Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24
  1. #1

    Domyślnie [Olympus E-PL5] jaki obiektyw szerokokątny?

    Postanowiłem zrobić drugie podejście do tematu bezlusterkowców (bo wcześniej przez chwilę miałem Fuji) i zanabyłem w.w. Olympusa.
    Na ten moment mam do niego podłączone przez adapter 4/3 > M4/3 kitowe obiektywy 14-42 i 40-150. Chciałbym jednak jakiś lepszy obiektyw szerokokątny. Przeznaczenie sprzętu będzie typowo wycieczkowe, ale liczę, że dobry obiektyw pozwoli mu (i mi) lepiej rozwinąć skrzydła
    Zwyczajowo pasowałoby kupić niedrogo a otrzymać dużo Poważniej zaś idealnie by było kupić coś z:
    - autofokus,
    - może być stało-ogniskowy może być jakiś zoom,
    - cena do 800-1200 (im mniej tym lepiej)
    - dedykowane bezpośrednio do m4/3 (bez adapteru)

    Są w ogóle obiektywy spełniające takie wymagania? Najpewniej używane bo nie sądze by w tym budżecie dużo nowych było do przebierania.

  2. #2

    Domyślnie

    Panasonic 14 2.5
    Panasonic 20 1.7

    Może uda się znaleźć w budżecie Olympus 17 1.8
    Ostatni mam i polecam
    R | 35 | 50 | 135

  3. #3

    Domyślnie

    Ps
    Teraz doczytałem , że obiektyw typowo wycieczkowy .
    Jeżeli zdjęcia mają być robione w dobrym świetle to za 500zl można kupić panasonica 12-32.
    Nie miałem , a z tego co czytam stosunek wagi , wymiarów i właściwości optycznych do ceny jest bdb.
    R | 35 | 50 | 135

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aldam Zobacz posta
    Ps
    Teraz doczytałem , że obiektyw typowo wycieczkowy .
    Jeżeli zdjęcia mają być robione w dobrym świetle to za 500zl można kupić panasonica 12-32.
    Nie miałem , a z tego co czytam stosunek wagi , wymiarów i właściwości optycznych do ceny jest bdb.
    Może nieprecyzyjnie napisałem Wycieczkowy, tak ale raczej coś z lepszym światłem/możliwościami niż KIT. Tak by w trudniejszych warunkach był z takiego obiektywu pożytek. Przy dobrych warunkach oświetleniowych to spokojnie wystarczą te obiektywy jakie mam

    Propozycje jakie dawałeś w pierwszej odpowiedzi brzmią sensownie. Muszę o nich trochę poczytać, pooglądać przykłady zdjęć. Widzę, że Panasonic-i trochę tańsze od Olympusa. Nie ma jakichś utrudnień w ich stosowaniu? W znaczeniu niekompatybilności między obiektywem-body?

  5. #5

    Domyślnie

    w zasadzie nie ma problemów, można stosować zamiennie, napisałeś "wycieczkowy", nie napisałeś jakie ogniskowe preferujesz ? mam kilka obiektywów ( i zamiar powiększenia szklarni ), na wycieczki najczęściej zabieram 12-32 i 50-150, a gdy wiem co dokładnie będę będę fotografował, to dokładam jakąś stałkę , jak określisz zakres ogniskowych, to wtedy będzie łatwiej
    ps: mając kitowy, to kupno 14 f2,5 troszeczkę jest zbyteczne
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  6. #6

    Domyślnie

    Autor pyta o szerokokątny obiektyw .
    Jeżeli założymy max ekwiwalent 40mm na pełnej klatce to opcje z af są następujące :
    Olympus 12 2.0
    Panasonic 14 2.5
    Panasonic 15 1.7
    Olympus 17 1.8
    Panasonic 20 1.7

    Wszystkie do kupienia do 1500zl (nowe lub uzywane ) za wyjątkiem olympusa 12.

    Jeżeli z kolei szukamy szkła naprawdę szerokiego to mamy dwie opcje ale bez af czyli laowa 7.5 2.0 lub laowa 9 2.8
    R | 35 | 50 | 135

  7. #7

    Domyślnie

    mamy jeszcze

    7-14/4
    7-14/2,8
    8-18/2,8-4
    9-18/4-5,6
    i 10-25/1,7

  8. #8

    Domyślnie

    Dużo propozycji widzę, chociaż wydaje mi się, że spora ich część (zwłaszcza od @grizz) budżet przekracza.

    Wycieczkowo to ja np. najczęściej używam (i lubię) ogniskowe z zakresu tych 40-150. Ale czasem brakuje właśnie szerokiego kąta. Ciężko 40-150 zrobić osobę z bliska, a i jakiś krajobraz też się trafi, że chciałoby się szerzej Z tego powodu myślę, że pasujący mi zakres to ~28-35 (licząc do pełnej klatki). Czy będzie to stałka czy zoom kwestia mniej istotna, chociaż mając kitowy 14-42 myślę czy nie najlepszym wyborem byłby jakiś obiektyw stałoogniskowy. Warunek konieczny jak pisałem - lepsze światło by ten obiektyw dawał mi komfort zdjęciowy w słabych warunkach

    A tak przy okazji - ma ktoś doświadczenie z używania obiektywów przez taką redukcję jak mam (4/3 > M4/3)? Coś się traci? Czy to tylko konieczność noszenia większych obiektywów? Może warto nie upierać się przy m4/3 i kupić coś fajnego z "dużego 4/3?

  9. #9

    Domyślnie

    no i od razu łatwiej znając "zapotrzebowanie", czyli potrzebny od 14 do 18mm
    taniej - sigma 16 f2,8
    drożej - panasonic 14 f2,5
    tylko użytkując m4/3, te ogniskowe z tym światłem to nie taka duża korzyść w stosunku do kita, więc jaśniej
    20 f1,7
    lub szerzej i jaśniej
    samyang 12 f2.0
    ta opcja dała by, światło i szerokość (której nie masz), a i kwotowo chyba akceptowalna

    ps: ewentualnie mam sigmę 30 f2,8, ale to już chyba dla Ciebie za "wąsko" ? choć "tanio"
    Ostatnio edytowane przez bogdi64 ; 27-02-2020 o 22:47
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    no i od razu łatwiej znając "zapotrzebowanie", czyli potrzebny od 14 do 18mm
    taniej - sigma 16 f2,8
    drożej - panasonic 14 f2,5
    tylko użytkując m4/3, te ogniskowe z tym światłem to nie taka duża korzyść w stosunku do kita, więc jaśniej
    20 f1,7
    lub szerzej i jaśniej
    samyang 12 f2.0
    ta opcja dała by, światło i szerokość (której nie masz), a i kwotowo chyba akceptowalna

    ps: ewentualnie mam sigmę 30 f2,8, ale to już chyba dla Ciebie za "wąsko" ? choć "tanio"

    Samyang 12 2.0 wygląda faktycznie na ciekawą propozycję. Ewentualnie Panasonic 14 2.5. Pooglądam testy

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Obiektyw szerokokątny - jaki?
    By RWIceland in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-10-2017, 12:42
  2. jaki szerokokątny obiektyw do 1k zł/ używany.
    By krzysko88 in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 08-06-2016, 13:04
  3. obiektyw szerokokątny zmiennoogniskowy....jaki?
    By bizonik3 in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 23-04-2016, 18:12
  4. Jaki obiektyw szerokokątny ?
    By quasimidi in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-07-2015, 12:11
  5. jaki obiektyw szerokokątny do d3000
    By bk2x in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13-06-2012, 20:53

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •