Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 47
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Najpierw kolory. To jest test, jaki moment temu zrobiłem na własnych, nieco zakurzonych kwiatkach na parapecie. Zdjęćie wykonane na manualu, wywołane na defaultowych ustawieniach LRa, przy IDENTYCZNEJ WB. Na obu jest nakręcony polar, raz przekręcony tak, raz owak (widać różnicę po odblasku śwuiatłą na liściach u góry). Jeśli ktoś nie widzi różnicy w kolorach, zwłąszca w żółciach, gratuluję monitora i wzroku.


    http://images.tinypic.pl/i/00998/w89xj7kuns6l.jpg


    Jeśłi dla kogoś takie różnice w kolorach nie są ważne lub uznaje z niezrozumiałych powodów, że nie istnieją - niechże sobie stosuje filtr jaki mu się podoba. Ja jeszcze szczęśliwie widzę na oba oczy, więc zostanę przy swoim zdaniu.







    Teraz szeroki kąt i polar. Efekt występuje niezależnie od kręcenia, jeśli tylko kąt jest wystarczająco duży (wtedy kręcenie przesuwa tylko ciemne plamy). Dlatego pomysł, by zakładać polara do rybiego oka uważam, a zresztą...

    Jeśli komuś odpowiadają takie kwiatki jak niżej (nie tylko na niebie, a wodzie też), niechże sobie uznaje, że łatwo je ukryć, lub niech spróbuje je sobie poukrywać albo niech będzie zmuszony do tego, żeby unikać nieba (lub wody) będąc na zewnątrz. Uchronić się da tylko zmniejszając kąt widzenia obiektywu - czyli najpierw się kupuje coś szerokiego, potem zakłada filtr, a potem jest się zmuszonym do rezygnowania z szerokiego kąta.

    Jeśli ktoś tak lubi - dla mnie nie ma problemu. Obrazki wzięte z gugla - sorry, nie mam swoich takich.

    Dobra po kolei.
    Najpierw o kolorach i ich "tescie", ktory zrobiles.
    Tak, polar "podbija" kolorystyke, "uwydatnia" w pewien sposob kolory, szczegolnie przy foto krajobrazowej. Tylko zwroc uwage ze daje to w cudzyslowie. Bo jak zapewne wiesz polar (na potrzeby rozmowy przyjmijmy ofc, ze jest to CPL stosowany szerok ow fotografi) polaryzuje swiatlo, likwiduje odbicia i odblaski.
    To jesli fotografujesz jakas łąke godzinke po wschodzie slonca, to polar oprocz dzialnia na niebie i uwydatnienia rysunku chmur, zlikwiduje oblaski na tej łące a tym samym kolor bedzie bardziej "wyciagniety", bardziej "soczysty".
    Ale absolutnie ten kolor nie bedzie zdegradowany jak to okresliles, tylko ta powierzchnia. struktura, faktura, krajobraz, laka, widoczek bedzie spolaryzowana.
    Polaryzacja to najprostszy i efektywny optyczny sposob na wydobycie swoistego kolorystycznego i kontrastowego powera z danej sceny.
    Wystarczy ruch palcami o kilka centymetrow niz dlubanina w PS wymagajaca mniejszej lub wiekszej wiedzy o obrobce.

    Ale wrocmy do twojego testowego zdjecia kwiatka. Po lewej polar ON po prawej polar OFF. Widac to po odblaskach lub ich braku.
    Szkoda, ze teg okwiatka nei odkurzyles, bo tak to mozna by w sumei forsowac terze ze polar jest pomocny w fotografi makro, bo na lewym zdjeciu widac kurz a na prawym gubi sie w odblaskach.
    Nie zarzucajac ci slepoty, to szkoda ze nei dales exifow. Ale i tak widac ze te zdjecia sa roznie naswietlone. To z polarem OFF po prawej ma glebsze i cemniejsze cienie. Prawdopodbonie uzyles roznej przyslony bo (nie dam sobie reki uciac) widze ciut inny rozklad GO. Albo slonce troche bardziej zaswiecilo, bo wyszlo zza chmury.
    W kazdym razie ten test nie uwazam za miarodajny. I mimo ze tez nie jestem slepy jak ty i ogladam na normalnym isprawnym monitorze, to nie widze tutaj zadnej degradacji koloru.
    Polaryzacja nie rowna sie degradacja koloru!
    To nie ND milion, ktory robi z kolorami co mu sie podoba, lub nawet szara polowka Hitech, potrafiaca dac czasem zafarby.
    W kazdym razie ten kwiatek z zoltymi elementami jest na zdjeciu lewym jasniejszy, przec co troche gubi sie ta zolta struktura liscia, choc jest jej wiecej bo usuniete zostaly odblaski

    Teraz o bledzie polara, ktory zobrazowales tymi zdjeciami.
    Tylko na poczatek napisze, ze blad polara moze wystapic przy szerokim kacie (troszeczke przy powiedzmy standardzie) a przy tele jest praktycznie nierealne jego wystapienie. I jest scisle zwiazane to z tym jak "skrecimy" polara. Bo jesli mamy pozycje maksymalnej polaryzacji danej sceny na 100% to jest tez pozycja "zero polaryzacji".
    Czyli mozna miec zalozony polar i miec zerowy efekt polaryzacji a jedyne co uzyskamy to tylko strate swiatla bo mamy jakis filtr nakrecony. Jedyna polaryzacje jaka mozemy uzyskac bez krecenia filtrem, to ze bedziemy sie obracac z aparatem zeby uzyskac kat ze sloncem dajacy polaryzacje.
    Tylko gdzie tu swiadoma kompozycja kadru.
    Jak juz powolywales sie na fizyke, to wlasnei taka jest fizyka polaryzacji przy uzywaniu CPL. Odpowiedni kat wzgledem slonca i krecimy filterekiem.
    I pisze to zarowno z teori i praktyki, czyli kilkunastu tysiecy roznych ujec krajobrazowych z nakreconym polarem. Bo akurat naleze do osob, ktore lubia dlubac polarem w danej sceneri krajobrazowej. Mozna powiedziec, ze do krajobrazu mam go zalozonego non-stop a zdejmuje tylko do zdjec prosto w slonce.
    Poludnie sie nie liczy, bo wtedy szanujacy sie pro foter krajobrazu nawet nie wyjmuje aparatu. Tako pisza w poradnikach.
    Wiec, prosze nie pisz mi ze przez te kilkanascie tysiecy zdjec zdegradowalem sobie kolory. Wierze, ze naprawde jakos niefortunnie sie wyraziles i miales co innego na mysli.

    Dobra, teraz konkret o tych zdjeciach co dales. Na 1 calkiem spory blad polara. Moja rada, mozna bylo mniej skrecic czyli mniej spolaryzowac. Ale nawet teraz jest to do usuniecia lokalna korekta ekspozycji (np pedzel i EV na plus po srodku nieba a po bokach na minus) na poziomie ACR.
    Jakas minuta, dwie. A w krajobrazie i tak przewaznie sie naswietla na swiatla i wyciaga dol z ciemnicy, to pare ruchow z lokalna korekta ekspozycji wiecej raptem. Choc na poczatku bym troche mniej skrecil polara.
    3 piekny rysumek chmur i pieknie wyciagnieta barwa morza (jestem ciekaw czy bys napisal zdegradowana), dzieki pozbyciu sie odblaskow na wodzie. Ten blad polara na wodzie to raptem 0,3-0,5EV roznicy widze. Tam sa tak male roznice w jasnosci ,ze zastanawiam sie czy przypadkeim gdzies nie bylo plycizny po bokach i nie tylko polar odpowiada za ta mala roznice jasnosci.. Bo jak zapewne sie zgodzimy, plycizna ma jasniejsza wode a glebia ciemniejsza ton. A niebo wymaga mniej inwazyjnej korekty niz na 1.
    Mozna bylo tez troche mniej skrecic, lub zrobic wezsze ujecie. A jakby np posrodku nieba byly chmury, to by sie w nich ukryl blad polara na niebie.
    2 ma potezny blad polara. Kadr tak powalajacy, ze chyba zrobiony tylko po to zeby uzyskac ekstremalny blad polara. Nie chcial bym tego poprawiac w PP, stanowczo bym tutaj zalecal bardzo delikatne obchodzenie sie z polarem.
    4 taka malutka, to ja pomine.

    Takze podsumowujac. CPL jest bardzo przydatny w fortografi krajobrazowej, daje optycznie pozytywne efekty (kontrast, wydobycie kolorow, usuwanie zamglenia w gorach na dalszych planach, piekny blekit, poprawa rysunku chmur itp). Tylko trzeba wiedziec jak i ile krecic.
    Czesc z tych rzeczy mozna uzyskac samym PP, ale nie wszytkie! Po za tym czy nie przyjemniej jest pokrecic polarem i zobaczyc ten efekt w wizjerze niz pozniej dlubac sie w PP.

    P.S
    Tak oczywiscie masz racje ze przy rybim oku polar to pomylka. Tylko raz ze fafniak tu wspomnial zartem o rybim oku (co na pewno wychwyciles, ale chyba chcilales sie pospierac tylko).
    A 2, ze autor watku pytal o obiektyw 18-140mm. A 18mm na DX t ojednak nie rybie oko z mozliowscia wysapienia bledu polara.
    Ostatnio edytowane przez krzysztofz24 ; 12-02-2020 o 23:49
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  2. #22

    Domyślnie

    Bla, bla bla...

    Te zdjęcia były zrobione na manualu, więć były naświetlone identycznie (i wywołane również). Wielka szkoda, że już je wyrzuciłem, mam nadzieję, że każdy może je powtórzyć. Pokazałem, że różnice w kolorach są, w zależności od tego, jak się pokręci - ponieważ powiedziałeś, że takie różnice nie istnieją.

    Szach mat.








    Co do polara na szerokim kącie - nawet mi się nie chce tłumaczyć, bo na każdej stronie dotyczącej fotografii o tym piszą. Nie mam zamiaru przepisywania całych opowieści, każdy sobie może sam poczytać, tyle tego jest...







    - - - - kolejny post - - - - - -

    A tu masz przykład własnej teorii, jak to polar 'podbija' i 'uwydatnia' kolory (na przykład maski lub tła) - co prawda zdjęcie jest czarnobiałe, ale przykład mam nadzieję jest czytelny. BTW - pochodzi z książki, której jakoś nikt nie kontestuje: Light, Science and Magic



    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 13-02-2020 o 01:46
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Bla, bla bla...
    Wlasnie tak wyglada rozmowa z toba jak ktos sie z toba nie zgodzi. Przepraszam, ze zrobilem z polarem kilkanascie tysiecy zdjec krajobrazowych i wiem jak on dziala.

    Te zdjęcia były zrobione na manualu, więć były naświetlone identycznie (i wywołane również). Wielka szkoda, że już je wyrzuciłem, mam nadzieję, że każdy może je powtórzyć. Pokazałem, że różnice w kolorach są, w zależności od tego, jak się pokręci - ponieważ powiedziałeś, że takie różnice nie istnieją.

    Szach mat.
    Ale nigdzie nie napisalem nigdzie ze nie ma roznic w kolorach. Napisalem tak- przekleje; Tak, polar "podbija" kolorystyke, "uwydatnia" w pewien sposob kolory, szczegolnie przy foto krajobrazowej.
    I jeszcze dalej inne rzeczy zeby obalic twoja pseudo teze o rzekomej degradacji koloru przez polar. CPL nie degraduje kolorow. Wplywa na nie optycznie, jesli jest mozliowsc zajscia polaryzacji. Polaryzacja to nie degradacja!
    Zaczales z roslinkami, potem dales zdjecia krajobrazowe, wiec w tym aspekcie fotografi ci odpisywalem.
    A teraz dajesz zdjecia studyjne o wplywie chyba degradacji kolorow przez polar i jeszcze BW.
    Jeszcze moze wstaw zdjecie blyszczacego, lsniacego samochodu bez polara a potem z polarem i napisz ze polar wszystko popsul wygaszajac odblaski, bo juz sie tak ladnie nie blyszczy.



    Co do polara na szerokim kącie - nawet mi się nie chce tłumaczyć, bo na każdej stronie dotyczącej fotografii o tym piszą. Nie mam zamiaru przepisywania całych opowieści, każdy sobie może sam poczytać, tyle tego jest...
    Nie musisz tlumaczyc, ja to wytlumaczylem w swoim wpisie. I jest to zgodne z ogolnie jak to okresliles "tyle tego jest".
    Bo w zadnym miejscu nie napisalem czegos co nie byloby oczywiste.
    Ty za to tworzyles jakies teorie o degradacji koloru, ze polar szkodzi, ze nie tylko na szerokim kacie moze byc, ze nawet nie trzeba kreci nim zeby uzyskac blad polara. A tymczasem CPL mozna ustawic w pozycje maksymalnej polaryzacji lub zero polaryzacji i stany posrednie.
    Co jest po prostu oczywistoscia.

    Podsumowujac, to niestety szkoda z toba dyskutowac. Ja bardzo szczegolow odpisalem na twoj wpis, odnoszac sie do niego w calosci. Ciebie stac tylko na bla, bla i jakies sugestie o szach mat.

    Takze konczac ta rozmowe, to mozna uznac ze (trzymajac sie terminologi szachowej), polozyles krola.
    Ostatnio edytowane przez krzysztofz24 ; 13-02-2020 o 02:59
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  4. #24

    Domyślnie

    Dyskusja z tobą to jak dyskusja z płaskoziemcami, pokaż im przykład - powiedzą że zmanipulowany. Pokaż im drugi - powiedzą, że mają rację, bo już kilkanaście tysięcy razy tak mówili.


    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    Takze konczac ta rozmowe,
    Chwała bogu kończąc, mam nadzieję...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Dyskusja z tobą to jak dyskusja z płaskoziemcami, pokaż im przykład - powiedzą że zmanipulowany. Pokaż im drugi - powiedzą, że mają rację, bo już kilkanaście tysięcy razy tak mówili.




    Chwała bogu kończąc, mam nadzieję...
    Jednak cos dopisze, zebys nie mial ostatniego slowa. Tym bardziej ze wiele blednych rzeczy napisales.
    To co napisales o bledzie polara, o jakiejs wydumanej degradacji kolorow przez polar TO sa wlasnie bzdurki jak opowiesci o plaskiej ziemi. Ale tak jak plaskoziemcy nie chca przyjac oczywistych faktow mimo podstawiania im ich pod nos. Tak ty nie dopuszczasz mysli ze od czasow kliszy uzywa sie w krajobrazie filtra polaryzacyjnego z pozytywnym skutkiem. Idz powiedz tym wszystkim fotografom krajobrazowym ze degraduja sobie kolory filtrem polaryzacyjnym i jak tam jeszcze uwazasz szkodza

    Zaczales z krajobrazem, to ci dokladnie o krajobrazie pisalem. Bo w sumie tam sie najczesciej polara uzywa.
    Ostatnio edytowane przez krzysztofz24 ; 13-02-2020 o 04:45
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Dyskusja z tobą to jak dyskusja z płaskoziemcami, pokaż im przykład - powiedzą że zmanipulowany. Pokaż im drugi - powiedzą, że mają rację, bo już kilkanaście tysięcy razy tak mówili.

    Chwała bogu kończąc, mam nadzieję...
    Próżne Twe nadzieje

    Jakich by elaboratów nie pisać, faktem jest, że noszenie na stałe nakręconego polara jest złym pomysłem. Najlepiej niech każdy sam się przekona, psując zdjęcia z jakiegoś fajnego miejsca Przy uwa i polarze smugi i przebarwienia na błękitnym niebie są oczywiste, jeśli ktoś tego nie dostrzega może powinien zająć się mniej obciążającymi wzrok zajęciami. Pewnie da się to wykorzystać czasem jako efekt zamierzony, ale warto o tym wiedzieć. Kolory? Nie wiem, czy to degradacja czy trzeba inaczej nazwać, ale zieleń, np. traw, wychodzi czasem... nienaturalna, delikatnie mówiąc. Nie jest łatwo to poprawić wbrew pozorom, grzebanie przy zieleni jest zawsze ryzykowne i wymaga co najmniej dobrego monitora. A dochodzi jeszcze kwestia jakości filtra. Najlepiej samemu nakręcić polar i popróbować w różnych warunkach.

  7. #27

    Domyślnie

    Czytając te wszystkie odpowiedzi dochodzę do wniosku że ... wsadziłem kij w mrowisko Ja póki co odkręciłem i odłożyłem polara na półkę - jeszcze przyjdzie na niego pora. Muszę najpierw nauczyć się podstaw, bo z tego co piszecie filtry w tym polar to już wyższa szkoła jazdy. Niemniej jednak dziękuję wszystkim za wypowiedzi

  8. #28

    Domyślnie

    Człowiek zadający pytanie naraża się na odpowiedź Zwłaszcza w długie zimowe noce i krótkie dni

  9. #29

    Domyślnie

    Tak się zastanawiam zawsze jak to jest że ludzie popadają w takie uzależnienia od "opisanych prawd" nie dopuszczając myśli że ktoś z rozmysłem może używać narzędzi "trochę inaczej"
    Inna sprawa to kwestia "degradacji koloru" - rozumiem że szanowny kolega profesor tę degradację widzi w "tych odblaskach" na liściach ? Czy może przesadzonej żółci ?
    Ostatnio edytowane przez fafniak ; 13-02-2020 o 10:35

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Tak się zastanawiam zawsze jak to jest że ludzie popadają w takie uzależnienia od "opisanych prawd" nie dopuszczając myśli że ktoś z rozmysłem może używać narzędzi "trochę inaczej"
    A to już, proszę pana ucznia, najzupełniej inna, najzupełniej inna sprawa.

    Bo zupełnie inna sprawa to znać wady/niedostatki narzędzia i wiedzieć jak to narzędzie wykorzystać, a zupełnie co innego robić wielkei oczy i zadawać pytania na temat podstawowych rzeczy. A nakręcenie polara i noszenie go na stałe (od tego się wszystko zaczęło) uznaję za szkodliwe, ale jak widać tylko jeden poste mnie zrozumiał.

    Gdybyś nie zadawał pytań na poziomie podstawowym, tylko powiedział - tak, wiem że polar niekiedy mocno ingeruje w kolory (że użyję innego słowa niż degradacja), tak, wiem, że powoduje gigantyczne artefakty, ale mam pomysł jak to wykorzystać - moja reakcja byłaby inna, a kolega uczeń mógłby uchodzić dalej za znawcę. Ale jak się z niedowierzaniem pyta o rzeczy podstawowe to mit pryska.




    Gdzie indziej potraficie godzinami rozparawiać o odcieniu skóry, intensywności żółtaczki, czy niedostrzegalnych niuansach kolorystycznych, a jak wygodnie, to mówicie że nakręcenie ustrojstwa które zmienia kolory to nic wielkiego. I co się dziwić, że potem widać na forum iż większość lanszaftów to przekolorowane bohomazy...

    Tracę wiarę w ludzi. Jedyny który się zachował sensownie to autor pytania - który szczerze powiedział, że jak to będzie to sam sobie wypraktukuje i na razie ma dość. Ja też mam dość - pytań o podstawy, dyskusji z faktami, udowadniania przykłądami, że polar ingeruje w kolory, twierdzeń, że im większe nasycenie tym lepiej i podobnych pierdół.

    Chcecie, to teraz mi udowadniajcie, że Słońce w nocy nie świeci, bo jeden z drugim już zrobił kilka tysięcy zdjęć nocnych to dobrze wie, a kto nie nosi polara cały czas, ten frajer. NA tym etapie mam to już w tyle.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 13-02-2020 o 12:18
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Redukcja do filtra polaryzacyjnego
    By zbooj in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-06-2013, 20:47
  2. [D3100] Kupno filtra polaryzacyjnego i ustawienia
    By jacek.zmuda123 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 05-02-2013, 13:53
  3. używanie filtra polaryzacyjnego kołowego
    By gangun in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-01-2013, 23:18
  4. Wykręcanie filtra polaryzacyjnego
    By parman in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-01-2010, 22:02
  5. Wtyczka do PS dająca efekt użycia filtra polaryzacyjnego
    By woytec60 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23-08-2005, 00:15

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •