Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Front- i backfocus: jak to z tymi hultajami jest?

    Witam.

    Chodzi mi po głowie zakup jakiegoś lepszego obiektywu niż kitowy. Czytając różne testy, niektóre obiektywy wykazują FF albo BF. Jedne na Nikosiach, inne na Canonach. Jedne na pełnej klatce, inne na APS-C. Tu pojawia się pytanie: czy to model obiektywu ma problem, czy konkretny egzemplarz tego modelu. Czy np. (NA PRZYKŁAD!!! ) Sigma 17-50 będzie mieć problem z AF a Tamron 17-50 nie, czy może jeden egzemplarz Nikkora będzie źle ostrzył, a drugi już dobrze? Czy to, że obiektyw X nie wykazuje FF/BF na jakimś Nikonie znaczy, że na moim też będzie ok? Tyle pytań, a tak mało odpowiedzi...

    Mam Nikona D5600. Nie mam mikroregulacji AF. Wysyłka body i obiektywu do kalibracji oznaczałaby rozbrat z fotografią na jakiś czas i jakoś mnie to zniechęca.

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Witaj, żeby się nie męczyć tym wszystkim co opisałeś zasada jest jedna taka że kupujesz obiektyw z gwarancją i wysyłasz zestaw na darmową kalibracje, oczywiście jeśli to ma sens bo często obiektyw prosto ze sklepu nie wymaga żadnych korekt.
    Problem dotyczy zarówno aparatu jak i obiektywu ale zakładamy zawsze że nie rusza się aparatu zwłaszcza taki jak masz tylko do niego robi się kalibracje obiektywu.
    Sporo obiektywów sam możesz wyregulować odpowiednim USB adapterem i oprogramowaniem.

  3. #3

    Domyślnie

    U mnie dwa Tamrony wymagały kalibracji, ale ogarnąłem to w aparacie. Nie wiem czy D5600 umożliwia mikroregulację. Podejrzewam, że nie. Z drugiej strony, podłączałem Sigmę, która ponoć słynie z konieczności kalibracji i trafia w punkt bez żadnej regulacji. Zacznij od zakupu obiektywu, który Cię interesuje i sprawdź. Jest duża szansa, że będzie ok. Dla ułatwienia moge Ci powiedzieć, że jeśli kupisz Tamrona, to w ich serwisie jest możliwość za dopłatą zamówienia usługi ekspresowej i powinni Ci zrobić w jeden dzień. Koszt, z tego co pamiętam ok. 100 zł, więc nie majątek.
    Z6II, Nikkor 14-30 f4 S, Nikkor 24-70 f4 S, Nikkor 50 mm f1.8 G, Nikkor 70-200 f4 G, Tamron 150-600 5.0-6.3 G2

  4. #4

    Domyślnie

    Zakupiona Sigma 17-50 u mnie nie wymagała kalibracji zarówno w d90 jak i w d7100.
    Nie ma co dramatyzować przed zakupem, ja np w sklepie miałem 15 minut na podłączenie do aparatu i podjęcie decyzji.
    D7100 / Sigma 17-50 / Triopo 982 II
    https://mstanczuk.pl

  5. #5

    Domyślnie

    U mnie Sigmy miał tak: 17-50 w punkt bez kalibracji, natomiast 10-20, jak i 100-400 musiały jechać na kalibrację. To naprawdę nie problem (kilka dni bez aparatu).
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

  6. #6

    Domyślnie

    Mam Sigmę 17-50 kupioną w necie bez sprawdzania, ostrzy dobrze z D90, D7200 i D5100, jak na moje oczy, staram się cieszyć amatorską fotografią a nie jarać testami ostrości.

    o np. żonie zakwitła na parapecie orchidea to sobie dokumentuje i zdjęcie z Sigmy gotowe, może nieostre ale mi i żonie i kilku innym osobom się podoba.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KBA_9622.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	312,4 KB
ID:	38059

  7. #7

    Domyślnie

    @dee_zoo
    Odpowiadając na pytanie, to niestety każdy obiektyw może się trafić z BF/FF. Nie ma zasady, że Nikon 18-50 wszystkie dobre, a np. Sigma wszystko do kalibracji. Ale nie zniechęcaj się. Niewielki odsetek obiektywów wymaga kalibracji, więc jest duże prawdopodobieństwo, że trafisz na dobry egzemplarz (co nie znaczy, że inne są złe. Po prostu wymagają kalibracji). Zawsze możesz udać się do sklepu i "przymierzyć" obiektyw przed zakupem. A reszta to jak już koledzy wyżej napisali.

  8. #8

    Domyślnie

    Cóż, Sigma to jednak znacznie większe prawdopodobieństwo kłopotów, niż szkła systemowe, a już w Canonie na bank! Natomiast scenariusz "kupisz, a jak będzie źle, to wyślesz do kalibracji" jest mało komfortowy, bo trzeba wysłać także body. Wydaje mi się, że im jaśniejsze i droższe szkła, tym bywają bardziej kapryśne. Przykładowo - mój Nikkor 20 1.8 - na bocznych punktach AF nie trafi w punkt (lekki BF), a na środkowym trafia idealnie.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marlo Zobacz posta
    Cóż, Sigma to jednak znacznie większe prawdopodobieństwo kłopotów, niż szkła systemowe, a już w Canonie na bank! Natomiast scenariusz "kupisz, a jak będzie źle, to wyślesz do kalibracji" jest mało komfortowy, bo trzeba wysłać także body. Wydaje mi się, że im jaśniejsze i droższe szkła, tym bywają bardziej kapryśne. Przykładowo - mój Nikkor 20 1.8 - na bocznych punktach AF nie trafi w punkt (lekki BF), a na środkowym trafia idealnie.
    Idąc Twoim tokiem rozumowania to jak masz źle skalibrowany / rozkalibrowany AF w body i kupisz obiektyw nie wymagający kalibracji z tym body to wszystko jest ok (?). Tylko co za rozwiązanie mieć źle pracujący AF w body który jest zamaskowany przez ten konkretny obiektyw?
    Czytając podobne tematy mało jest głosów mówiących o tym, że kalibracja to nic nadzwyczajnego. Zwłaszcza na gwarancji. I często będzie to czynność cykliczna. To tak jakby się martwić, że trzeba zbieżność ustawiać co jakiś czas w aucie.
    A statystyki kaprysów jaśniejszych szkieł wynikają zapewne z tego, że są ... jaśniejsze (?) i tam gra idzie o błędy dużo mniejszego kalibru niż przy szkłach ciemnych.
    Do autora - nie stawiaj faktu konieczności kalibracji ponad zalety tego czy tamtego szkła. Jak trzeba zrobić to się zrobi i będziesz pan zadowolony.

  10. #10
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Pewnie chodzi o to żeby nie demonizować kwestii robienia od czasu do czasu zbieżności w samochodzie ale generalnie po zakupie raczej nic nie trzeba robić

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. jak to jest z tymi raw
    By fader_audio in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 06-09-2007, 15:47
  2. jak to jest z tymi seryjnymi w d70?
    By Rumcajs in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 04-01-2007, 17:41
  3. jak to z tymi lampami jest?
    By szymon421 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 07-12-2006, 00:12
  4. jak to jest z tymi lampami?
    By michal.b in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 01-12-2006, 09:36
  5. Jak to jest z tymi polarami?
    By Seeker in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 13-09-2005, 09:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •