Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Ślub cywilny - prośba o poradę

    Cześć,

    w połowie kwietnia planuję spróbować swoich sił przy fotografowaniu ceremonii w urzędzie stanu cywilnego. Będzie to moja pierwsza próba - dla znajomych. Mam pewną wizję, ale brak mi doświadczenia, więc moje plany moga mieć się nijak do rzeczywistości.
    Co ważne: decyzja jeszcze nie zapadła ponieważ, nie chcę robić sztucznego tłumu. Na ceremonii będzie fotografował również inny znajomy pary (równiez entuzjasta - nie zawodowiec), więc planuję najpierw wybadać czy jest sens pchać się tam na drugiego, zanim ja powiem "tak".

    W przyszłym tygodniu zrobie wstępny brief z młodymi, skontaktuje się z fotografem, aby przegadać temat i podjadę do UC zobaczyć salę i otoczenie.

    tak, czy inaczej, informacje na przyszłość przydadzą się a ja i tak tam będę, więc ewentualnie zwróce uwagę na pewne rzeczy.

    Was prosiłbym o porady dla początkującego.

    fakty sa takie, że mam jeden korpus i kilka obiektywów. Fotografuję w RAW.
    Nie planuję zmiany obiektywu w trakcie ceremonii ze względu na czas, zatem pytania jakie mi się nasuwają:

    1) Jakim obiektywem najlepiej fotografować: 35, 50 czy 85?
    2) lepiej szeroko, czy lepiej skoncentrować się na wąskim kącie? (gdybym miał 2 body to pod jedno podpiąłbym 35, pod drugie 85 i miałbym komfort)
    3) Czy lampa reporterska jest przydatna? (w kościołach nie wolno, a co z UC?)
    4) lepiej podejśc do tego rzemieślniczo, czy artystycznie? (klapać lustrem na potęgę, czy koncentrować się na "smaczkach")

    I najważniejsze: czy dwóch entuzjastów fotografii na takiej ceremonii to nie za dużo? Pytam o Wasze doświadczenia. Moim zdaniem za dużo. Chyba, że podzielić się zadaniami i robić swoje (np.: jeden robi szeroko, drugi koncentruje się na emocjach itp.)

    Wszelkie sugestie mile widziane.
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  2. #2

    Domyślnie

    1) Jakim obiektywem najlepiej fotografować: 35, 50 czy 85?
    a jak wielka jest ta sala, jak daleko będziesz stał od centrum wydarzeń, czy 35mm nie zniekształci twarzy jak będziesz stał za blisko

    2) lepiej szeroko, czy lepiej skoncentrować się na wąskim kącie?
    a czemu nie i tak i tak, np ogólny widok na gości i salę, do tego detal przy zakładaniu obrączek, to zajmie trochę czasu, zakładam że młodzi chcą więcej niż 1 zdjęcie, więc czemu miałbyś robić 3 zdjęcia szczegółów i tyle

    3) Czy lampa reporterska jest przydatna?
    a jak jasna jest sala, jak jasne masz obiektywy, na ile wysokie iso w twojej puszce jest użyteczne, itp, itd

    4) lepiej podejśc do tego rzemieślniczo, czy artystycznie?
    podejdź tak by młodzi byli zadowoleni (bo to ich chwila) i przy okazji goście

    5) podzielić się zadaniami i robić swoje (np.: jeden robi szeroko, drugi koncentruje się na emocjach
    i wyjdzie z tego że żaden z was nie ma dobrych zdjęć albo zapomniał uchwycić najważniejszych chwil na ślubie
    co najwyżej później zrób selekcję zdjęć jak stwierdzisz że masz ich za dużo a nawet jeśli się powtórzą dwa zdjecia twoje i czyjeś z tego samego momentu to niech młodzi wybiorą
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  3. #3

    Domyślnie

    @notdot - dzięki za odzew.

    1) tak jak napisałem - jeszcze nie widziałęm sali. Zakładam, że i tak będę się duzo ruszał Korpus jest z matryca APS-C. 35mm z bliska zniekształca. 50mm to taki odpowiednik pełnoklatkowego portretu.
    2) chciałbym tak i tak. Przeczytałem natomiast gdzieś, że nie będzie czasu na zmianę szkła i jeżeli ktoś ma takie aspiracje, to cyt. "powodzenia". Dlatego dopytuję, jak to jest w praktyce. Oczywiste jest, że przed i po ceremonii szersze ujęcie nie będzie problemem. Ale w trakcie? Nie wiem...
    3) patrz p.1 - pytałem bardziej ogólnie - czy w ogóle się używa lampy na takiej ceremonii. W kościele przeważnie nie wolno. Obiektywy mam jasne: stałki 35 i 50 są ze światłem 1.8, stałka 85 ze światłęm 1.4. ISO użyteczne w mojej puszce... Powyżej 1600 na taka impreze to jakościowe samobójstwo. Szcze mówiąc nie chcialbym iść powyżej 800.
    4) OK, rozumiem.
    5) OK, złapałem
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  4. #4

    Domyślnie

    w dzisiejszych czasach google mapy i zobacz gdzie się mieści salka, a może sam urząd ma na swoich stronach jakieś zdjęcie ze środka sali, będziesz wiedział czy tam jest dużo okien czy wychodzą na południe czy północ
    to już ci pomoże odpowiedzieć na pytanie czy tam jest jasno i czy bez lampy da się zrobić fotkę
    do tego jaką masz puszkę, jakie iso jest akceptowalne,
    co do zmiany szkieł to faktycznie czasu może być mało ale zrób ogólne zdjęcia jeszcze zanim się zrobi "akcja" potem jak już będzie cieplej to zostajesz przy jednym szkle
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli miałbyś zostać tylko z 50 na APS-C, to będzie zdecydowanie za wąsko do takiej uroczystości jeśli chcesz ogarnąć całość. Nie ważne jak duża będzie sala. Oprócz ciasnych kadrów ważny jest również szerszy plan. Z 35 zawsze możesz zrobić krok do przodu. Z 50 może Ci zabraknąć miejsca, aby się cofnąć.
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

  6. #6

    Domyślnie

    Dokładnie, 35 jest najbardziej uniwersalne

Podobne wątki

  1. Ślub cywilny - jak ugryźć?
    By Styinxer in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 04-02-2020, 00:38
  2. Ślub cywilny K&G
    By shaper in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 26-06-2019, 14:09
  3. ślub cywilny
    By maya5 in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 12-09-2018, 13:37
  4. Ślub cywilny
    By mosq in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 07-06-2013, 15:39

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •