Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Problem z tłem

  1. #1

    Domyślnie Problem z tłem

    Witam,
    borykam się z problemem tła. Na sam początek chciałbym uprzedzić, że nie chcę poruszać jakości czy techniki wykonania zdjęcia, które podaję jako przykład.
    Zajmuję się fotografowaniem takich oto krążków. Po zrobieniu zdjęcia przechodzę katorgę z usuwaniem tła w GIMPie -> gumeczka, lecimy wokół i "kadruj do zawartości". Z samego początku szło to sprawnie, wtedy gdy miałem do "obrobienia" kilka zdjęć. Teraz gdy mam do sfotografowania 100 krążków i przy okazji 200 zdjęć do obrobienia, pojawia się mały problem. Chciałbym to rozwiązać "fizycznie" czyli fotografując krążek, mieć już idealnie białe tło albo po zrobieniu zdjęcia obrabiać to w jakimś programie graficznym. Może, ktoś borykał się z podobnym problemem jak ja, i chciałby mi pomóc? Albo rozwiązanie jest tak banalne, że "przeciętny Kowalski" mógłby mi pomóc? Nie ważne, czekam na podpowiedzi. Dziękuję

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC0478.JPG
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	2,55 MB
ID:	37141

  2. #2

    Domyślnie

    Oddal krążek od tła, które wtedy będziesz mógł równomiernie oświetlić

  3. #3

    Domyślnie

    Kładziesz monetę na mleczną plexi (lub szybę) i podświetlasz od spodu. Wtedy tło znika. Popatrz na hasło stół bezcieniowy. Ważne, żeby tło było lekko prześwietlone (da się też osiągnąć oświetlając z góry, ale w sumie trudniej), wtedy zdjęcie nadaje się do wstawienia na białą stronę czy szybkiego usunięcia tła, zmiany koloru itd. Ważne są oczywiście szczegóły, balans bieli, podświetlenie wydobywające rysunek monety, ale zasada jest prosta. Przepalone tło znika. Jeśli robisz w RAW, łatwiej to osiągnąć nawet jeśli za słabo podświetlisz.

  4. #4

    Domyślnie

    Czy barwa światła puszczonego od dołu ma tu jakieś większe znaczenie?

  5. #5

    Domyślnie

    Tak, ma. Powinno być jednakowe z dołu i boku/góry, bo inaczej balans bieli w aparacie może zwariować i tło zrobi się żółte lub niebieskawe. Ale przede wszystkim trudno będzie ogarnąć kolor na monecie, żeby był jak najbardziej zbliżony do oryginalnego.

  6. #6

    Domyślnie

    Polecisz mi jakieś źródło światła? Jest tego masa w internecie. Ciężko się na coś zdecydować.

  7. #7

    Domyślnie

    Generalnie zaraz posypią się gromy, jak napiszę o świetlówkach tego typu "żarówka fotograficzna 5500k". Bo wad znajdziesz sporo, zaleta to niska cena i fakt, że można kręcić filmy, a z tego co wiem obecnie staje się to popularne (niektórzy kolekcjonerzy zwracają uwagę np. na dźwięk monety, pytanie czy zdjęcia mają być do sprzedaży czy archiwizacji, itp.).
    Alternatywa to ze 2 lampy błyskowe i najlepiej sterownik radiowy, pewnie w kilkuset zł też się można zamknąć. Światło mocniejsze, bez przebarwień, łatwiejsze w ukierunkowaniu i bardziej "plastyczne" (nie lubię tego słowa), mniej płaskie. Może drogą ewolucji zaczniesz od żarówek za 100 zł, białej kartki i kartonu, po opanowaniu przyjdzie czas na lampy.
    LED-y raczej nie, bo o ile z boku/góry fajnie się podświetli, o tyle od dołu może być problem z uzyskaniem jednolitej białej powierzchni. Jeśli robisz w RAW to łatwo podbić światła, biel, żeby uzyskać jednorodne, prześwietlone tło (z jpg też da radę w sumie). Po kilku próbach będzie to automatyczne i bardzo szybkie, przy powtarzalnych warunkach.

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ja bym kupił podstawkę LED 20x20cm bo to tanie było jak kupowałem chyba 60zł, zasilanie z ładowarki usb, ma regulacje i jest równomierne, do tego dwie lampki biurkowe co są po 30zł i tyle.

  9. #9

    Domyślnie

    Mam świetlówkę 5500K 85W/400W.
    Wezmę karton, wyłożę srebrekiem , jakieś małe otwory na wentylację i na górę położę mleczną plexi I zobaczymy jaki będzie efekt. Wątek pozostawiam zamknięty do czasu uzyskania efektu z opisanej konstrukcji. Bardzo dziękuję za odpowiedzi, szczególnie Tobie poste. Do usłyszenia.

  10. #10

    Domyślnie

    Wyłóż białym kartonem, sreberko może dać niepotrzebne odbłyski, smugi. W ogóle biały karton się przydaje, można odbić czy przysłonić światło w zależności od potrzeb, czy choćby osłonić, żeby nie waliło po oczach. Druga żarówa będzie potrzebna od góry (z boku), żeby wydobyć rysunek monety, nad tym trzeba bardziej popracować, żeby efekt był zadowalający. Najlepiej taka sama, bo jednak one różnią się trochę barwą. Można też od razu dać korektę ekspozycji na plus, żeby prześwietlić tło.

Podobne wątki

  1. Zabawy z czarnym tłem
    By Mr.Maya in forum Martwa natura, makro, zdj produktowe, abstrakcyjne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-05-2017, 19:37
  2. Portret z rozmazanym tłem.
    By PeenyLane in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 20-06-2016, 16:44
  3. Problem z tłem papierowym Fomei
    By Dan179 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 26-09-2010, 16:35
  4. Z zielonym tłem.
    By annasi in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-07-2010, 01:57
  5. problem z niedoświetlonym tłem
    By Mat_D70s in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 15-05-2008, 10:11

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •