Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2014
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    10

    Domyślnie Prawa autorskie w świetle zmiany miejsca pracy

    Witam, taka sytuacja, żona obecnie jest zatrudniona w biurze nieruchomości i wykonywała zdjęcia mieszkań klientów.
    Teraz ma plan założyć własne biuro i część tych klientów przejdzie pod jej skrzydła i zamierzamy podpisywać nowe umowy z klientami.

    W sytuacji, gdy ona wykonywała zdjęcia, ona je poprawiała w Lightroomie, to kto ma pełne prawa do wykorzystywania oryginałów zdjęć(bez logo)?
    Zaznaczam, że umowa o pracę nie zawierała żadnych wzmianek na temat praw do rzeczy wytworzonych dla pracodawcy.

    Dwa pytania:
    1. czy możemy użyć tych samych zdjęć, których jesteśmy autorem do promowania ofert pod własnym szyldem?
    2. czy dotychczasowy pracodawca mojej żony może używać zdjęć, których moja żona jest autorem bez jej zgody?

  2. #2

    Domyślnie

    Czyim sprzętem były wykonywane zdjęcia?

    Jeśli firmowym, to prawa majątkowe zostają w firmie.
    Jeśli prywatnym, to sprawa jest otwarta. Ale jeśli zostały przekazane firmie w jakikolwiek sposób, który można potwierdzić, to raczej z licencją albo i prawami majątkowymi.

    Jeśli firma ma prawa majątkowe lub licencję, to może ich używać.

    Oprócz praw autorskich, jest jeszcze prawo do wizerunku i utworu. Jeśli na zdjęciach jest jakikolwiek element zaaranżowany przez firmę, to może wam zakazać publikacji.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  3. #3

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem zapytania. Jeśli osoba zatrudniona na etacie w firmie wykonywała zdjęcia dla tej firmy w ramach swoich obowiązków, wszelkie prawa należą do firmy. I nie ma tu znaczenia na czyim sprzęcie, aparacie, czy komputerze. Jeśli natomiast było to dodatkowe zlecenie wykonane w ramach własnej działalności gospodarczej, sprawa wygląda inaczej. Sprawa własności np: aparatu fotograficznego to zupełnie inne zagadnienie, wykorzystania własnego sprzętu do zleconych zadań.
    Ostatnio edytowane przez WALOD ; 20-01-2022 o 14:52

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2014
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    10

    Domyślnie

    obowiązki pracownicze nie były zdefiniowane tj. opisane. Ja bym nawet stwierdził, że żona przyniosła nową jakość do biura. Nauczyła korzystać wszystkich z lightrooma.
    Poszukałem nawet w necie i znalazłem artykuł, który jest sprzeczny z tym co mówicie, a bardziej by szedł w stroną, której bym oczekiwał.

    https://www.rp.pl/prawo-w-firmie/art...z-w-przepisach

    ten fragment jest dla mnie dość istotny
    Z chwilą przyjęcia przez pracodawcę utworu nie przechodzą na niego wszystkie autorskie prawa majątkowe pracownika twórcy, a jedynie te, które wynikają z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron. Tym samym zakres tych praw będzie zależał m.in. od rodzaju wykonywanej pracy i zajmowanego przez pracownika stanowiska. Przykładowo nie będzie utworem pracowniczym w rozumieniu art. 12 ust. 1 Prawa autorskiego zdjęcie wykonane przez merchandisera, o ile wykonywanie zdjęć nie należy do jego obowiązków pracowniczych (wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdański z 8 listopada 2012 r., I ACa602/12).

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez WALOD Zobacz posta
    Jeśli osoba zatrudniona na etacie w firmie wykonywała zdjęcia dla tej firmy w ramach swoich obowiązków, wszelkie prawa należą do firmy.
    No nie. Autorskie są niezbywalne.
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez clockers Zobacz posta
    ten fragment jest dla mnie dość istotny
    Kwestia, czy wykonywanie dokumentacji fotograficznej było zakresie obowiązków małżonki?
    Z drugiej strony, o ile się orientuję, w prawie polskim nie istnieje instytucja precedensu, więc pojedynczy wyrok sądu może być jedynie wskazówką.
    A z trzeciej - nieruchomość nie zając, nie ucieknie, więc czy nie lepiej wykonać te zdjęcia ponownie, tym razem z pełnią praw autorskich? I w dodatku porządnie - Nikonem?

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jakieś 8-9 lat temu była sprawa u znajomego w firmie, której robiłem usługi foto produktów, ja mając firmę oddawałem im w pełni te zdjęcia, a pracownik, który dłubał coś tam na delegacjach firmowych stwierdził że jak odchodzi z firmy to zabierze swoje zabawki, no i po konsultacji u prawnika nie ma czegoś takiego w EU że pracownik, który robi zdjęcia w ramach swoich obowiązków w firmie ma jakieś prawo autorskie i własność do efektów swojej pracy, oczywiście jeśli umowa nie zawiera takich informacji wszystko jest własnością firmy.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    No nie. Autorskie są niezbywalne.
    Pełna zgoda. Tylko, że prawo autorskie -jako niezbywalne -obliguje firmę do wskazania autora, ale nie pozwala autorowi na dowolne wykorzystywanie utworu (zdjęcia). Wszystkie inne prawa są po stronie firmy dla której pracował autor.

  9. #9

    Domyślnie

    Tak jest. Dlatego nabywca zdjęcia musi podpisać kto był autorem, ale jeśli wypłaciło mu kasę, to domyślnie wszelkie prawa dotyczące wykorzystania i ewentualnie dalszej odsprzedaży, ma już nabywca.
    Przynajmniej tak to działało, kiedy siedziałem w tej branży.

  10. #10
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ale chyba nie chodzi o sprzedawanie tych zdjęć tylko wykorzystanie w firmie, a że zrobione przez pracownika to jest tak jak napisałem co potwierdził prawnik, nie ma tak że pracownik zabiera sobie te zdjęcia i je wykorzystuje.

    Z innej beczki. Druga sprawa o czym zapomina wielu robiących zdjęcia produktów to że wiele firm nie życzy sobie żeby ich produkty były obfotografowywane i zamieszczane z logo czy też bez, wiem że to śmieszne brzmi ale w w/w firmie mieli dystrybucje różnych produktów i nie jednokrotnie kancelaria reprezentująca daną firmę nakazywała usunięcie zdjęcia ich produktów, komedia.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Prawa autorskie
    By !AGresT in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 17-02-2012, 15:38
  2. Prawa autorskie
    By tomaszekj3 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 12-11-2011, 21:21
  3. Prawa autorskie
    By GRZECH_22 in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 29-05-2009, 00:36
  4. Prawa autorskie?
    By poisson5 in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20-03-2008, 15:24
  5. prawa autorskie
    By aldina in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 04-10-2007, 21:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •