Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Sprzęt do filmów makro

    Hej,

    Potrzebuję informacji na temat sprzętu do filmowania makro, 1920x1080, 60 kl./s.
    Głównie będzie to filmowanie w domu, rzadziej na zewnątrz, przede wszystkim mrówki.


    Chcę kupić body + obiektyw do makro (skala odwzorowania 1:1).
    Jeżeli dobrze rozumiem, to sam aparat nie ma takiego znaczenia, ale jednak znalazłem gdzieś info, że Nikony z serii 5xxx mają uchylne i przegubowe ekraniki, co już może się przydać.

    Zastosowanie totalnie amatorskie (dla siebie, na YouTube, facebooka, etc), ale zależy mi na fajnej jakości.
    Nie chcę wydać dużo, bo na tym etapie nie wiem czy temat wciągnie mnie na dłużej.
    Podkreślam, że w 95% interesują mnie filmy (mniej zdjęcia).

    I pytania:
    1. Jaki zestaw polecacie?
    2. Czy warto kupić używane?

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli video, to raczej bardziej Sony niż Nikon, np. Sony a6400. Do tego obiektyw makro, np. Sony FE 50/2.8. Alternatywnie Panasonic LUMIX DMC-G90 + Panasonic LEICA DG MACRO-ELMARIT 45 mm.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Niestety jak widzę jest to w sumie wydatek rzędu 6k, a więc zdecydowanie za dużo na początek.
    Jestem jak najbardziej chętny polować na używkę w dobrym stanie, koszty muszą być znacznie niższe

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Raczej AF do takie filmowania nie będzie używany, wiec każdym to zrobisz byle miał parametry nagrywania jakie chcesz, nikon ma tanie makro 40mm i do tego aparat obojętne co.

  5. #5

    Domyślnie

    Matryca m4/3 spokojnie daje radę, a do makro jest nawet lepsza. Celowałbym w jakiegoś Panasonika, który ma dobrze ogarnięte filmowanie. Ale najpierw szkło, a tu do wyboru trochę jest, w zależności od sakiewki:

    https://www.bhphotovideo.com/c/produ...s_3320%3Amacro

    Optymalny byłby obiektyw firmowy, ale niekoniecznie, bo przy makro AF nie jest niezbędny. I teraz musisz sobie wybrać ogniskową, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, oraz krotność powiększenia, a potem pomyśleć o aparacie. Dobrze aby miał on stabilizację obrazu i gibany ekranik.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi, ogarnę sobie i dopytam w razie potrzeby .

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2006
    Miasto
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    77

    Domyślnie

    podpinam się do wątku
    ja szukam zestawu pod nikona Z6 dla fotografii i klipów macro
    z tym że będę testował pierścienie pośrednie z obiektywami 35 1.8S i 50 1.8S oraz 85 1.4G w trybie DX
    jestem ciekaw który obiektyw spisze się najlepiej i dodatkowo czy ma to sens w porównaniu z obiektywem N105 2.8G macro lub tamronem 90 2.8
    który wcześniej mi przypasował, ale z body D70
    Podpis niezgodny z regulaminem forum.

  8. #8

    Domyślnie

    Przygody z makro rozpocznij od obiektywu około 50mm
    Polecę tani, dobry, metalowy Canon fd 3.5/50mm macro. Z dodatkiem pierścieni będzie powiększenie jakie zechcesz. Pierścionki oczywiście można kupić dedykowane, więc wychodzi fajny zestaw. Poza tym, obiektyw nada się do innego focenia. Stare i dobre szkło. Mam od dawna, choć ja badyle preferuję na f1.4 lub bardziej. Więc wracam nie często do tego szkła. Ale to jedyny powód, dla którego do makro wybieram inne.

    Opcją będzie też minowanie obiektywu odwróconego, bo tanio i dobrze. Jednak wybieram zwykłe 50mm plus pierścionki. Rozwiązanie takie nie ma wad, bo wiedząc co chcemy kręcić lub focić, znając wcześniej powiększenie jakie jest potrzebne - składamy zestaw i tyle.
    Jeśli ma to być zabawa na zasadzie - co się uda to się zrobi- wspomniane szkła makro z af będą lepszą pewnie opcją. Wiele fotek fajnych widziałem z Olympus chyba 30mm makro. Szkło nie drogie, jak na nowe konstrukcje a bardzo fajne.

    Rozwiązanie dla N dslr to zwykła stare manualna 50mm e series. Ostro. Bardzo fajne szkło. No i jasne stosunkowo.

    Nie zapomnij również o zwykłym Heliosie za stówkę plus wspomniane pierścienie. Ludzie cuda tym robią

  9. #9

    Domyślnie

    po pierwsze

    filmowanie = stabilność
    wszelkie przejściówki to zło bo wprowadzają luzy co przy filmowaniu ma podstawowe znaczenie
    Celuj w zestawy gdzie zminimalizowane będą tego typu sprawy
    W fotografii można pi...ć się z dupnymi gniazdami, luzami itp. Przy filmowaniu zobaczysz bardzo szybko że to jest realny problem

Podobne wątki

  1. Sprzęt do makro
    By raf1313 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 22-03-2017, 11:51
  2. [ Makro ] Obiektyw M42 do makro - zgrywania filmów.
    By MarcinJ in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 08-01-2016, 13:44
  3. Sprzęt do nagrywania filmów do 2500 zł (dla amatora)
    By camilov666 in forum Video - sprzęt i edycja
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 04-12-2015, 22:10
  4. Sprzęt i program do obróbki filmów
    By darekmat in forum Komputery
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 23-06-2015, 13:20
  5. Sprzęt do montażu filmów HD
    By Flores in forum Komputery
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-03-2011, 08:58

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •