Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16
  1. #11

    Domyślnie

    Ten limit został ustalony kiedy przecietne wynagrodzenie w Polsce nie przekraczało 2k. a minimalna płaca to było 700zł

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez FeGietek Zobacz posta
    No nie jestem Vatowcem. Sprzedawca miał wstępnie body w DG (z dotacji) i stamtąd podobno wycofał. Mimo to jego księgowa domagała się uregulowania poprzez umowę kupna-sprzedażny.
    Na mnie padł blady strach, że w ciągu 5 lat skarbówka może przejrzeć moje konto (był przelew a nie do ręki) i dowalić 20 czy 22% wartości rzeczy, jakoś tak. Jest problematyczne skąd wziąć cenę rynkową, jeśli konieczna (allegro, portal Nikon, RTV agd?)
    Dodam - uspokaja mnie fakt, że sprzedawca chce zapłacić to, co ja mam odprowadzić skarbówce z tytułu kupna -> być może wynika to z opłacalności dla niego o której wspomniałeś (ta róznica 15%)
    Dzięki i pozdrawiam Ciebie i wszystkich chętnych do pomocy
    F/M
    1. Nie wnikałbym czy sprzedawca "wszedł w posiadanie" w sposób zgodny z przepisami. Jako przedsiębiorca powinien wystawić po prostu fakturę VAT. Chyba, że zlikwidował DG i np skasował sprzęt jako zużyty (komisyjnie). Wtedy on nie istnieje. Mógł też zlikwidować sprzęt dalej mając firmę i on też nie istnieje. Ale to nie Twój problem.
    2.Księgowa dobrze prawi. Płacisz 2% i wrzucasz umowę w koszty. Jak jesteś na zasadach ogólnych to masz 17-2=15% do przodu. Czyli 600 zł.

    OT
    Ciekawie za to wygląda to po drugiej stronie. Powiedzmy, że sprzedający kupił nowy sprzęt za 6400, po wpuszczeniu w koszty zapłacił za niego de'facto 4200. Użytkował rok i sprzedał za 4000. Zapłacił za to 80 zł podatku. Czyli za użytkowanie zapłacił 300 zł... Ale w jego przypadku umowa jest śladem (co prawda nie wiem czy wpisaliście tam numer seryjny). W każdym razie wystawia się na strzała. Chyba, że ktoś z Was ma dobry (legalny) pomysł jak sprzęt będący na ewidencji "przesunąć" do prywatnego. Chętnie posłucham.


    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 22-02-2020 o 11:18

  3. #13
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jeśli to był sprzęt z dotacji to był zakupiony na firmę bo innej możliwości nie ma, za to ciekawie się robi po upłynięciu wymaganego terminu na prowadzenie DG i co ciekawe taki sprzęt z dotacji zgodnie z prawem wcale nie musi być wciągnięty jako środek trwały, nie może tez być wciągnięty w koszty, no i na koniec najlepsze jak sprzedaje sie taki sprzęt to dochód jest osoby, a nie firmy
    Do tego dodajmy interpretacje US i mamy cyrk.
    Koniec końców podchodźmy do tego też z dystansem bo jest bardzo duża ugodowość w US i tak jak wcześniej jest napisane w US raczej byli by mocno zdziwienie że ktoś płaci od tak małej kwoty podatek.
    Zresztą przez to zagmatwanie przepisów jeśli nie mamy pewności to bym nie czytał forumowych rad tylko zapytał w US, tam nie biją i chętnie informują co jak.

  4. #14

    Domyślnie

    @Wujot Co do OT
    Ponieważ w większości wypadków sprzęt foto ląduje jako wyposażenie, ma zastosowanie poniższe:
    Wycofanie wyposażenia na cele prywatne
    Jeżeli chodzi o proces wycofywania wyposażenia na cele prywatne, wygląda on bardzo podobnie, jak w przypadku środka trwałego. Tak samo jak środek trwały, wyposażenie jest składnikiem majątku firmy i z momentem jego wycofania na cele prywatne nie zachodzą żadne konsekwencje podatkowe (oczywiście, jeżeli przy zakupie nie został odliczony VAT, w innej sytuacji podatnik postępuje tak samo, jak w przypadku środka trwałego z odliczonym VAT-em). Jeżeli podatnik sprzeda wycofane na cele prywatne wyposażenie w ciągu 6 lat od jego wycofania, musi zapłacić za to podatek od przychodu z działalności gospodarczej.

    Jedyne, co różni te dwa procesy wycofywania na cele prywatne jest to, że w przypadku wyposażenia podatnik nie musi sporządzać dokumentu LT. Wystarczy napisać oświadczenie o tym, że składnik majątku firmy został przekazany na cele prywatne. W dokumencie należy także udowodnić, że zakup wyposażenia był jak najbardziej uzasadniony i przyczynił się do osiągnięcia przychodów przez firmę. Wyposażenie nie podlega wówczas wyksięgowaniu z kosztów uzyskania przychodów.

    Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-w...-cele-prywatne

    Czyli można sprzedać bezpodatkowo po 6 latach od wycofania.

    W przypadku środkó trwałych podobnie, ale więcej papierkologii.

    Innej, legalnej metody nie ma (na moją dzisiejszą wiedzę).

  5. #15

    Domyślnie

    Do LCC wpisujesz kwotę z umowy, nie jakąś "wartosc rynkową".

  6. #16

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim, którzy wspierali moje poszukiwanie odpowiedzi na zadany temat. Faktycznie, wg wypowiedzi Kolegi "poste" tak było jak napisał. Sprawa załatwiona

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Podatek od darowizn
    By Michał Jędrak in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 04-02-2013, 17:33
  2. Przekazanie licencji, a podatek
    By Dark in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-11-2012, 21:58
  3. Mniejszy podatek
    By Grzybu in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 08-02-2012, 21:29
  4. Firma fotograficzna a podatek
    By photoaction in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 52
    Ostatni post / autor: 21-10-2011, 00:08
  5. udzielanie licencji a podatek vat
    By jasiu102 in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-05-2008, 14:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •