Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17
  1. #11
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Przy f 13 ta żarówka błyskowa będzie za słaba.
    Ale jak otworzysz przysłonę i zrobisz słabiej Quantuumy to da radę.
    Zejdź do 5,6 i pomyśl lepiej jak trafiać AF. Może wielopolowy? Albo .. manualnie, wyłącz AF, zaznacz miejsce gdzie stoisz, tolerancja 10 cm może sie okazać wystarczająca.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #12

    Domyślnie

    Fajnie zobaczyć, że ktoś się rozwija, pamiętam dłuuugi wątek o wyborze lampy i okty, teraz są dwie lampy i plany zakupu trzeciej
    Czy nadal wchodzą w grę tylko "nówki"? Jeśli tak, to jest kłopot, bo trochę za nową lampę trzeba dać. Jeśli nie, to już wiesz, aukcje i wyszukanie jakiejś niedrogiej, w znośnym stanie.

    Co mogłabyś zrobić "na już"? Możesz dokupić te żele (filtry foliowe), których chcesz używać, zrobić kilka prób używając lampy 300 jako światła głównego, rezygnując z wykorzystania 200 jako podświetlenia konturu sylwetki możesz ją spokojnie skierować na tło. Wtedy od razu przekonasz się, jakiej mocy błysku potrzebujesz do osiągnięcia wymyślonych efektów (a to mocno zależy od tych pomysłów). Jak zrobisz taką godzinną sesję próbną, dokładnie będziesz wiedzieć, jaka mocna musi być lampa na tło, i co na nią założyć. Trochę się obawiam małego pomieszczenia, może być kłopot z równomiernością oświetlenia tła (jeśli ma być całe równomiernie "pokolorowane"), być może nie wystarczy zwykły reflektor standardowy, ale konieczny będzie "ścięty na ukos" (w sklepach opisany jako "reflektor do tła", niestety jest dość drogi w porównaniu ze zwykłym).
    Żarówka jest słabym pomysłem, bo nie masz żadnej regulacji. Co prawda znam miejsca, które używały takich wynalazków do świecenia na tło, ale to chodziło o "wypalenie do bieli" tła przy zdjęciach do dokumentów, a i tak za duża moc była problemem (poskładana kartka białego papieru i taśma klejąca rozwiązały problem, papier służył jako filtr neutralny osłabiający błysk - to zapowiedź problemów, jakie mogą Cię czekać z tym czymś).

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ania Wu Zobacz posta
    Przedbłysk TTL-u? Jak robię zdjęcia to lampy błyskają tylko raz, więc chyba nie ma problemu. A raczej nie zauważyłam żeby błyskały 2 razy...
    Ale wyzwalasz po radiu, prawda?
    Natomiast fotocela reaguje na nagłą zmianę natężenia światła i jeśli używasz pomiaru TTL, może wyzwolić ułamek sekundy za wcześnie, właśnie w reakcji na przedbłysk pomiarowy TTL. Efekt może być taki, że lampa błysnęła, ale tego błysku na zdjęciu będzie.

  4. #14
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Co ty z tym TTL. Jak niby ona by mogła pracować z TTL na Quantumach UP!
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #15

    Domyślnie

    Racja, tam na sztywno.

    Chwilowe przyćmienie...

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Fajnie zobaczyć, że ktoś się rozwija, pamiętam dłuuugi wątek o wyborze lampy i okty, teraz są dwie lampy i plany zakupu trzeciej
    Czy nadal wchodzą w grę tylko "nówki"? Jeśli tak, to jest kłopot, bo trochę za nową lampę trzeba dać. Jeśli nie, to już wiesz, aukcje i wyszukanie jakiejś niedrogiej, w znośnym stanie.

    Co mogłabyś zrobić "na już"? Możesz dokupić te żele (filtry foliowe), których chcesz używać, zrobić kilka prób używając lampy 300 jako światła głównego, rezygnując z wykorzystania 200 jako podświetlenia konturu sylwetki możesz ją spokojnie skierować na tło. Wtedy od razu przekonasz się, jakiej mocy błysku potrzebujesz do osiągnięcia wymyślonych efektów (a to mocno zależy od tych pomysłów). Jak zrobisz taką godzinną sesję próbną, dokładnie będziesz wiedzieć, jaka mocna musi być lampa na tło, i co na nią założyć. Trochę się obawiam małego pomieszczenia, może być kłopot z równomiernością oświetlenia tła (jeśli ma być całe równomiernie "pokolorowane"), być może nie wystarczy zwykły reflektor standardowy, ale konieczny będzie "ścięty na ukos" (w sklepach opisany jako "reflektor do tła", niestety jest dość drogi w porównaniu ze zwykłym).
    Żarówka jest słabym pomysłem, bo nie masz żadnej regulacji. Co prawda znam miejsca, które używały takich wynalazków do świecenia na tło, ale to chodziło o "wypalenie do bieli" tła przy zdjęciach do dokumentów, a i tak za duża moc była problemem (poskładana kartka białego papieru i taśma klejąca rozwiązały problem, papier służył jako filtr neutralny osłabiający błysk - to zapowiedź problemów, jakie mogą Cię czekać z tym czymś).
    Trochę się nauczyłam od tamtej pory
    _________________

    Zrobiłam tak, jak radziliście. Zrezygnowałam z pomysłu z tymi żarówkami, jest to bez sensu. Tak więc postanowiłam zacisnąć pasa, i kupić lampę studyjną, poszukam jakieś używanej. Sprawdziłam tak jak mówiliście, z inną lampę, konkretnie tak jak potrzebuję. No i już wszystko wiem: żeby oświetlić tło tak, jak sobie wymyśliłam, potrzebuje lampę min 200ws / 49gn.

    To jest chyba jedyne forum w sieci, gdzie się faktycznie można czegoś nauczyć i dowiedzieć. Dzięki!

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Aczkolwiek powiem Wam, że denerwuje mnie już ten mój Nikon. Strasznie wolny, zwłaszcza w trybie live view. Zrobisz zdjęcie, i trzeba czekać chyba ze 4-5 sekund, aż można zobaczyć co się zrobiło, i żeby zrobić kolejną fotę. Ma ktoś model nowszy od mojego Nikona d5200? Czy te tryby live view wszystkie są takie wolne?
    NIKON 5200 / NIKKOR AF-S 50mm f1.8 G / NIKKOR AF-S 35mm f1.8 G / NIKKOR AF 16mm f/2.8 / OLYMPUS E-420 / PENTACON 50mm f1.8 / Olympus Zuiko 14-42mm

  7. #17
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Pomyśl o tetheringu do laptopa, masz wtedy materiał np w Lr po zrobieniu zdjęcia.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Lampa do oświetlenia strobistowego (D7100)
    By Bamba04 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-02-2015, 20:25
  2. [ Krajobraz ] Odslona trzecia...
    By Sebastianito in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 20-09-2010, 20:17
  3. Poprawa oswietlenia lampa w Postprocessie
    By Boryszuk in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-03-2009, 01:03
  4. Jaka trzecia lampa do strobingu ?
    By leszeg in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 01-01-2009, 19:39
  5. Druga lampa do oświetlenia tła
    By Orkaniusz in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 06-09-2008, 19:15

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •