Close

Strona 3 z 10 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 93
  1. #21

    Domyślnie

    Im bardziej otwarta, tym mniejsza głębia ostrości i bardziej rozmyte tło.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Im bardziej otwarta, tym mniejsza głębia ostrości i bardziej rozmyte tło.
    Bo zauważyłem ze gdy przybliżę na maxa przedmiot to wartość przysłony zmienia się z 3.5 na 5.6 a pomimo tego efekt rozmycia jest większy

  3. #23

    Domyślnie

    Jeśli przybliżysz, to tak. To jedna z wielu zależności.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Jeśli przybliżysz, to tak. To jedna z wielu zależności.
    A kiedy powinno zwiększać się wartość przysłony to znaczy jeśli będę robić zdjęcie portretowe w pogodny dzień przy naturalnym oświetleniu i nie zależy mi na głębi ostrości to jak dopasować wartość przysłony do czasu naświetlania i ISO? Wiem ze jest jakiś wzór ale za choinkę nie mogę go zrozumieć i narazie pstrykam zdjęcia zawsze z otwartą przysłoną

  5. #25

    Domyślnie

    To zależy od obiektywu. Przeważnie trzeba przymknąć przysłonę o pół, czy całą działkę, aby pozbyć się wad optycznych szkła w pełni otwartego. Ale nie w każdym, bo są obiektywy, które świetnie pracują również na otwartej przysłonie.
    Zasada jest taka - jak najniższe ISO/ASA, czas naświetlania w miarę krótki, aby nie poruszyć zdjęcia, a przysłona w zależności od potrzeb.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bishop2222 Zobacz posta
    A kiedy powinno zwiększać się wartość przysłony to znaczy jeśli będę robić zdjęcie portretowe w pogodny dzień przy naturalnym oświetleniu i nie zależy mi na głębi ostrości to jak dopasować wartość przysłony do czasu naświetlania i ISO? Wiem ze jest jakiś wzór ale za choinkę nie mogę go zrozumieć i narazie pstrykam zdjęcia zawsze z otwartą przysłoną
    https://dofsimulator.net/pl/

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bishop2222 Zobacz posta
    Bo zauważyłem ze gdy przybliżę na maxa przedmiot to wartość przysłony zmienia się z 3.5 na 5.6 a pomimo tego efekt rozmycia jest większy
    Trochę za dużo rzeczy chyba masz na raz do ogarnięcia.

    Owszem, jest tak, że im mniejsza dziurka na światło, czyli mniejsza źrenica (tzn, im większy numerek przysłony, taki paradoksik) - tym większa głębia ostrości, czyli tym większa strefa, gdzie przedmioty są ostre - np. od 5 m do 10 metrów od obiektywu. Ale te strefy ostrości są różne dla różnych odległości. Dla centymetrów od obiektywu głębię ostrości wyznaczają centymetry (np. pół metra od obiektyw GO ma powiedzmy 5 cm), dla decymetrów od obiektyw GO wyznaczają decymetry (np. dla 2 metrów czyli 20 dcm GO wyniesie dajmy na to 3 dcm czyli 30 cm), dla metrów dalej GO wyniesie metry. A jak nastawisz na prawie nieskończoność, powiedzmy 15 metrów, to GO będzie się rozciągać od kilku metrów aż do nieskończoności. Najprościej tak to wyjaśnić.

    Dodatkowo - to już wynika z konstrukcji obiektywu - dla różnych ogniskowych przysłona nawet jak się nie zamyka fizycznie, to zmienia swoją wartość liczbową, i GO też się zmienia.

    Na początek przyjmij taką wiedzę, że im mniejsza dziurka na światło (tzn. większ liczba określająca przesłonę) tym GO robi się większa.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Bardzo dziękuje za proste wytłumaczenie właśnie o to mi chodziło czy otwarta rzymskokatolickim wpływa negatywnie zwłaszcza w tanim obiektywie

  9. #29

    Domyślnie

    W tanim obiektywie często otwarta przysłona daje słabą ostrość, ujawnia wady szkła, szczególnie aberracje, ale z kolei film jest mniej wymagający niż matryce, szczególnie te gęste. Kup sobie do tego FA jakąś 50 1.4 lub 1.8 Ai/AiS, będzie dużo fajniej oglądać efekty nauki po wywołaniu Ten zoom ani nie będzie wygodny w użytkowaniu, ani jakiś super dobry w obrazku.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    W tanim obiektywie często otwarta przysłona daje słabą ostrość, ujawnia wady szkła, szczególnie aberracje, ale z kolei film jest mniej wymagający niż matryce, szczególnie te gęste. Kup sobie do tego FA jakąś 50 1.4 lub 1.8 Ai/AiS, będzie dużo fajniej oglądać efekty nauki po wywołaniu Ten zoom ani nie będzie wygodny w użytkowaniu, ani jakiś super dobry w obrazku.
    Będę miał to na uwadze niestety narazie nie mam wolnych środków na zakup obiektywu, muszę sobie radzić tym co mam. Ale z czasem jak już złapie bakcyla to najpewniej zakupie lepszy sprzęt

Strona 3 z 10 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Trochę wyjaśnienia o czym chodzi w analogach.
    By grzeebcio in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 09-01-2017, 12:35
  2. Nowy użytkownik D3000 i kilka pytań
    By defender in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 12-02-2010, 16:55
  3. Które szkło po analogach?
    By JacekCz in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 28-11-2009, 18:56
  4. Informacje o analogach
    By step.tom in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 22-08-2006, 20:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •