Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Samyang 14 mm 2.8 IF ED UMC - wymiana tylnej soczewki?

    Mam taki serwisowy problem. Używam Samyanga 14 mm f2.8. Wersja z czerwonym paskiem. Obiektyw był raz serwisowany, ponieważ rozregulował się pierścień ustawiania ostrości. Ponoć częsta przypadłość. Po regulacji wszystko było ok. Zrobiłem trochę zdjęć, z których jestem zadowolony. Generalnie rzadko go używam. Ostatnio wybrałem się na focenie gwiazd i ku mojemu zdziwieniu nie byłem w stanie zrobić ostrego zdjęcia. Testowałem potem szkło w domu i doszedłem do następujących wniosków:
    - jeśli ostrzę na obiekt bardzo bliski, to jest ok.
    - im dalej od obiektu, tym gorzej
    Wysłałem obiektyw jeszcze raz do serwisu w Krakowie, który serwisował go poprzednio. Serwis nie stwierdził żadnego problemu z obiektywem. Serwisant zwrócił mi tylko uwagę na porysowaną tylną soczewkę, która to część jest dostępna tylko w sieci serwisowej Samyanga. Zastanawiam się czy może to mieć wpływ na nieostre zdjęcia?
    Pytałem serwisie Samyanga o naprawę, tj. wymianę tej soczewki, ale cena okazała się zaporowa moim zdaniem.
    Pytanie jest następujące - czy jakiś niezależny serwis ma możliwość wymiany takiej soczewki, albo może wypowiedzieć się czy to może mieć wpływ na ewidentne mydlenie.
    Z6II, Nikkor 14-30 f4 S, Nikkor 24-70 f4 S, Nikkor 50 mm f1.8 G, Nikkor 70-200 f4 G, Tamron 150-600 5.0-6.3 G2

  2. #2

    Domyślnie

    Witam,
    Aktualnie mam 5-tą sztukę tego szkła i nie sądzę żeby ryska na tylnej soczewce miała tak kolosalny wpływ na ostrość. Chyba że jest jakieś duża obcierka np. w centrum soczewki.

    Następne pytanie - jak ostrzysz? Tzn. wg skali, czy wg tego co widzisz w wizjerze+zapalenie się potwierdzenia ostrości? Od razy powiem tak, że jak wg skali, to jest duża szansa, że skala się nie zgadza z rzeczywistością. Niestety się to "rozjeżdża" , natomiast da się samemu ustawić.
    Z kolei - jeżeli ustawiasz przez wizjer+potwierdzenie, to powinno to działać w miarę dobrze, tylko trzeba pamiętać, że GO jest dość duża i wziąć to pod uwagę. Najlepiej w taki sposób, żeby ustawić "pośrodku" pomiędzy "początkiem" i końcem" ostrości.
    pozdrowienia!
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za sugestie. Wiem, że na skali nie mogę polegać za bardzo. Jak ostrzyłem gwiazdy, to powiększałem w Lv Wenus na maksa i kręciłem, aż kropka robiła się najmniejsza i najbardziej ostra na krawędziach. Wcześniej to działało, a ostatnio zrobiłem same mydlane foty. Miałem jeszcze w plecaku Tamrona 17-35, którym, wg tej samej metody wyszło znacznie ostrzej. Samyang jednak jest sporo szerszy, dlatego zależało mi na zdjęciach z tego obiektywu. Robiłem testy w dzień, przy krótkich czasach i aparat potwierdzał mi ostrość "na nieskończoność"w przedziale między 3 m, a nieskończonością. Próbowałem to delikatnie korygować w ramach ppotwierdzonej ostrości, ale żadna fota nie wyszła ostra moim zdaniem. Tym bardziej, że zrobiłem już tym obiektywem trochę zdjęć i wiem co potrafi.
    Jutro powinien wrócić z serwisu, to obejrzę tą soczewkę i jeszcze go pomęczę. Tym bardziej, że jak robiłem testy na krótkich dystansach (typu kwiatki w domu), to było ok.
    Z6II, Nikkor 14-30 f4 S, Nikkor 24-70 f4 S, Nikkor 50 mm f1.8 G, Nikkor 70-200 f4 G, Tamron 150-600 5.0-6.3 G2

  4. #4

    Domyślnie

    Może spróbuj go samemu wyjustować? Mnie się to udało, choć jestem zupełnym "antytalentem" do takiego majsterkowania. Są filmiki na YT jak to zrobić. Ja tak zrobiłem. Przed justowaniem miałem nieskończoność na ok 0.8m wg skali, a po justowaniu nieskończoność jest dokładnie na nieskończoności. Niestety linka jak to robiłem nie mogę znaleźć, bo bym zapodał.

    W każdym razie patent jest taki, że ściągasz gumowy pierścień do ustawiania ostrości (w stronę mocowania) i dostajesz się do miejsca, gdzie może poluzować łączenie pierścień ostrości - mechanizm przesuwający tylną grupę soczewek. Aparat ze szkłem dajesz na statyw i ostrzysz w trybie lv na coś, co jest na nieskończoności (np budynek po drugiej stronie ulicy). Miejsce zaznaczasz i ponownie blokujesz sprzęgnięcie. Potem naciągasz gumę i gotowe. Ale szczegółów nie pomnę (ten filmik znajdź).
    pozdrowienia!
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki jeszcze raz. Serwisant twierdził, że nie da się tego zrobić na tym obiektywie. Ja do końca nie wiem dlaczego, ale był dość przekonujący. Jak obiektyw przyjdzie, to pobawię się trochę i zobaczę. Na pewno nie zapłacę za wymianę soczewki w ASO. Wycenili samą część na 420 zł. Jak doliczyć wysyłki i robociznę, to wyjdzie cena używki w dobrym stanie.

    A ma ktoś może tego Samyanga w wersji z AF? jest dość drogi, ale w dalszym ciągu tańszy niż inne "czternastki". Jakieś wrażenia, porównanie z manualną wersją?
    Z6II, Nikkor 14-30 f4 S, Nikkor 24-70 f4 S, Nikkor 50 mm f1.8 G, Nikkor 70-200 f4 G, Tamron 150-600 5.0-6.3 G2

  6. #6

    Domyślnie

    A jak on się ma do Youngnuo 14/2.8? Cena porównywalna. Ja z tej firmy mam 100/2.0 i jestem bardzo zadowolony.
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ck_dezerter Zobacz posta
    A jak on się ma do Youngnuo 14/2.8? Cena porównywalna. Ja z tej firmy mam 100/2.0 i jestem bardzo zadowolony.
    Nigdy nie miałem do czynienia z optyką Yongnuo. Słyszałem tylko, że trzeba trafić z egzemplarzem, ale ogólnie szału nie ma.
    Z6II, Nikkor 14-30 f4 S, Nikkor 24-70 f4 S, Nikkor 50 mm f1.8 G, Nikkor 70-200 f4 G, Tamron 150-600 5.0-6.3 G2

Podobne wątki

  1. Samyang 10mm 2.8 wymiana soczewki
    By n4s in forum Serwis
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 30-04-2015, 19:29
  2. Ochrona tylnej soczewki obiektywu
    By mill in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 24-01-2013, 19:12
  3. Czyszczenie tylnej soczewki obiektywu
    By Goku in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-03-2011, 21:09
  4. Nikkor 300/f4 wymiana przedniej soczewki
    By Dasia in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 22-02-2006, 00:34
  5. Wymiana przedniej soczewki w 180 F/2.8
    By towers in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 15-06-2005, 07:52

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •