Close

Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 50
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Patrząc na cenę 100-400 podziwiam twój optymizm.
    Ma to być obiektyw bez magicznej eSki, więc może nie będą (aż tak) szaleć z ceną. A jak poszaleją, to trudno, da się przeżyć i bez "szejsetki".

    @odzio - przysłona 13.

  2. #42
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    W lustrzankach katowano porównania TC. No i nic odkrywczego - 2x dawał największy spadek ostrości, 1,7x był pośredni, 1,4x był najlepszy, prawie nie było pogorszenia. Rozumiem chęć by nie mnożyć przez 1.4 zooma od 70 mm, bo się dostaje zakres jaki jest do uzyskania bez TC. W sumie on wtedy jest po to by uzyskać 280 f/4 i wtedy jakość jest bardzo dobra i jasność szkła nie jest fatalna. Bo dla poprawy wypada przymknąć szkło, o 1 EV daje 5,6.
    Generalnie TC nie są predysponowane do stosowania w zoomach, bo i pokrywają w pewnym zakresie zooma bez TC i zoomy są ciemniejsze a z TC jeszcze tracą na jasności.
    Mam TC 1,4x, lustrzankowy, z 200/2 daje 280/2.8, jak chcę mogę przymknąć, nie ma ciemnicy, a ostrość tej stałki powoduje, ze z 1.4x mam bardzo wysoką jakość, taką akceptuje. Ten sam TC na starym Nikkorze 70-200/2.8 daje wyraźniejsze pogorszenie ostrości, a to tylko 1.4x.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 07-03-2023 o 00:50
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Generalnie TC nie są predysponowane do stosowania w zoomach, bo i pokrywają w pewnym zakresie zooma bez TC i zoomy są ciemniejsze a z TC jeszcze tracą na jasności.
    niby tak, ale zawsze masz obiektyw 70-200/2,8 który jest bardzo dobry a jeśli chcesz to podpinasz TC, otrzymujesz 140-400/5,6
    ale przecież nie na stałe podpinasz i możesz "wrócić" do 70-200/2,8
    więc moim zdaniem jest to lepsze rozwiązanie niż kupowanie 100-400/4.5-5.6
    dlatego nie do końca rozumiem co masz na myśli pisząc że zoomy są ciemniejsze
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    dlatego nie do końca rozumiem co masz na myśli pisząc że zoomy są ciemniejsze
    A ile masz zoomów z 200/2, 4002/8 czy 600/4? No właśnie. A głównie do tych szkieł były TCki projektowane.
    Choć w Ztkach i tak wydaje się, że TC są lepsze niż Fki.


    Bigma 200-500/2.8 i tak miała swój własny TC, niekompatybilny z innymi szkłami.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chemik74 Zobacz posta
    @odzio - przysłona 13.
    nie przyszło mi to do głowy, ale może pasuje wspomnieć: fajne by było zestawienie 70-200/2.8 + TC 2x z Tamronem 100-400 bez TC

    Co do działania i degradacji jakości to chyba większość z nas jest tego świadoma. I - ja przynajmniej - tuszę wielkie nadzieje, że się udało Nikonowi trochę pchnąć te soczewki do przodu, skoro za to szkło tyle sobie woła. A biorąc pod uwagę, że nie potrafią zrobić uniwersalnego TC, to może chociaż można mieć nadzieję, będzie lepiej działać z dedykowanymi obiektywami

  6. #46

    Domyślnie

    @odzio a może nie tyle nie potrafią, co nie mogą, bo konstrukcja nie pozwala? Z tego co kojarzę, pisałeś gdzieś, że do 105 macro pod F można podpiąć TC F, a do analogicznego obiektywu Z, TC Z już nie. To zobacz sobie jak wygląda TC 1.4 pod Z, a jak pod F, i jak to się ma do samych obiektywów, i tego jak głęboko (a raczej płytko) jest schowana tylna soczewka w 105/2.8 Z w porównaniu do wersji z bagnetem F

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Generalnie TC nie są predysponowane do stosowania w zoomach, bo i pokrywają w pewnym zakresie zooma bez TC i zoomy są ciemniejsze a z TC jeszcze tracą na jasności.
    Stąd też nikt nie oczekuje cudów, traktując takie rozwiązanie jako, może nie ersatz (bo da się tą kombinacją robić zdjęcia i we wprawnych rękach technicznie bardzo dobre), ale wersję ekonomiczną.

    Pewnie dla części, sigma 60-600 z mocowaniem Z rozwiązałaby sprawę długiej lufy za (w miarę) rozsądną cenę.

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lukasz_kk Zobacz posta
    @odzio a może nie tyle nie potrafią, co nie mogą, bo konstrukcja nie pozwala? Z tego co kojarzę, pisałeś gdzieś, że do 105 macro pod F można podpiąć TC F, a do analogicznego obiektywu Z, TC Z już nie. To zobacz sobie jak wygląda TC 1.4 pod Z, a jak pod F, i jak to się ma do samych obiektywów, i tego jak głęboko (a raczej płytko) jest schowana tylna soczewka w 105/2.8 Z w porównaniu do wersji z bagnetem F
    hmm no tak, jakiś debil zaprojektował im te obiektywy, że teraz ich TC nie pasuje... A nie, czekaj...*

    *ironizuję, nie ma co tematu drążyć

    Cytat Zamieszczone przez chemik74 Zobacz posta
    Stąd też nikt nie oczekuje cudów, traktując takie rozwiązanie jako, może nie ersatz (bo da się tą kombinacją robić zdjęcia i we wprawnych rękach technicznie bardzo dobre), ale wersję ekonomiczną.

    Pewnie dla części, sigma 60-600 z mocowaniem Z rozwiązałaby sprawę długiej lufy za (w miarę) rozsądną cenę.
    Ogólnie pełna zgoda, ale jako, że Nikon nie pozwala mi być sceptycznym wobec FTZ, pozwolę sobie zwrócić uwagę, że bigma pod F z przypiętym FTZ na poręczności raczej wiele nie straci

  9. #49

    Domyślnie

    Nie mam już Tamrona 100-400. Natomiast w sieci jest sporo porównań z Nikkorem Z 100-400. Wychodzi, że są podobne wyniki. A moim zdaniem Nikkor jest lepszy niż Tamron.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  10. #50

    Domyślnie

    Kilka przykładów z Z 6ll, 70-200 S plus Z TC-2.0x, konwersja do JPG w NX Studio, bez grzebania w plikach, na bardziej skrajnych AF. Dla mnie całkowicie akceptowalne rezultaty. Tym bardziej, że dopiero się "zapoznaję" z tym zestawem po ośmioletniej przerwie w fotografowaniu.

    1.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	foto_marcin_kamiński_001.JPG
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	1,74 MB
ID:	70437

    2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	foto_marcin_kamiński_007.JPG
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	1 005,3 KB
ID:	70438

    3.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	foto_marcin_kamiński_008.JPG
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	2,14 MB
ID:	70439

    4.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	foto_marcin_kamiński_009.JPG
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	1,30 MB
ID:	70440

    5.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	foto_marcin_kamiński_011.JPG
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	2,08 MB
ID:	70441

    6.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	foto_marcin_kamiński_015.JPG
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	1,61 MB
ID:	70442
    Voigtländer Bessa R3M, Nokton 40/1.4 MC, Ultron 75/1.9 MC

Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345

Podobne wątki

  1. Stare obiektywy na FX: Nikkor 135mm f/2.8 AI, Nikkor 50mm f/2 AI, Nikkor 35mm f/2.8 AI
    By Mat0387 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 20-05-2018, 21:39
  2. Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 02-03-2017, 08:58
  3. Odpowiedzi: 86
    Ostatni post / autor: 22-01-2013, 09:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •