Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 30
  1. #11

    Domyślnie

    Przeczytałeś kolego post autora wątku? Pisze dokładnie, że z całego filmu ma ok 10 nieudanych klatek, a ta prawidłowa pokazana w wątku nie
    ma widocznych błędów w expozycji czy obróbce chemicznej. w przypadku wadliwego filmu raczej wszystko by podobnie wyglądało. Aparat to
    Zenit 122 co też autor podał. Zaolejenie może być przyczyna, ale chyba nie ujawniło by się tak nagle .

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kazzi Zobacz posta
    Przeczytałeś kolego post autora wątku? Pisze dokładnie, że z całego filmu ma ok 10 nieudanych klatek, a ta prawidłowa pokazana w wątku nie.. .
    A przeczytałem wyobraź sobie, niemniej nie napisał, czy spitolone klatki występują losowo, czy jest to np. dziesięć ostatnich klatek.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  3. #13

    Domyślnie

    Spieszę z wyjaśnieniami i uzupełnieniami.

    Film ISO-200 Kodak ColorPlus, aparat Zenit 122 z obiektywem Helios 44M-7. Światłomierz nie działa, stąd parametry mogą wydawać się dobierane "na oko", jednak w wielu przypadkach udawało się.
    Problem dotyczy ostatnich 10-12 klatek. Wcześniej, na filmie, nie widać żadnych problemów, każde zdjęcie jest co najmniej poprawne. Poprzednio też używałem tego samego filmu, nawet dłużej bo ponad rok w aparacie i przyczepić się można do zaledwie gorszych kolorów. Aczkolwiek podobne do tytułowych klatki też się pojawiały (załączone na końcu ze 3) i też po ich wykonaniu zauważyłem przekręcone pokrętło ISO.
    Co do potencjalnych wad aparatu: to bardzo dziwne, gdyż pomiędzy ostatnim poprawnym zdjęciem, a pierwszym złym minęły zaledwie dwa dni.
    Mój potencjalny typ to walnięta przesłona, gdyż niekiedy pojawiał się efekt mgły - chociaż przy ostrości nieskończonej i z tego co wiem, Zenity "po prostu tak mają" gdy się ją zwiększy. Serwisować mogę, tylko chciałbym wiedzieć, co. Nie chcę niepotrzebnych kosztów na aparat robiący rocznie 1-2 filmy.

    Tak wygląda końcówka filmu z załączonym ostatnim poprawnym zdjęciem i resztą złą.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	klisza1.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	158,8 KB
ID:	37523

    Przejście z dobrych zdjęć na złe (zaznaczam, że nie posiadam już tego konkretnego przejścia fizycznie wśród negatywów)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	87369746-1230910997103514-8477514875294187520-o.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	227,4 KB
ID:	37524

    Inny film, ale ten sam model/marka/typ i podobny problem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	000019.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	602,0 KB
ID:	37525
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	000020.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	674,1 KB
ID:	37526

    Następne po nich, poprawne zdjecie. 1/125, F 11
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	000022.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	499,9 KB
ID:	37528

  4. #14

    Domyślnie

    Film wołany samodzielnie, czy w fotolabie ?
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  5. #15

    Domyślnie

    W laboratorium.

  6. #16

    Domyślnie

    Ale zdiagnozować czy problemem jest przysłona jest dość proste. Wystarczy wyzwalać kilkadziesiąt razy migawkę i obserwować
    czy przysłona zachowuje się prawidłowo. Czy błyskawicznie się zamyka i w pełni otwiera w cyklu zdjęciowym.
    Oczywiście robimy to bez filmu i ustawiając różne przysłony i różną pozycję aparatu. I tym sposobem dowiemy się
    czy problemem jest przysłona czy coś innego.
    Ostatnio edytowane przez Banderas ; 23-03-2020 o 17:13

  7. #17

    Domyślnie

    Niestety nie sprawdzę tego. Aparat jest tak skonstruowany, że po wciśnięciu spustu do połowy przysłona się otwiera, a później (po całkowitym wciśnięciu) podnosi się i opada migawka. Która jest zbudowana z tkaniny, niby nie przepuszczającej światła, a w praktyce nie wiem, jak się sprawuje. Po opuszczeniu migawki przysłona dalej może być otwarta. Więc może być tym tkwi szczegół.

  8. #18

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem co piszesz i nie miałem do czynienia z Zenitem 122 więc pełnej sekwencji czasowej
    nie opiszę ale istotne są dwa kluczowe momenty. Pierwszy moment to po napięciu migawki
    przysłona ma być zawsze w pełni otwarta. Drugi moment to chwila kiedy migawka "pstryka"
    i wtedy przysłona ma być przymknięta do otworu roboczego.

  9. #19

    Domyślnie

    Może inaczej. Przysłona i migawka w tym aparacie są rozdzielne, tzn. nie działają (bo nie muszą) w jednym momencie. Migawka wykona ruch, podczas, gdy przysłona może być cały czas w pozycji otwartej (jak i przed zrobieniem zdjęcia, gdy się spust wciśnie do połowy). Obudowa migawki jest wykonana z materiału, który nie przepuszcza światła. Początkowo wątpiłem w moc tego materiału, ale jest dobrze. Mniejsza jednak o to. Wykręciłem obiektyw i mechanizm przysłony działa bez zarzutu - żadnych śladów wycieku smarowania, lekkie tarcie, ale raczej bez wpływu na pracę.
    Teraz sobie zdałem sprawę, że zniszczone zdjęcia to może być efekt zbyt szybkiego wciskania wpustu, bez naciśnięcia do połowy, które stabilizuje przysłonę. Efektem jest zbyt duży otwór, wpuszczający za dużo światła w chwili otworzenia migawki. Czekam jednak na potwierdzenie tej tezy.
    Ostatnio edytowane przez kams333 ; 23-03-2020 o 22:52

  10. #20

    Domyślnie

    Ustalmy parę spraw.
    Po pierwsze aparat nie zgubił kontrastu tylko potwornie nie doświetlił zdjęć
    Po drugie gdyby to była niedomykająca sie przesłona w obiektywie miałbyś prześwietlone zdjęcia a nie niedoświetlone
    Po trzecie - stawiam na niesprawną migawkę/ moduł sterujący lub dałeś okrutnie ciała przy naświetlaniu czyli chodzi mi o twój błąd

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Win 8 zgubił pulpit.
    By amirez in forum Komputery
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 13-09-2016, 22:49
  2. zgubił ktoś?
    By notdot in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 09-11-2014, 15:02
  3. Może ktoś zgubił?
    By artful in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-08-2011, 09:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •