Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Nikkor 200-500mm f5.6E ciemna matówka z nikon D2x proszę o diagnozę

    Proszę o pomoc. Kupiłem obiektyw, jak w temacie do mojego nikona Z6, wszystko działa dobrze. Mam też stary aparat nikon D2x, do którego podpiąłem ten obiektyw, wszystko działało do momentu rozładowania baterii (oprócz zmiany przysłony, która ustawiona jest zawsze na f5.6 ale jest to normalne w tym aparacie i miałem tego świadomość)
    Po podładowaniu baterii (obiektyw przepinałem z powrotem na nikona Z6) okazało się, że obraz w wizjerze nikona D2x jest ciemny i nie mogę złapać ostrości. Zdjęcie mogę strzelić tylko manualnie mimo że matówka dalej jest ciemna.
    Wyczytałem, że może być wygięty popychacz na bagnecie obiektywu(?) Czy mogę to samemu jakoś naprawić (jak, czy czegoś nie zepsuję)? Może to inny problem?
    Dodam, że z innym obiektywem nikkor 85mm 1.8 Af-D, mój nikon D2x działa bezbłędnie.
    Obiektyw 200-500mm jest nowy, dziś go wyciągnąłem z pudełka, działał chwilę na D2x, na Z6 nie mam z nim problemów. Nie uśmiecha mi się odesłanie go do sprzedawcy tym bardziej, że zakup był w Anglii. Proszę o pomoc co mógłbym sprawdzić, jaka diagnoza, może ktoś ma jakiś pomysł?

  2. #2

    Domyślnie

    200-500 nie ma popychacza na bagnecie, przecież tam jest elektromagnetyczna przysłona... Jest ciemno, bo Ci się nie otwiera po podłączeniu do aparatu, może styki w tym D2x wyczyść?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    200-500 nie ma popychacza na bagnecie, przecież tam jest elektromagnetyczna przysłona... Jest ciemno, bo Ci się nie otwiera po podłączeniu do aparatu, może styki w tym D2x wyczyść?
    Masz rację, pomyślałem o tym skoro ma elektromagnetyczną i teraz sprawdziłem, nie ma. Przepraszam jestem amatorem.
    Styki czyściłem, niestety nic to nie dało. Jak pisałem z drugim obiektywem wszystko działa.
    Pierwsze podpięcie obiektywu było do D2x, wszystko działało. Ponowne i jest jak jest, to mnie zastanawia. Patrząc na bagnet są tam na pierścieniu dwa małe otwory, jeden podłużny owalny a drugi okrągły, w środku którego widać czarny pin, jednak jest on schowany, nie wiem czy tak powinno być.

  4. #4

    Domyślnie

    Hmm...
    tak jak piszesz - D2x nie obsluguje "E", ale zdjecia powineneś robić normalnie na pełnej dziurze i wszystko powinno działać. Może @TOP67 pomoże?

  5. #5

    Domyślnie

    Działało i przestało. Wina ewentualnie leży po stronie body, tylko dlaczego z innym obiektywem nie ma problemu. Nic mi nie upadło nie stuknąłem itp. Widać wartość przysłony 5.6 (mimo, jak słusznie stwierdził madebyzosiek - zamkniętej przysłony) gdy mam priorytet przysłony a nie może złapać ostrości, w wizjerze widzę tylko dwie strzałki skierowane do siebie, brak kropki i ciemność. Nie ostrzy nawet jak skieruje na silne źródło światła.

  6. #6

    Domyślnie

    Przysłonę masz przymkniętą? Widać listki?
    Myk taki, że w obiektywach z przysłoną e-mag, przysłona po odpięciu od body powinna zostać otwarta, nie zamknięta, jak w przypadku popychacza.
    Masz może dostęp do puszki obsługującej przysłony e-mag?
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OjTam Zobacz posta
    Przysłonę masz przymkniętą? Widać listki?
    Myk taki, że w obiektywach z przysłoną e-mag, przysłona po odpięciu od body powinna zostać otwarta, nie zamknięta, jak w przypadku popychacza.
    Masz może dostęp do puszki obsługującej przysłony e-mag?

    Tak, mam bezlusterkowca nikona Z6, podpinam obiektyw za pomocą adaptera FTZ. Po odpięciu obiektywu przysłona jest zamknięta (widać listki). Jest jakiś sposób by odpisać go od Z6 z otwartą przysłoną?
    Właśnie tak jak pisałem, po otrzymaniu nowego obiektywu był on od razu zapięty na D2x i działał. Przepiąłem na Z6 i z powrotem na D2x i przestał działać, może faktycznie Z6 zmienił parametry w obiektywie i odpiąłem go z zamkniętą przysłoną. Pytanie jak odpiąć go z otwartą?
    Przepraszam zaczynam się powtarzać.

  8. #8

    Domyślnie

    Spróbuj na Z ustawić f/5.6 i pstryknij fotkę. Wyłącz, odepnij. Głupie, ale może pomoże.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  9. #9

    Domyślnie

    Nie pomaga.
    Musi być jakiś sposób, obiektyw przyszedł z otwartą przysłoną. Wszystkie obiektywy z mocowaniem Z, które odpinam od Z6 też mają zamknięte przysłony.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez remay Zobacz posta
    Nie pomaga.
    Musi być jakiś sposób, obiektyw przyszedł z otwartą przysłoną. Wszystkie obiektywy z mocowaniem Z, które odpinam od Z6 też mają zamknięte przysłony.
    Mała aktualizacja, zdjąłem po prostu obiektyw z nikona Z6 przy maksymalnym otworze i włączonym aparacie. Przysłona pozostała otwarta. Mam nadzieję, że takie zdejmowanie, gdy aparat pracuje, nie uszkodzi jego lub obiektywu (?) Proszę o wypowiedź doświadczonych kolegów czy sporadycznie mogę w ten sposób radzić sobie z tym "problemem".

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 23-05-2013, 19:33
  2. proszę o diagnozę d90, 1.8 50mm
    By Kmicic in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 13-05-2009, 01:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •