Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Lightroom - najlepsze uniwersalne ustawienia domyślne - hurtowa edycja (sharpening, noise reduction etc.)

    W pewnej starej książce na temat Lightrooma spotkałem się z optymalnymi ustawieniami domyślnymi. Nie podaję celowo, żeby niczego nie sugerować. Jako, że książka jest mocno stara, a program nieco ewoluował zastanawiam się jakie są Wasze ulubione-typowe ustawienia. I zanim odpowiecie, że czegoś takiego nie ma doczytajcie proszę o co mi dokładnie chodzi.

    Oczywistym jest, że każde zdjęcie jest zupełnie inne i nie ma jednych uniwersalnych ustawień. Nie o to pytam. Oczywistym jest również, że z pewnymi ustawieniami jak ekspozycja, temperatura, crop czy nasycenie zaczynamy od zera i nie ma sensu przy tym majstrować nie widząc zdjęcia.

    Chodzi mi bardziej o taki punkt startowy, domyśle ustawienia, od których zaczynacie, a są to takie ustawienia, które można dla uproszczenia uwspólnić i niekoniecznie domyślne ustawienia Lightroom są optymalne. Obróbka jednego zdjęcia i synchronizacja sprawdza się przy jednej sesji z modelka itp. Mając jednak do obróbki na szybko np. kilkaset zdjęć z 2 tygodniowych wakacji, zdjęć z różnych dni, zrobionych o różnych porach dnia itd. nie jestem w stanie w każdym zdjęciu z osobna ustawiać szczegółowo wszystkich suwaków np. związanych z wyostrzeniem. Szukam więc optymalnych ustawień przy założeniu, że są to standardowe, względnie poprawne i zrobione we względnie dobrych warunkach oświetleniowych, niczym nie wyróżniające się zdjęcia z wakacji do albumu rodzinnego, do prezentacji na szybko, bez zagłębiania się w tajniki obróbki. Nie widzę na przykład sensu zagłębiania się w takim albumie w noise reduction dla zdjęć z ISO<800. Wolę zaaplikować na wszystkich zdjęciach domyślnie noise reduction 10, z detail i contrast 50, a następnie pogrzebać przy suwakach na tych zdjęciach, które były robione na większym ISO lub analogicznie przy wyostrzaniu tylko dla tych zdjęć, które są poruszone, mają lekki BF itp.

    Mam na myśli, domyśle wartości dla np. sharpenning, noise reduction, ustawienia szczegółowe vignetting (np. midpoint) lub inne jeśli stosujecie, które sprawdzają się u Was przy większości zdjęć w obróbce na szybko.
    D7100 || Sigma 17-50 2.8 || Sigma 10-20 4-5.5 DC || Nikkor 85 1.8G || Nikkor 70-300mm 4.5-6.3G || Samyang 8mm 3.5 || SB-900

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ricinus Zobacz posta
    ...Mając jednak do obróbki na szybko np. kilkaset zdjęć z 2 tygodniowych wakacji, zdjęć z różnych dni, zrobionych o różnych porach dnia itd. nie jestem w stanie w każdym zdjęciu z osobna ustawiać szczegółowo wszystkich suwaków np. związanych z wyostrzeniem. Szukam więc optymalnych ustawień przy założeniu, że są to standardowe, względnie poprawne i zrobione we względnie dobrych warunkach oświetleniowych, niczym nie wyróżniające się zdjęcia z wakacji do albumu rodzinnego, do prezentacji na szybko, bez zagłębiania się w tajniki obróbki. ...
    Do tych zastosowań co opisałeś, zrób sobie potrzebne ustawienia w puszce i rób po prostu w JPG. Serio, serio.
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

  3. #3

    Domyślnie

    No właśnie nie do końca, bo o ile ustawienia takie jak redukcja szumów czy wyostrzenie mają marginalne znaczenie dla mnie w większości tych zajęć, to już wyciąganie z cieni, kontrast to coś nad czym chciałbym posiedzieć i czego nie zrobię w JPG. I kolejna rzeczą jest to, że mają marginalne znaczenie w większości, bo większość była robiona przy niskim ISO i krótkim czasie naświetlania, ale 1 zdjęcie na 10 wymaga tego, żeby przy tym pogrzebać. Chcę mieć jednak dobry punkt startowy i faktycznie zastanawiać się nad tym przy co dziesiątym zdjęciu, a nie przy każdym.

  4. #4

    Domyślnie

    A nie prościej gdy importujesz zdjęcia do LR i wiesz jaka jest ich specyfika (WB, szumy, faktury, światło, cienie), to ustawić sobie parametry na reprezentatywnym zdjęciu i użyć funkcji synchronizacji lub kopiowania ustawień? W kilka minut masz dla wszystkich zdjęć z sesji ustawione domyślne ustawienia i możesz się zająć szczególnymi przypadkami lub fine tuningiem.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  5. #5

    Domyślnie

    Nie wiem, czy o to pytasz, ale ja sprawę wyostrzania i redukcji szumów(inne opcje również można) na większej ilości zdjęć załatwiam tak, że filtruję sobie zdjęcia wg np ISO, ustawiam suwaki dla danej wartości i synchronizuję ustawienia z resztą dla tej wartości. No i zgrubnie jakiś punkt wyjściowy mam zrobiony kilkoma kliknięciami.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jalk Zobacz posta
    Nie wiem, czy o to pytasz, ale ja sprawę wyostrzania i redukcji szumów(inne opcje również można) na większej ilości zdjęć załatwiam tak, że filtruję sobie zdjęcia wg np ISO, ustawiam suwaki dla danej wartości i synchronizuję ustawienia z resztą dla tej wartości. No i zgrubnie jakiś punkt wyjściowy mam zrobiony kilkoma kliknięciami.
    Właściwie to sam do końca nie wiem o co pytam Po prostu poddałem w wątpienie to co robiłem do tej pory i chciałem poznać metody na optymalizację obróbki stosowane przez innych. Dotychczas miałem jakieś swoje uśrednione ustawienia startowe na podstawie wspomnianej już książki. Doszedłem do wniosku, że to co tam było stworzone lata temu niekonieczne jest optymalne. Filtracja wg ISO bardzo mi się podoba, dzięki za radę!
    D7100 || Sigma 17-50 2.8 || Sigma 10-20 4-5.5 DC || Nikkor 85 1.8G || Nikkor 70-300mm 4.5-6.3G || Samyang 8mm 3.5 || SB-900

  7. #7

    Domyślnie

    Można sobie do tego presety zrobić dla danych wartości i jest jeszcze wygodniej

  8. #8

    Domyślnie

    Jak ktoś ma Nikona, to tak średnio wygodnie.

    Nikony - zwłaszcza na AutoISO - nie dobierają ISO tak ładnie zaokrąglając do 1/2 lub 1/3 EV, tylko dobierają sobie wartość dość dowolnie interpolując z pomiędzy... Dość powiedzieć, że od ISO 100 do 200 ja naliczyłem u siebie 7 różnych wartości. Starając się zawsze trzymać ISO nisko i nie nadużywając AutoISO - do wartości ISO 800 mam razem 19 różnych wartości. Nie chce mi się liczyć ale do końca skali przeze mnie używanych ISO pewnie byłoby kilkadziesiąt wartości i konieczność:

    a) zrobienia kilkudziesięciu presetów
    b) filtrowania zdjęć wedle kilkudziesięciu parametrów (czyli należy to powtórzyć tyle razy, ile wartości ISO mamy z danej sesji, to może być kilkadziesiąt)
    c) wybieranie spośród kilkudziesięciu presetów, wycelowanie we właściwy i aplikowanie właśnie tego, i tak w kółko tyle razy, ile w punkcie poprzednim

    Jeśłi ktoś uznaje to za wygodne, to gratulacje, ale ja bym się musiał z nerwów samodzielnie obwiesić.



    Zamiast tego ja po prostu używam synchronizacji (lub autosynchronizacji) z głową i żyję. Pamiętając jednocześńie, że o ile odszumianie można jakoś połączyć z ISO, to wyostrzanie w ogóle nie, bo to zależy od zawartości klatki - inaczej się będzie ostrzyło portret na małej GO z bokehem, a inaczej plan ogólny z dużą GO i dużą zawartością szczegółów.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9

    Domyślnie

    No właśnie nie mam nikona i pewnie dlatego tak napisałem . Poza tym piszemy o "zgrubnej" obróbce i wg mnie zrobienie kilku presetów co powiedzmy 1EV dramatem nie jest, jako punkt wyjścia do bardziej precyzyjnej obróbki.

  10. #10

    Domyślnie

    Owszem, można filtrować po ISO, ale ponieważ nie ma do tego osobnego guziczka w narzędziach 'T', trzeba każdorazowo wchodzić do Library, wchodzić do filtrów '\' i mozolnie wybierać wartości, potem przechodzić do Develop i odszumiać, potem do Library, filtry i mozolnie wybierać nowe wartości, potem znowu Develop, potem znowu Library i filtry, potem Develop...

    Nie, nie, dla mnie to nie jest wygoda.

    O wiele wygodniejsze i szybsze, to jest zrobienie sobie albo presetów importowych (w najnowszej wersji 9,2 właśnie to pozmieniali, i stare presety nie bądą działać; trzeba sobie zrobić nowe, ale uwaga - trzeba trochę pokodować), ewentualnie wyjściem jest zrobienie Smart Collections z odpowiednimi warunkami i operowanie właśnie kolekcjami.

    Smart Coll. to jest jakieś obejście problemu filtrowania i aplikacji presetów, ale dla mnie to bardziej obejście problemu, który się sobie samodzielnie stworzyło.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Job Noise Reduction w D800: czy ma to sens?
    By HiPhoto in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 06-01-2014, 14:54
  2. Lightroom sharpening
    By dko in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 03-06-2011, 07:27
  3. Domyślne ustawienia w CNX??
    By darzur in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16-08-2008, 22:12
  4. Nikon Capture i automatyczny Noise Reduction?
    By Campo in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-11-2005, 11:05
  5. Noise Reduction
    By koyo in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13-02-2005, 12:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •