Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Nikon D750/D610

  1. #1

    Domyślnie Nikon D750/D610

    Witam, na początek się przedstawie - Przemysław z dolnegośląska.

    Chciałem poruszyć chyba wasz ulubiony temat - zestaw fotograficzny do fotografii ślubnej, od razu zaznaczam nie interesuje mnie tutaj sprzęt za dotację oraz posiadam małe doświadczenie w fotografii reportażowej.
    Mój obecny sprzęt do Nikon D7100 + Sigma 17-50 f 2.8 z Yongnuo 565EX oraz Nikon D5300 + Nikkor 50 1.8 z Nissinem Di600.

    Zastanawiam się nad zakupem pełnej klatki, gdyż w reportażu moim zdaniem jest w stanie dużo pomóc - większy obrazek, lepszy AF oraz dużo mniejsze szumy na wysokim ISO co w przypadku moich body daje się we znaki już przy 1600.

    Chciałęm zakupić jednego FX'a z Sigmą art 35mm bądź 50mm jednakżę mam dylemet czy jest sens na początku dokładać do modelu D750 - różnica około 1000-1500zł na rynku wtórnym. Jednakże spotkałem się z opinią iż AF w D610 bywa bardzo kapryśny, jednakże nie wiem jak wygląda tutaj sprawa użytecznego ISO - jakie są jej wartości? D750 podejrzewam da większą stabilność AF ale czy da dużo lepszy obrazek na wysokich czułościach w porównaniu do modelu D610?

    Z góry przepraszam jeżeli temat jest założony w niewłaściwym dziale.

  2. #2

    Domyślnie

    D610 ma przede wszystkim punkty AF głównie w środku kadru (po D7100 będzie to dla Ciebie szokiem) i w słabym świetle bywa mało pewny, ale spokojnie daje radę. Co do iso poziom tych aparatów jest bardzo podobny. Różnica aptekarska jest na korzyść D750, no i w D610 iso kończy się na 6400. A co do samego iso, to co masz na 1600 w D7100 wygląda gorzej i to sporo gorzej, niż 6400 w D610 Jak będziesz miał okazję na D750, to bez zastanowienia warto, choć sam na D610 nie mogę powiedzieć złego słowa. Owszem, są lepsze aparaty, ale z pewnością on Cię nie będzie ograniczał.
    Co do szkieł - 35 Art jest bardzo uniwersalny i swietny6, choć ja go wymieniłem na Tamrona 35 1.4 i jest lepiej. 50 Art jest świetnym szkłem, bardzo je lubię. Które lepiej...? Oba... Do tego 20 Art i masz komplet, tylko przydałoby się dwa FXy

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za przesłaną opinie, D610 jest na pewno kusząco tańszy w porównaniu do D750, jednakże zastanawiam się czy ten AF nie będzie mnie drastycznie irytować, obecnie w D7100 i Sigmie 17-50 2.8 w ciemnym oświetleniu nie zawsze jestem zadowolony, aczkolwiek tutaj się zastanawiam czy to też nie kwestia lampy i doświetlania AF bo mam wrażenie że dużo lepiej działa AF z lampą Nissina Di600 niż Yongnuo speedlite ex565. Bardzo ważne tak jak pisałem wyżej jest dla mnie użyteczne ISO. Pytanie tylko czy ISO powyżej 6400 w D750 w dalszym ciągu jest do zaakceptowania?

    Jestem trochę zaskoczony tym, że tamron daje ładniejszy obrazek niż Sigma art, która jest polecana przez dużą część osób. Nie będę ukrywać że tutaj będzie mnie trochę ograniczał budżet. Myślałem o zakupie jednego obiektu z ogniskowa 30mm jako zachowanie szerszego kadru i tutaj padł wybór na sigmę art 35 cena około 3100 i jako uzupełnienie do portretów Nikkora 85 1.8 w bardzo przystępnej cenie. Oczywiście zostaje D7100 z Sigma 17-50 jako uzupełnienie zestawu. Podejrzewam że Nikkor 50 1.8 nie będzie zbyt często używany.

    Myślicie że te szkła to dobry wybór?

  4. #4

    Domyślnie

    Jak najbardziej iso powyżej 6400 w D750 jest użyteczne, jeżeli potrafisz obrabiać zdjęcia, ale myślę że powyżej 4000 raczej nie będziesz wychodzić.
    Tamron 35 1.4 jest świeżym szkłem, mało kto może coś o nim napisać. Ja Sigmę 35 Art miałem, wymieniłem na Tamrona i mimo sporej dopłaty uważam, że nie będę żałować. Plusy to ostrość, szybkość i pewność AFu, uszczelnienia i ciekawszy bokeh. Ale Sigma 35 Art też jest świetnym szkłem i warto ją mieć. Przy niej 50 1.8G i 85 1.8G będą odstawać obrazkiem, no i Sigma 17-50 2.8 też...

  5. #5

    Domyślnie

    Używam do reportażu obu puszek i faktycznie, rozkład punktów AF w D610 to upośledzenie świetnego aparatu z dosłownie gumową matrycą i przyjazną ergonomią. Celność z 24-70 f2,8 na obu jest porównywalna. Subiektywnie - obrazek z D610 mi się bardzo podoba, a mam do dyspozycji kilkanaście body, nie tylko Nikona.
    Tak jak Kolega wyżej wspomniał, jeśli chciałbyś przejść na stałki i 2xBody FF, to przy jednym D610 a D750 różnica w cenie nie robi wrażenia, natomiast przy zakupie ewentualnych dwóch sztuk już trochę tak.

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź, co masz na myśli pisząc że D610 posiada gumową matrycę? Zapomniałem dodać że fotografuje wspolnie z Żoną i narazie chcemy zakupić jedną pełną klatkę i zostawić D7100 plus w ostateczności D5300 jako backup, choć tylko do czasu zakupu drugiej pełnej klatki. Coraz częściej myślę też o nowym sprzęcie ze względu na fakt posiadania gwarancji i zerowego przebiegu. Tj pisałem wyżej myślę narazie o dwóch stalkach i zostawienie d7100 z uniwersalnym zoomem 17-50 sigma DC 2.8. Natomiast na pewno przy przejściu na drugie body FX to niezbędny będzie zoom 24-70 f2.8 i tutaj chyba najlepszy stosunek jakości do ceny oferuje tamron G2.

    Bardzo zastanawiam się nad d610/d750 ponieważ różnica wynosi około 1.5tys zl, jednakże myśl o AF nie daje mi spokoju.

    Przy okazji może mi podpowiecie w jaką najlepiej zainwestować lampę błyskowa, oczywiście żeby uzyskać najlepszy stosunek ceny donjakoaci. Tj. pisałem wyżej obecnie używam Nissina di600 i Yongnuo 565ex
    Ostatnio edytowane przez niepogadasz ; 15-02-2020 o 17:40

  7. #7

    Domyślnie

    Gumową, znaczy można sporo wyciągać, zarówno z przepałów, jak i ciemnych miejsc. Do tego ta matryca (D610) bardzo dobrze oddaje kolory. AFu się nie ma sensu obawiać.
    Tamron 24-70 G2 jest świetny, jeżeli chodzi o stosunek ceny do jakości, ale nie wiem czy przy założeniu dwóch FXów taki niezbędny. Owszem, uniwersalny i wygodny, ale jak każdy reporterski standard zoom nijaki. Lepiej włożyć na jeden aparat coś od 20 do 35, na drugi 50 lub 85 i efekt jest znacznie lepszy. Aparaty na szelki i nawet nie czuć ciężaru.
    Najbardziej opłacalna lampa to SB800, jeżeli znalazłbyś taką niezajechaną. A świetną lampą jest SB910, dla mnie idealne i niezawodne, choć na zapas SB800 też zawsze mam. A z tych co wymieniłeś raczej Yongnuo wypada sporo lepiej, jest bardziej przewidywalne i powtarzalne. Masz jeszcze Strobosy, ponoć też dobre. Ja używałem kiedyś Nissina i dlatego go nie polecam, Yongnuo - bardzo dobrze mi się sprawowała, no i od lat SB800, SB900 i SB910.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja bym proponował jednak D750 - w zasadzie pod kazdym względem jest lepszy niż D610, różnica w cenie jakaś jest, ale to sprzęt którym planujesz zarabiać, więc jedno 1-2 zlecenia i puszka tak czy siak się spłaci, a zostaniesz z lepszym body na pewnie dłuższy czas. Obecne ceny d750 i tak są śmieszne w stosunku do tego co ten aparat oferuje, nie kombinowałbym tylko brał. Za pół roku będziesz żałował, że nie dołożyłeś ciut i nie kupiłeś lepszej puchy. Będziesz chciał sprzedać to znowu jakaś strata i zbędne kombinacje.

    Co do lamp - zaczynałem od sb900 i 700 (nadal mam), miałem jakieś proste Yongnuo (jako backup leżą w torbie, ale od 1,5 roku nie używałem), obecnie z reporterskich używam tylko strobosów (36/60). Quadralite ma bardzo fajny stosunek ceny do jakości, ale największą zaletą jest kompatybilność - wszystkim możesz sterować z wyzwalacza albo innej lampy, to naprawdę spora wygoda. Do tego również większe lampy (reportret 200/600, atlasy albo nowe studyjne z serii X) tak współpracują. Warto budować świadomie system od samego początku, później nie ma problemu, że każda lampa z innej parafii i trzeba niepotrzebnie kombinować jak to pogodzić.
    Osobiście nie widzę kompletnie potrzeby przepłacania za lampy nikona - chyba, że do jakichś specyficznych zastosowań (ale też nie do końca umiem je znaleźć...). Za cenę jednej SB można mieć kilka prostych quadralitów, dzięki czemu mamy duuużo większe możliwości kreowania światła niż z jedną lampką...

  9. #9

    Domyślnie

    Panowie, podsumowując. Narazie składam się do zakupu poniższego zestawu:

    Body: Nikon FX D750
    Obiektyw: Sigma Art 35mm 1.4
    Ewentualny zakup obiektywu w zależności od wynegocjowanej ceny w sklepie: Nikkor 85 1.8
    Lampa błyskowa: Quadralite stroboss 60 jako podstawa do dalszej rozbudowy zdalnego wyzwalania lamp Quadralite.
    Karty pamięci: SanDisk 95mbs 2x.

    Abstrahujac może od tematu, czy na 100% warto inwestować w lustrzanki FX czy może jednak przy obecnie rozwiniętym systemie bezlusterkowcow warto byłoby zainwestować w Nikona Z6? Przy z6 bardzo martwi mnie jeden slot na karty pamięci XQD bez możliwości szybkiego backupu gdzie przy reportażach ślubnych jest to dla mnie trochę rozczarowanie.

  10. #10
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Możesz też brać pod uwagę D780, czyli połączenie tego co dobre w lustrach z tym co dobre w bezlustrach.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon D610 vs D750 czy D810 do slubow?
    By janecki in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 172
    Ostatni post / autor: 16-07-2016, 01:33
  2. Jakosc obrazu JPEG nikon d7100,d610 i d750
    By Lukas1979 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 18-01-2016, 14:57
  3. Nikon D610 vs D750 vs D810
    By Meteor in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 55
    Ostatni post / autor: 23-06-2015, 11:15

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •