Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 47
  1. #1

    Domyślnie Dodatkowa ochrona filtra polaryzacyjnego

    Witam,
    Jestem od niedawna posiadaczem Nikona 5100, którego kupiłem do nauki z obiektywem kitowym Nikkor AF-S DX 18-55 mm f/3.5-5.6G VR . Dodatkowo udało mi się w dobrej cenie nabyć Nikkora AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED z filtrem polaryzacyjnym MARUMI DHG Super Circular PL C.PLD.
    I tu moje pytanie, czy na taki filtr można i czy wogóle stosuje się jakieś dodatkowe filtry ochronne? Tak jak wspomniałem wcześniej aparat będzie służył do nauki oraz jako sprzęt używany przez innych domowników i trochę się obawiam o stan samego filtra :/

  2. #2

    Domyślnie

    Żartujesz? Na filtr polaryzacyjny nakręcisz filtr ochronny, a ten w jaki sposób zabezpieczysz? Jeszcze jednym filtrem?

  3. #3

    Domyślnie

    Nie nie żartuję i jak wcześniej pisałem uczę się. A nauka to czasem zadawanie "głupich" pytań. Filtr który jest założony na obiektyw troche kosztuje i chciałem go jakoś zabezpieczyć. Wystarczyło powiedzieć, że nie stosuje się żadnych szkieł ochronnych. Niemniej jednak dziękuję za wypowiedź :/

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli chcesz zabezpieczyć filtr polaryzacyjny jak i sam obiektyw załóż tulipan. To powinno wystarczyć. Co do stosowania filtrów ochronnych to szeroki temat. Jedni uważają że pogarsza jakość inni że nie. Jeśli kupisz dobry, zazwyczaj drogi filtr ochronny to możesz zapłacić z połowę ceny samego obiektywu. Czy to ma sens to sam musisz sobie odpowiedzieć

  5. #5

    Domyślnie

    Ja z kolei jestem ze szkoły, która twierdzi, że tulipan nie uchroni obiektywu przed zachlapaniem przedniej soczewki, przed zapluciem kaszką manną przez niemowlaki, dotykaniem nakremowanymi tłustymi paluchami przez narzeczone lub inne nastolatki, czy dotykanie mokrymi nosami przez psy... Dlatego nie bacząc na ostrzeżenia purystów zakupiłem na wszystkie swoje obiektywy (na które się da nakręcić) filtr Hoya Pro 1 Digital MC UV (0), który jak się okazało notorycznie wygrywa wszelkie rankingi, a ceny ok. 90 zł za 67 mm czy 100zł za 77 mm nie stanowią połowy ceny obiektywu. No chyba że ktoś ma obiektywy za około 120 do 200 zł, to tak.

    Acha, czy kiedykolwiek odczułem tą mityczną utratę jakości związaną z założonym filtrem?

    Nie, nigdy. Jak ktoś chce zobaczyć jakie mi wychodzą przy założonym filtrze zdjęćia, niech kliknie w link ze stopki.

    Czy kiedykolwiek odczułem ulgę, że mam filtr i nie zachlapało/zapluło/zatłuściło mi soczewę?

    Wielekroć.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #6

    Domyślnie

    Także polecam filtry ochronne początkującym. Choćby zanim fotograf wyrobi sobie nawyk nie przecierania obiektywu rękawem w plenerze
    Natomiast poczytaj, kiedy i po co używa się filtra polaryzacyjnego. Na pewno przykręcenie go na stałe (oraz w ogóle nadużywanie) nie jest dobrym pomysłem. Generalnie wyciągasz go z pudełka, jak jest pomysł na zdjęcie, potem zdejmujesz i chowasz.


    Ps. Dość trudno używa się polar z założonym tulipanem.

  7. #7

    Domyślnie

    Czyli lepiej zdjąć "Polara" i kupić filtr UV np. proponowany wyżej Hoya Pro 1 Digital MC UV i w razie czego stosować je zamiennie?

  8. #8

    Domyślnie

    Nie zamiennie!

    Filtr polaryzacyjny to coś jak łańcuchy na opony - zakładasz je tylko (TYLKO!) w okolicznościach, które tego wymagają: zima, śnieg, te rzeczy... Jeśli założysz je w lecie w kurorcie, najprawdopodobniej zamkną Cię w szpitalu dla nerwowo chorych.

    Rozumiesz? Jeśli okoliczności tego wymagają, to zakładasz polara i bardzo precyzyjnie go nastawiasz, a po zdjęciu zdejmujesz i kwita. Trzymanie polara na obiektywie cały czas nie tylko jest niepotrzebne, ale jest szkodliwe.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9

    Domyślnie

    Może użyłem złego słownictwa, chodziło mi dokładnie o to co opisałeś czyli stosowanie go w razie potrzeby. Natomiast dla ochrony soczewki obiektywu przed paluchami, a ostatnio nawet buziakami w środek obiektywu stosować filtr uv.

  10. #10

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Redukcja do filtra polaryzacyjnego
    By zbooj in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-06-2013, 20:47
  2. [D3100] Kupno filtra polaryzacyjnego i ustawienia
    By jacek.zmuda123 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 05-02-2013, 13:53
  3. używanie filtra polaryzacyjnego kołowego
    By gangun in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-01-2013, 23:18
  4. Wykręcanie filtra polaryzacyjnego
    By parman in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-01-2010, 22:02
  5. Wtyczka do PS dająca efekt użycia filtra polaryzacyjnego
    By woytec60 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23-08-2005, 00:15

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •