Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Question [PS] Wyrównanie ekspozycji / jasności serii zdjęć

    Czołem potrzebuję pomocy !

    Za miesiąc szykują mi się zdjęcia w rodzinie na Chrzcie, rodzice oczywiście akceptują poziom moich zdjęć - jednak chciałbym za każdym razem podnosić sobie poprzeczkę.

    W ostatnim roku miałem okazję robić 2 takie imprezy w rodzinie i w tym momencie jak przeglądam oddane zdjęcia mam wrażenie, że jedno jest jaśniejsze, drugie ciemniejsze, trzecie jeszcze odbiega kolorem.
    Chciałbym bardzo ujednolicić obróbkę, żeby była "spójna".
    Większość z Was obrabia w LR - ja mam licencję na PS i chyba brak sił na naukę od zera czegoś nowego (LR).

    Tutaj posłużę się przykładem, który stawiam sobie za wzór kolegi z forum @Dariusz Breś (np TUTAJ)

    Co chcę osiągnąć?

    Czy jest jakaś opcja żeby wgrać np 10/20 Raw-ów i wyrównać ekspozycję wszystkich zdjęć (w reportażu są to różne ujęcia: zdjęcia w ławkach, polewanie wodą dziecka, błogosławieństwo, ciasne portrety ... ) tak by wszystkie miały mniej / więcej taką samą jasność i wyglądały "spójnie"

    Do tej pory otwierałem pojedynczo każdy Raw ustawiałem podobny balans bieli (na oko bo ustawienie identycznego też dawało rozbieżności), esspozycję na oko (by w miarę wyglądało), wywoływałem → dalsze prace już typowo w PS (kadrowanie, poprawki skórne, usuwanie 'przeszkadzaczy') → zapis do JPG.

    Oczywiście wiem, że można wrzucić 10/20 Raw-ów i przenieść konkretne ustawienia na pozostałe (synchronizacja), ale to źle mi wychodzi (zdarza się, że jedno zdjęcie było lekko niedoświetlone, inne z bliska mocno doświetlone lampą) i dupa ... dalej zostaje w punkcie wyjścia bo każde zdjęcie muszę na oko suwakować.

    Czy w ogóle bez LR jest sens obrabiać większe paczki z takiej imprezy ?

    Jak ktoś ma ochotę dla przypomnienia jak kiepsko mi poszło

    # Pierwszy Chrzest
    #Drugi Chrzest

    Przywołam tutaj (przepraszam jeżeli ktoś poczuł się urażony, że kogoś pominąłem) kolegów którzy wiem, że obrabiają:
    @OjTam
    @crusiek
    @Kojocisko
    @koesh
    @poste @sokolnik @PiKa @madebyzosiek
    @black70
    @2pompony
    @manfred
    Ostatnio edytowane przez MarcinSt ; 28-02-2020 o 23:55
    D7100 / Sigma 17-50 / Triopo 982 II
    https://mstanczuk.pl

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarcinSt Zobacz posta

    Czy w ogóle bez LR jest sens obrabiać większe paczki z takiej imprezy ?
    Zależy od temperamentu, upodobań, deadline'u... Ja już sobie nie bardzo wyobrażam pracę bez LRa (zwłaszcza z dłuższymi niż kilkanaście zdjęć reportażami), no ale z drugiej strony kiedyś nie było LRa, a praca śmigała aż miło! Czyli - dawało się.

    Nie wiem jakie masz umiejętności w PSie, ale wiem jakie masz problemy (bo po większej części wszyscy mają takie same) - jednym z nich jest niespójność kolorystyki na poszczególnych zdjęciach. Jest wiele różnych sposobów jak sobie dać z tym radę, poczynając od ustawień manualnych w aparacie, kończąc na sztuczkach w obróbce jak filtry ocieplające czy ochładzające. Niektóre z tych sztuczek działąją lepiej lub gorzej, jedni lubią jedne, inni inne - nie ma ustawowych przepisów mówiących, że tylko tak, i nie inaczej. Oczywiście w mocy jest naczelna zasada, że im lepsza ekspozycja, tym lepiej - ale pewnie to już zdążyłeś zauważyć.

    Ja chcę Ci pokazać sztuczkę, której może nie znasz, a która by Ci się przydała przy poprzednich chrztach jeśłi idzie o wyrównanie kolorów. Chodzi mianowicie o komendę PSa 'Match colors' - jeśli się jej użyje z głową przynosi nadspodziewanie dobre rezultaty, choć należy wspomnieć, że nie stanowi remedium na wszystko i nie wszystko da się nią załatwić.



    * * *



    Teraz sam opis procedury - będzie szczegółowy (a co za tym idzie przydługi), żeby nikt nie pobłądził i przez to być może wyda się, xe całą procedura jest długa i żmudna, ale tak naprawdę cała rzecz sprowadza się do jednego okna, dwóch suwaków i OKeja. Koniec.

    Do opisu procedury wybrałem dwa Twoje zdjęcia licząc na to, że nie będziesz protestować.

    Jedziemy.




    1. dwa zdjęcia, oba z tej samej imprezy, oba różnią się kolorystycznie, przy czym to jedno (lewe) uznałem chwilowo za dobre kolorystycznie i to drugie (prawe) będziemy do tego dobrego podciągać. Oto jak wyglądają oba zdjęćia przed (jak widać to prawe jest blade, zbyt zimne i kolorystycznie jałowe):







    2. Otwieram oba zdjęcia w PSie, aktywne jest to, które wymaga poprawki (chłopiec), a to drugie jest obok, byle nazwa była widoczna. Wywołuję okno 'Match color...' (Image > Adjustments > Match Color...).



    3. W oknie, które się pokazało wybieram u dołu źródło (Source) i pokazuję nazwę tego drugiego obrazka; po wybraniu powinna pokazać się jego miniaturka. PS będzie wiedzieć, że to co wybraliśmy stanowi źródło do którego trzeba podciągnąć aktywny obrazek.



    4. Jeśli w tym memencie damy okeja, obrazek wyjdzie fatalnie:




    Dlatego jeszcze nie dajemy okeja. To ważne!






    5. Teraz zwracamy uwagę na 3 suwaki (być może w nowszych wersjach PSa jest ich więcej, w tej której teraz używam są 3) na górze okna: Luminance, Color Intencity, Fade. Mając zaznaczony preview (pod okejem) - ruszamy suwakiem Fade zmniejszając efekt kolorowania, obserwując jednocześnie siłę efektu na obrazku. Sam suwak Fade ustawiony na 72 dał taki efekt jak poniżej, czyli dość dobrze ujednolicił kolorystycznie oba obrazki:









    A to tylko jeden suwak!

    Jeśli komuś będzie mało, może jeszcze trochę poprawić jasności (suwakiem Luminance) lub intensywność kolorów (Color Intencity). Jak widać bywa (a nawet często bywa), że już sam jeden suwak Fade dość dobrze pozwala na wyrównanie kolorystyczne dwóch zdjęć. Jeśli nie, ratuje nas dalsza obróbka, ale potężny problem który stanowi walka z kolorem w dużej części - jeśli nie w całości - mamy już załatwiony.

    Oczywiście nic nei stoi na przeszkodzie, żeby do tego samego, jednego wzorca powyrównywać inne obrazki - trzeba zapisać i zamknąć chłopca i nie zamykając wzorca otworzyć następne zdjęcie i powtórzyć procedurę.

    A przypomnę, że jest krótka:

    1. otwieramy dwa obrazki
    2. ten który ma być poprawiany jest aktywny
    3. Match color...
    4. wybrać źródlo
    5. Przy włączonym podglądzie (preview) ruszamy suwakiem Fade
    5a. jeśli komuś się chce, lub uważa, że poprawi - niech porusza jasnościami i intensywnością kolorowania
    6. klikamy Okeja - i finał!





    Mam nadzieję, że ta krótka i prosta, ale bardzo jak widać efektywna technika pomoże Tobie, a być może też innym którzy tu zbłądzą w następnych walkach.

    Czuwaj zuchy!
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja nawet przy dużej ilości zdjęć do prawie każdego podchodzę indywidualnie, nie korzystam raczej przy tym z PSa, więc tutaj to słabo u mnie, ewentualnie, w wyjątkowych sytuacjach, przy pojedynczych sztukach dłubię.
    Ogólnie przy dużych ilościach najpierw synchronizuję grupy w zależności od miejsca, balansu bieli, światła, czy też innych wytycznych, które mogą mieć wpływ na różnicę ppo synchronizacji, w każdej z grup wybieram niejako zdjęcie wzorcowe i do niego w LR potem idzie synchro z ekspozycją, WB i innymi ustawieniami o ile się da, często trzeba i tak jeszcze przesunąć tu i ówdzie w poszczególnych zdjęciach. Potem na końcu równam ekspozycję w miarę możliwości pomiędzy tymi grupami i ewentualnie dokonuję jeszcze korekt WB. Zazwyczaj następnego dnia, lub kilka dni później. Daję sobie odpocząć i potem na świeżo spojrzeć na te swoje "cuda ...".
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki Panowie @2pompony i @crusiek za zajrzenie do wątku.

    2pompony, faktycznie nie znałem takiej sztuki, ale dalej jest to trochę niewygodne.

    Zainstalowałem LR, bo widzę że bez tego nie przeskoczę pewnego etapu - na razie jest to dla mnie czarna magia bo panel LR widzę po raz pierwszy.
    Obejrzałem tutka @jacek_wozniak o wyrównaniu ekspozycji do bazowego zdjęcia (Shift+CTR+Alt+M) wydaje się działać OK i oszczędza na starcie parę godzin pracy w PS.

    W PS (choć wcześniej bardziej jako grafika webdesign) siedzę ponad 10 lat i po takim czasie przyszło mi uczyć się czegoś od zera ... ;(

    LR chciałbym traktować jako wywoływarkę, która przy okazji wyrównuje mi jasność (i tu podobno można zastosować jakiś preset - tego nie było w PS)
    D7100 / Sigma 17-50 / Triopo 982 II
    https://mstanczuk.pl

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarcinSt Zobacz posta
    wyrównaniu ekspozycji do bazowego zdjęcia (Shift+CTR+Alt+M) wydaje się działać OK i oszczędza na starcie parę godzin pracy w PS.

    W PS (choć wcześniej bardziej jako grafika webdesign) siedzę ponad 10 lat i po takim czasie przyszło mi uczyć się czegoś od zera ... ;(

    LR chciałbym traktować jako wywoływarkę, która przy okazji wyrównuje mi jasność (i tu podobno można zastosować jakiś preset - tego nie było w PS)


    1. Uważałbym z właśnie tym sposobem Match Total Exposure w LRze - na ogół świetnie się sprawdza w tutorialach wyjaśniających jego działania, mnie w 'real-life' przykładach zawodził tak często, że teraz nie stosuję go w ogóle. W każdym razie to nie jest tak, jak się ludzie spodziewają: pokaż programowi jedno dobrze obrobione expozycyjnie zdjęcie, a on zrobi inne tak samo; nie liczyłbym na to, a przynajmniej niezbyt często...


    2. Jeśli traktujesz na poważnie obróbkę zdjęć z tego typu wydarzeń (a zwłaszcza z dużą ilością klatek) - prędzej czy później będziesz zmuszony do zastosowania programu typu LR, gdzie filozofia pracy jest zupełnie inna niż w PSie. I to nie tylko jako zwykłą wywoływarkę, ale potężny kombajn do naprawdę zaawansowanej obróbki oraz - co też bardzo ważne - katalogowania na wszelkie możliwe sposoby, łącznie z przygotowaniem osobnych paczek dla rodziców, chrzestnych, rodziny i gości nieskoligaconych, które jednym guzikiem wyeksportujesz nie gubiąc się w tym całym majdanie.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #6
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    O rany dopiero teraz zauważyłem na samym końcu peletonu siebie. To może na końcu się wypowiem bo może nie o tego manfreda chodzi

  7. #7

    Domyślnie

    Jestem połechtany, że zupełnie niezasłużenie trafiłem na twoją listę. Ja z obróbką (i fotografią) radzę sobie żenująco słabo.
    Właśnie skończyłem obrabiać [LR] pozostałe po selekcji 120 zdjęć z wypadu z córką na narty i trochę myślałem o twoim poście.
    W zasadzie jak napisał crusiek "nawet przy dużej ilości zdjęć do prawie każdego podchodzę indywidualnie".

    Generalnie pracuję na krótkich seriach zdjęć - o podobnej ekspozycji. Stosuję głównie kopiowanie ustawień, choć po własnym poście zacząłem eksperymentować z synchronizacją.
    Nie przesadzam ze starannością obróbki, bo robię wszystko do domowego archiwum.
    Ale generalnie mój workflow to selekcja + kadrowanie w pierwszym przebiegu i ustawienie parametrów wywoływania raw w drugim przebiegu - zwykle właśnie krótkimi seriami zdjęć zrobionymi w podobnych warunkach.
    Czasem, gdy zdjęcia są w miarę podobne, wszystkie zdjęcia traktuję tym samym zestawem (WB, +10 clarity, jakiś standard dla detailsów + korekta dla obiektywu).
    A potem robię fine tuning wspomnianymi krótkimi seriami.
    Na końcu wybieram czasem zdjęcia do zrobienia "virtual copy" i zabawy z konwersją BW lub użycia jakiegoś presetu.

    Na końcu przebrane rawy i jpg (w jednym lub dwóch rozmiarach) wędrują na macierz z archiwum, a czasem jakieś zdjęcia wędrują do katalogu "Best of...", w którym gromadzę zdjęcia do wydrukowania fotoksiążki z podsumowaniem mijającego roku, co zwykle robię 1 stycznia lub w Trzech Króli.

    Tą ostatnią czynność polecam wszystkim oprócz forumowych fotografów przyrody, bo ich best of by musiało być chyba w pięciu tomach
    Ostatnio edytowane przez Kojocisko ; 06-03-2020 o 22:21
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję Panowie za komentarze.

    Po obejrzeniu kilku tutków już mi trochę w głowie rozjaśniło, moduł Library był dla w ogóle nie zrozumiały.
    Jedno pytanie po imporcie zdjęć i wstępnej obróbce w Develop pewne zdjęcia chciałbym dokończyć w PS (głównie retusze portretów) - jak to zrobić żeby później zdjęcie było po obróbkach PS-owych w LR i dalej można było w LR nad nim pracować.

    Chodzi o to że jestem przyzwyczajony do PS i np Separację częstotliwości na skórze czy chociażby usuwanie pryszczy łatwiej mi robić w PS
    D7100 / Sigma 17-50 / Triopo 982 II
    https://mstanczuk.pl

  9. #9

    Domyślnie

    W Develop klikasz prawym przyciskiem myszy na zdjęciu -> edit in -> wybierasz PSa.
    Po zakończeniu obróbki w PSie dajesz SAVE i zamykasz, zdjęcie po obróbce wróci do LR w formie TIFFa (nowego zdjęcia), standardowo oznaczone jako kolejna wersja.
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  10. #10

    Domyślnie

    Zdjęcia można stackować w grupy, więc może wyświetlać po prostu liczbę zdjęć w stacku, albo każdą z wersji obok siebie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	165,3 KB
ID:	37102
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon D90 - Tryb serii zdjęć?!
    By kamilus67 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 08-12-2011, 17:01
  2. D90 - ile zdjęć w serii?
    By Chilon in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 24-03-2010, 15:37
  3. programowanie serii ekspozycji?
    By maciek.evo in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19-01-2010, 01:06
  4. Tryb serii zdjęć
    By PFR99 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 24-11-2009, 14:38
  5. D40 - robienie serii zdjęć
    By kumor44 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 18-01-2009, 16:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •