.

    Ale gdy chcemy ustrzelić coś niżej za pomocą Sigmy? Bęc! Nawet w sytuacji, gdy model jest całkiem pokaźnego wzrostu sześciu centymetrów.

    "Z gleby":
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1680_960.jpg
Wyświetleń:	244
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	38451

    Z mini statywu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1681_960.jpg
Wyświetleń:	241
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	38450


    Wszystko wymienione powyżej już dawno temu skłaniało mnie wo wykoncypowania kawałka blachy, trójkątnego zapewne, z przymocowana szybkozłączką statywową i przynajmniej dwiema śrubami do regulacji wysokości.
    Ani to praktyczne w użyciu mogło by być, ani w transporcie (szczególnie w plecaku w koszu na rowerowym bagażniku).

    Znów dygresyjnie się rozpisałem, ale w końcu dochodzimy do natchnienia sprzed kilku tygodni.

    A gdyby tak na jednym płaskowniku zamocować zarówno zarówno zacisk jak i płytkę statywową, i zapiąć to do odwróconej kolumny?
    Szybka próba w plenerze pokazała słuszność i celowość rozwiązania. Zdjęciem z pleneru się nie pochwalę - akurat tak pizgało wiatrem, że małego zawilca ciężko było utrzymać w kadrze, nie mówiąc już o płaszczyźnie ostrości.
    Sklecone z tego co było pod ręką:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1685_960.jpg
Wyświetleń:	242
Rozmiar:	161,1 KB
ID:	38453

    Płaskownik cienki, nieco sprężynuje, trza na alledrogo zamówić jakiś 20mm grubości i będzie git.

    Ale zaraz!

    Przeca są gotowe płytki statywowe różnej długości, 100, 150, 200 mm, może takie coś wykorzystać?
    Odpadnie mocowanie płytki statywowej do płaskownika, pozostanie tylko zamocować zacisk statywowy do płytki!

    Wyszło mi, że taka na 140mm długa będzie zupełnie wystarczająca do D7500 z Sigmą. Znowuż alledrogo i szukamy i jest cudo jeszcze bardziej ułatwiające zadanie.
    Płytka o dwustronnym profilu, pozwala na jednej płaszczyźnie mieć zarówno głowicę statywu wraz ze złączką jak i dodatkową złączkę do mocowania aparatu:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1414_960.jpg
Wyświetleń:	241
Rozmiar:	61,9 KB
ID:	38455

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1415_960.jpg
Wyświetleń:	237
Rozmiar:	74,5 KB
ID:	38456

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1686_960.jpg
Wyświetleń:	237
Rozmiar:	60,0 KB
ID:	38457

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1696_960.jpg
Wyświetleń:	236
Rozmiar:	181,2 KB
ID:	38458

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1694_960.jpg
Wyświetleń:	239
Rozmiar:	125,0 KB
ID:	38459

    Słowo o odwracaniu kolumny, które jak wcześniej wspomniałem jest mi niemiłe.

    Po prostu używam odwróconego statywu, nogi nie są odwracane do pozycji użytkowej, pozostają po stronie "transportowej".
    Tracimy w ten sposób możliwość blokowania kąta nachylenia nóg, ale jeśli statyw stawiamy "w terenie" nogi zablokują się o glebę i dalej nie pojadą.

    Regulacja wysokości aparatu odbywa się poprzez regulację stopnia wysunięcia / schowania kolumny centralnej - jak we wspomnianym Genesis.
    We właśnie zanabytym Sirui T-005KX w którym kolumna się nie chowa, można użyć regulacji wysunięcia nóg i wysokości dzielonej kolumny.
    Ostatnio edytowane przez Wind Mill ; 18-04-2020 o 20:39
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  2. #2

    Domyślnie



    Myślałem o czymś podobnym, tylko z użyciem l-bracketów. Twój pomysł wygląda na mniej przekombinowany.
    Zarzucisz linka do tej podwójnej szyny?
    Wróć, przecież jest nadruk z nazwą na zdjęciu.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  3. #3

    Domyślnie

    Oprócz tego Mengsa można też szukać "Quick Release Plate with Double Dovetail". Mengs jest chyba klonem jakiegoś oryginału Arca Swiss.

    Problem z niską perspektywa dodatkowo narasta, gdy chcemy użyć sanek nastawczych do makro, kolejne centymetry wzwyż. A teraz świeże stokrotki mają 2 cm wzrostu!
    Poniższe było wprawdzie z ręki, ale obrazuje problem z maluchami:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1322_100krotka_1280.jpg
Wyświetleń:	234
Rozmiar:	255,2 KB
ID:	38460

    Jeszcze dwa obrazki, nie zmieściły się w pierwszym poście.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1689_960.jpg
Wyświetleń:	236
Rozmiar:	201,2 KB
ID:	38461

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1687_960.jpg
Wyświetleń:	236
Rozmiar:	199,6 KB
ID:	38462
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  4. #4

    Domyślnie

    Problem można też obejść mając szkło ze stopką. Wieszasz na stopce i tylo.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  5. #5

    Domyślnie

    Fajnie.
    Ja używam aparatu do góry nogami a pstryk przez telefon ...
    Kolumny nie przekładam, odwracam nóżki, minus jest taki, że na śliskim podłożu mógłby sie rozjechać ;D
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OjTam Zobacz posta
    Problem można też obejść mając szkło ze stopką. Wieszasz na stopce i tylo.
    Też o tym czytałem googlając za taką ideą, właśnie kwestia posiadania obejmy do szkła, do każdego szkła z używanych "po żabiemu".

    Cytat Zamieszczone przez crusiek Zobacz posta
    ...Ja używam aparatu do góry nogami a pstryk przez telefon ...
    Kolumny nie przekładam, odwracam nóżki, minus jest taki, że na śliskim podłożu mógłby sie rozjechać ;D
    Jest to jakaś opcja, ale ja wifi w aparacie i w smarkfonie unikam. Dzięki temu kupiony na początku 2015r Hjułałej P7 nadal zipie (bateria!).
    Można by tez użyć wężyka czy pilota do wyzwalania, przed odwróceniem aparatu wsio ponastawiać, pozostaje trudniejsze kadrowanie do góry nogami.
    Nie wnikałem, na ile funkcjonalny w D7500 jest Snap Bridge (blutooth chyba w ogóle?), opisanym sposobem mam dostęp do gliglałków i do wyświetlacza.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  7. #7

    Domyślnie

    Zdjęcia po wi-fi. BT to tylko do synchro czasu i inicjalnej konfiguracji.
    Będę musiał spróbować

    Ostatnio coraz częściej wynurzam się na pobliskie lasy i pola popstrykać i coraz czasami używam takiej perspektywy, pomysł mi się podoba.

    Dzisiaj: Kania Ruda, Błotniak Stawowy, Żuraw, Sarny, Zające Żona mnie z domu wyrzuci
    Ale też sprawiłem sobie pierścienie makro i coś tam pykam z bliska.
    Ostatnio edytowane przez crusiek ; 18-04-2020 o 20:52
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Też o tym czytałem googlając za taką ideą, właśnie kwestia posiadania obejmy do szkła, do każdego szkła z używanych "po żabiemu".
    Mengs ma parę różnych obejm. Może by coś dobrał.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez crusiek Zobacz posta
    ...Dzisiaj: Kania Ruda, Błotniak Stawowy, Żuraw, Sarny, Zające Żona mnie z domu wyrzuci
    Ale też sprawiłem sobie pierścienie makro i coś tam pykam z bliska.
    Bo oprócz obrazków trza też coś do gara do domu przynieść!

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez OjTam Zobacz posta
    Mengs ma parę różnych obejm. Może by coś dobrał.
    Chwile o tym myślałem, chyba nawet byłem na stronach produktów. Ale znowu dochodzą dodatkowe czynności - zakładanie i zdejmowanie obejm.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Bo oprócz obrazków trza też coś do gara do domu przynieść!
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Architektura ] Perspektywa
    By dominikpl72 in forum Architektura
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-08-2012, 15:35
  2. [ Krajobraz ] Perspektywa
    By wpkx in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 16-06-2010, 08:59
  3. fotografia nocą bez statywu?
    By jacek dr in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 23-06-2009, 21:33
  4. Żabia perspektywa
    By Tomek Konopka in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 10-12-2008, 22:49
  5. [ Architektura ] perspektywa
    By Ryszard Gałgan in forum Architektura
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 13-10-2007, 17:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •