Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 47
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rafal75ww Zobacz posta
    Może użyłem złego słownictwa, chodziło mi dokładnie o to co opisałeś czyli stosowanie go w razie potrzeby. Natomiast dla ochrony soczewki obiektywu przed paluchami, a ostatnio nawet buziakami w środek obiektywu stosować filtr uv.
    Tak. Można nawet nakręcić polar na UV w razie potrzeby zastosowania, ale w zależności od obiektywu lub ogniskowej może pojawić się w rogach winieta, trzeba to sprawdzić.

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rafal75ww Zobacz posta
    Może użyłem złego słownictwa, chodziło mi dokładnie o to co opisałeś czyli stosowanie go w razie potrzeby. Natomiast dla ochrony soczewki obiektywu przed paluchami, a ostatnio nawet buziakami w środek obiektywu stosować filtr uv.
    No właśnie, tak to rozumiałem. Jeśli Ty też, to dobrze.






    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Szkodliwe?
    I to bardzo. Zwłąszcza na zewnątrz przy szerokim kącie (choć nie tylko). Prawdę mówiąc mocno mnie dziwi, że tego nie wiesz.

    Już nei mówiąc o takich rudymentarnych sprawach, jak to, że stale zakręcony zabiera niepotrzebnie światło lub degraduje kolory, jak nieodpowiednio się pokręci.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #13

    Domyślnie

    Ohhh a ja głupi zawsze marzyłem o polarze do rybiego oka.....

  4. #14

    Domyślnie

    No to sam sobie odpowiedziałeś w czwartym słowie swojego posta...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #15

  6. #16

    Domyślnie

    No ale z drugiej strony człowiek się uczy do śmierci, więc lepiej teraz, niż później - jeśłi to naprawdę stanowi dla kogoś nowość. Jakbyś chciał pogłębić temat wpisz w gugla coś a la 'polar filter on wide angle lens' albo coś podobnego i wybierz grafikę - będziesz miał pojęcie co taki filtr zrobi z rybim okiem.

    Jak się pogrzebie głębiej są też artykuły na temat skąd to się bierze i dlaczego, oraz że obejść się tego nie da, bo ludzkość jeszcze nie radzi sobie z obchodzeniem fizyki.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #17

    Domyślnie

    Jak będziesz wstawał z katedry to uważaj na sufit

  8. #18

    Domyślnie

    Jak będą padały pytania na poziomie podstawowym, to będę tak odpowiadać, inaczej się nie da jak widzę, skoro o rudymenta są pytania: 'naprawdę?'...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    No właśnie, tak to rozumiałem. Jeśli Ty też, to dobrze.








    I to bardzo. Zwłąszcza na zewnątrz przy szerokim kącie (choć nie tylko). Prawdę mówiąc mocno mnie dziwi, że tego nie wiesz.

    Już nei mówiąc o takich rudymentarnych sprawach, jak to, że stale zakręcony zabiera niepotrzebnie światło lub degraduje kolory, jak nieodpowiednio się pokręci.
    Jak w 99% przypadkow warto czytac twoje wpisy, tak teraz sie zapedziles i dalej brniesz w temacie.
    Blad polara na szerokim kacie to wiadoma sprawa. Ale nie trzeba tym polarem krecic "na maksa", mozna tez to ukryc w sceneri np danego krajobrazu. Ogolnie z wyczuciem sie da.
    A 18mm jakie ma autor na dolnym koncu w 18-105 to nie jest jakos ultraszeroko.

    I ta degradacja kolorow przez polar - nie ma czegos takiego. Filtr polaryzacyjny nie degraduje kolorow.
    Degradowac, choc lepiej by bylo uzyc sformulowania "dodawac swoja fantazje nt kolorow" to moze tania szara polowka lub ND, czyli upraszczajac-dawac zafarby.

    DO AUTORA;
    Absolutnie nie nakreca sie filtra w celach ochrony innego filtra.
    To tak jakbys sie martwil czy na pokrowiec pod ktorym trzymasz rower na balkonie nie zalozyc drugiego pokrowca zeby ten pierwszy sie nie zakurzyl. No ale co z tym drugim pokrowcem wtedy?.
    Filtr polaryzacyjny moze byc ochrona jednoczesnie, mozna go nosic na stale przy fotografi krajobrazu np, biorac poprawke ze troche swiatla zabierze. Ale przy takiej foto i tak sie przymyka przyslone...
    Ale juz nie bardzo jest sens miec go zalozonego w pomieszczeniu u cioci na imieninach, fotogtafujac dziecko czy komunie lub podobne.
    Tutaj lepiej sprawdzi sie UV, ktory jest po prostu "kawalkiem szybki".
    Przestrzegam tylko przed najtanszymi UV z allegro za kilkanascie zlotych.
    Beda sie ciezko czyscic i moga dawac dodatkowe odblaski, spadek kontrastu i ogolnie pogarszac obraz.
    Jak chcesz UV to cos sprawdzonego po normalnej cenie.

    Ja ogolnie jestem zwolennikiem ochrony przez dekielek. A UV bym zalozyl tylko na wypadki typu fotogtafowanie zawodow enduro czy rajdow samochodowych, stojac na zewnetrznej czesci wirazu, coby zwirem nie dostac w szklo.
    No ale jak chcesz miec na stale nakrecone cos na obiektyw zeby nic nie dotykalo soczewki. Zawsze i wszedzie. To dobry, markowy filtr UV.
    A na polara sobie zmienisz w razie potrzeby.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    Jak w 99% przypadkow warto czytac twoje wpisy, tak teraz sie zapedziles i dalej brniesz w temacie.
    Blad polara na szerokim kacie to wiadoma sprawa. Ale nie trzeba tym polarem krecic "na maksa", mozna tez to ukryc w sceneri np danego krajobrazu. Ogolnie z wyczuciem sie da.
    A 18mm jakie ma autor na dolnym koncu w 18-105 to nie jest jakos ultraszeroko.

    I ta degradacja kolorow przez polar - nie ma czegos takiego. Filtr polaryzacyjny nie degraduje kolorow.

    Najpierw kolory. To jest test, jaki moment temu zrobiłem na własnych, nieco zakurzonych kwiatkach na parapecie. Zdjęćie wykonane na manualu, wywołane na defaultowych ustawieniach LRa, przy IDENTYCZNEJ WB. Na obu jest nakręcony polar, raz przekręcony tak, raz owak (widać różnicę po odblasku śwuiatłą na liściach u góry). Jeśli ktoś nie widzi różnicy w kolorach, zwłąszca w żółciach, gratuluję monitora i wzroku.





    Jeśłi dla kogoś takie różnice w kolorach nie są ważne lub uznaje z niezrozumiałych powodów, że nie istnieją - niechże sobie stosuje filtr jaki mu się podoba. Ja jeszcze szczęśliwie widzę na oba oczy, więc zostanę przy swoim zdaniu.







    Teraz szeroki kąt i polar. Efekt występuje niezależnie od kręcenia, jeśli tylko kąt jest wystarczająco duży (wtedy kręcenie przesuwa tylko ciemne plamy). Dlatego pomysł, by zakładać polara do rybiego oka uważam, a zresztą...

    Jeśli komuś odpowiadają takie kwiatki jak niżej (nie tylko na niebie, a wodzie też), niechże sobie uznaje, że łatwo je ukryć, lub niech spróbuje je sobie poukrywać albo niech będzie zmuszony do tego, żeby unikać nieba (lub wody) będąc na zewnątrz. Uchronić się da tylko zmniejszając kąt widzenia obiektywu - czyli najpierw się kupuje coś szerokiego, potem zakłada filtr, a potem jest się zmuszonym do rezygnowania z szerokiego kąta.


    Jeśli ktoś tak lubi - dla mnie nie ma problemu. Obrazki wzięte z gugla - sorry, nie mam swoich takich.








    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Redukcja do filtra polaryzacyjnego
    By zbooj in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-06-2013, 20:47
  2. [D3100] Kupno filtra polaryzacyjnego i ustawienia
    By jacek.zmuda123 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 05-02-2013, 13:53
  3. używanie filtra polaryzacyjnego kołowego
    By gangun in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-01-2013, 23:18
  4. Wykręcanie filtra polaryzacyjnego
    By parman in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-01-2010, 22:02
  5. Wtyczka do PS dająca efekt użycia filtra polaryzacyjnego
    By woytec60 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23-08-2005, 00:15

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •