Close

Zobacz wyniki ankiety: Zabawa w RAWki 5/2020 - GŁOSOWANIE [ ODDAJ MAX 4 GŁOSY]

Głosujących
30. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • 1 - kipcior

    5 16,67%
  • 2 - Boston

    7 23,33%
  • 3 - Bartek-

    7 23,33%
  • 4 - fantazja

    3 10,00%
  • 5 - Nikodemo

    5 16,67%
  • 6 - opuncja

    5 16,67%
  • 7 - OjTam

    2 6,67%
  • 8 - And.N

    2 6,67%
  • 9 - tbogdanowicz

    4 13,33%
  • 10 - crusiek

    7 23,33%
  • 11 - Mr.Maya

    3 10,00%
  • 12 - iljuszyn

    4 13,33%
  • 13 - marcin255

    2 6,67%
  • 14 - paparapa

    6 20,00%
  • 15 - Lukaszd7k

    0 0%
  • 16 - krulewik

    10 33,33%
  • 17 - kelvar

    2 6,67%
  • 18 - horvik62

    4 13,33%
Ankieta wielokrotnego wyboru
Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 31
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez crusiek Zobacz posta
    Bo poniedziałek to taki piątek, tylko z drugiej strony weekendu...
    Dzięki za zwrócenie uwagi na błąd
    Krecia robota....
    Chciałeś nas wsadzić na lewe sanki .... oj ojojoj oj

  2. #12

    Domyślnie


    Siema!
    Podsumowań nadszedł czas

    Uwaga.
    Niestety jeden z uczestników oddał o jeden głos za dużo, w związku z czym zmuszony byłem odjąć głosy, które przyznał pracom: 4, 6, 7, 10, 13 te zmiany wpłynęły na wyniki końcowe ankiety i ostateczną ilość prac na podium. No dobra, pomarudziłem a więc mogę kontynuować

    1 miejsce na podium zajął @krulewik - będzie hat trick?
    2 miejsce zajęli @Boston, @Bartek- oraz @crusiek
    3 miejsce zajął @paparapa

    Autor zdecydował się przyznać wyróżnienie pracy nr 6 - @opuncja
    Przesyłam gratulację dla zwycięzców.

    Poproszę Ciebie @krulewik ponownie o przesłanie RAWka do kolejnej edycji zabawy


    Zachęcam do napisania kilku słów od siebie o zdjęciach, obróbce





    Pliki XMP => TUTAJ




    #1 @krulewik

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	16.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	835,2 KB
ID:	37015


    #2 @Boston

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	532,5 KB
ID:	37017


    #2 @Bartek-

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	627,6 KB
ID:	37018


    #2 @crusiek

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	10.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	600,1 KB
ID:	37016


    #3 @paparapa

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	14.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	389,6 KB
ID:	37020


    #PRACA WYRÓŻNIONA @opuncja

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	242,6 KB
ID:	37019


    Cześć.
    Uważam, że ten orzeł jest zbyt daleko, aby robić z niego tzw. “portrecik” i najciekawiej prezentuje się jako część kompozycji w jak najszerszym kadrze.
    Miałem pomysł aby orłowi oświetlić sam łeb, cień wręcz uwypuklić i spojrzeć niczym z ciemnej studni na rozświetloną przestrzeń.
    Ale nie potrafiłem go zrealizować w zadowalający mnie sposób. Dlatego wybrałem wersję ze zlikwidowanym cieniem i w miarę szerokim kadrem, jako lepszą.

    To zdjęcie moim zdaniem, można obrobić na takie oto 3 główne sposoby:
    1. potraktować cień jako defekt i spróbować go zminimalizować lub wyeliminować,
    2. spojrzeć na cień jak na walor tego ujęcia i wykorzystać jak najlepiej jego obecność,
    3. sposób “artystyczny” z mocną ingerencją w kolory i sama kompozycję.

    Likwidacja cienia poprzez wykadrowanie, to wg. mnie pójście na łatwiznę.
    Z kolei minimalizacja cienia, w większości zdjęć skutkuje zbyt wielkim rozjaśnieniem, nasłonecznionych rejonów zdjęcia.
    Zdjęcia “artystyczne” nie rzucają mnie na kolana i zwyczajnie nie przekonują.
    Pozostają 2 zdjęcia, które nie “walczą” z cieniem. Są to zdjęcia 6 i 13.
    Wyróżniam zdjęcie nr. 6, jako najbardziej spełniające preferowane przeze mnie kryteria i założenia ogólne.
    Nie bez znaczenia jest też to, że ta moja druga wersja z załącznika, wygląda bardzo podobnie.
    Uważam, że to najbardziej udana propozycja wykorzystująca całość kadru, jego oświetlenie oraz podkreślająca walory krajobrazu w tle.
    Mam nadzieję, że takie uzasadnienie wystarczy.

    Pozdrawiam, Krulewik.






    Przyjemnego wieczoru życzę
    Ostatnio edytowane przez crusiek ; 06-03-2020 o 23:03
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  3. #13
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Brawo opuncja
    Gratulacje dla zwycięzców
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #14

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo wszystkim, za głosy!
    Nie będę ukrywał, że bardzo mnie cieszy Wasze uznanie.
    Moją radość trochę mąci to, że miałem nad Wami przewagę, bo podchodziłem do tego zdjęcia któryś raz z rzędu. Czyli szanse nie do końca były równe.
    Czuję, że zdjęcie ma potencjał, ale nie miałem pomysłu jak go wydobyć. Próbowałem je obrobić kilka razy, ale nie byłem zadowolony z tego, co powstawało.
    Np. w pierwszych próbach nie mogłem poradzić sobie z nienaturalnym kolorem trawy w zacienionym i prześwietleniami w nasłonecznionym miejscu.
    Po kolejnych obróbkach, zdjęcie miało jedną cechę wspólną. Nie porywało! Było jakieś takie "wymęczone" i nieprzekonywujące.
    W efekcie, nie zdecydowałem się go pokazać gdziekolwiek. Propozycja obróbki, którą przysłałem na konkurs, jest najlepszą z moich dotychczasowych prób.
    Ale nie jestem do końca zadowolony, bo zgubiłem gdzieś, świetlistość i blask tego ujęcia. Może następnym razem się uda.
    Gratuluję wszystkim, którzy zmierzyli się z tym zdjęciem, bo jego obróbka jest na prawdę dużym wyzwaniem, choć na pierwszy rzut oka, nie jest to takie oczywiste.
    Na koniec dodam tylko, że moje pierwsza próba była gorsza od Waszych propozycji.

  5. #15

    Domyślnie

    Ja powiem szczerze, że ten cień strasznie mi nie podchodził, więc wolałem delikatnie przyciąć kadr i rozjaśnić dół. Przyciąć po to, aby ptak nieco się zbliżył, żeby było widać go z większą ilością szczegółów. Rozjaśnić dół, aby nie wprowadzał zamieszania w kadrze i go wyrównał ekspozycyjnie. Chciałem zobaczyć to delikatne odbicie światła w oku wyraźniej.
    Ty wiesz jak było w momencie robienia zdjęcia, osoba widząca pierwszy raz zdjęcie być może nie byłaby z cienia zadowolona oraz z "ledwo widocznego" ptaszora, który mz jednak jest meritum zdjęcia i warto go było bardziej wyeksponować mz gdyby miał być tylko dopełniającym elementem krajobrazu, nie warto byłoby odcinać tła.
    Oczywiście nie neguję wykorzystania cienia jako waloru, można i tak, a to tylko moja skromna opinia, która wcale nie musi być właściwa
    Ostatnio edytowane przez crusiek ; 07-03-2020 o 14:02
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  6. #16

    Domyślnie

    Kolego @krulewik rozumiem że Twoja uwaga "Likwidacja cienia poprzez wykadrowanie, to wg. mnie pójście na łatwiznę" dotyczy mojej pracy. Więc podejmę rękawicę.

    Najważniejszą rzeczą przy obróbce zdjęć jest poprawna ekspozycja i zmieszczenie się w histogramie. Na tej podstawie "buduje" się całą resztę. Artystycznie lub normalnie.
    Twoja praca z zaznaczeniem całkowicie czarnych obszarów. (0,0,0)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu (71).jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	368,2 KB
ID:	37034

    Chyba jednak nie dopilnowałeś dobrze podstawowej sprawy. Mimo kolejnego podejścia do obróbki tego zdjęcia. Obszar bez informacji o kolorze i luminancji to ca. 30 % powierzchni głównego motywu zdjęcia. Dla mnie to dyskwalifikacja.
    I teorie w świetle powyższego o ważności cienia tracą całkowicie znaczenie.

    Drugą sprawą jest to, że faunę pokazuje się jednak w sposób nie "artystyczny", z oddaniem wszelkich detali i kolorów . A właśnie Twoja praca zasługuje na miano "artystycznej". Z powodu podbicia koloru, przyciemnienia i czerni zmierzającej w błękity i zielenie.
    Jeśli już chcesz przyciemniać to rób to bez zafarbów, jak koledzy Boston, Bartek czy crusiek.

    Wiem o gustach się nie dyskutuje, ale to są rawki i poprawność podstawowych zasad obróbki powinna stać na pierwszym miejscu. Niestety zakątek ten zmierza w przedziwnym kierunku...

    Pozdrawiam

  7. #17

    Domyślnie

    No to się pomądrzyłem i widzę, że uraziłem przynajmniej jedną osobę jak nie więcej.
    Nawet jedna osoba to zdecydowanie za dużo, bo nie było to moim celem.
    Pisałem do @cuśka, tłumacząc dlaczego wyróżniam tę prace a nie inną i ja widać się nie popisałem.
    Przykro mi że tak to wyszło, bo nie chciałem nikogo urazić.

    @cusiek ilu ludzi tyle pomysłów.
    Ja pisałem tylko o swoim podejściu do tematu. Twój pomysł jest równie uprawniony jak mój i każdy inny.
    To tylko moje spojrzenie, co starałem się podkreślać. Na pewno nie było moim celem głoszenie prawd objawionych i nie podważalnych.
    Pisałem o swoich nieudanych próbach, nie po to żeby podkreślić jak się znam na fotografii i jaki jestem sprawny w obróbce.
    Jakby nie było, zdjęcie ma ponad 2 lata i jak na razie nie poradziłem sobie z nim na tyle dobrze, aby je gdzieś opublikować.
    Dla mnie robienie zdjęć, (przeważnie ptaków), to tylko forma spędzania wolnego czasu.
    Jeżeli z tego co napisałem wynika coś innego, to znaczy, że nie umiem pisać.

    @paparapa, zbyt poważnie podszedłeś do mojej uwagi o kadrowaniu i pójściu na łatwiznę.
    Tam na końcu zdania jest tzw. "mordka". To nie zarzut, a żartobliwie uzasadnienie, dlaczego tych prac nie wyróżniłem choć wyglądają chyba najlepiej.
    Za to ja Twoje uwagi przyjmuję z pokorą. Niewątpliwie masz rację. W swojej kolnej próbie spróbuję je uwzględnić i być może tym razem, wszystko już będzie w porządku.
    Tak naprawdę to odpuściłem sobie już tę fotkę, a teraz widzę szansę, że może być dobrze.
    Jeżeli się uda i zdjęcie będzie nadawać się do pokazania, to zamieszczę je tutaj, bo będzie to też Wasza zasługa.

    Panowie bez urazy. Mam nadzieję, że przyjmiecie moje wyjaśnienia. To ma być zabawa i niech tak zostanie.

  8. #18

    Domyślnie

    Myślę, że nikt się nie obraża, a wywołana dyskusja cieszy! Uwierz, cieszy bardzo, bo dyskusja na temat zdjęć i obróbki ostatnio to rzadkość
    PS. Czekamy na RAWka
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  9. #19

    Domyślnie

    @cusiek, taką mam nadzieję i chcę wierzyć, że się nie mylisz.
    Czegoś poszukam. Na pewno nie będzie to żaden ptak i na pewno będzie to zdjęcie, którego nigdy nie próbowałem obrobić.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krulewik Zobacz posta
    [ciach] na pewno będzie to zdjęcie, którego nigdy nie próbowałem obrobić.
    Spooko, mojego bałwanka czy pomnika nie przebijesz.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Zabawa w RAWki 4/2020 - GŁOSOWANIE
    By crusiek in forum Zabawa w RAWki
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 25-02-2020, 18:46
  2. Zabawa w RAWki 3/2020 - GŁOSOWANIE
    By crusiek in forum Zabawa w RAWki
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 14-02-2020, 21:08
  3. Zabawa w RAWki 2/2020 - GŁOSOWANIE
    By crusiek in forum Zabawa w RAWki
    Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 03-02-2020, 20:25
  4. Zabawa w RAWki 1/2020 - GŁOSOWANIE
    By crusiek in forum Zabawa w RAWki
    Odpowiedzi: 63
    Ostatni post / autor: 25-01-2020, 08:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •