Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Domyślnie Nikon Z i stare ruskie szkla

    Witajcie. Chcialabym kupić diaplan 80 albo pentacon av 80 I znalazlam takie przerobione z mocowaniem nikon F i m42. Jak myslicie czy to jest obojetne co kupie czy lepiej je wziąć z bagnetem nikon f i podłączyć przez ftz?

  2. #2

    Domyślnie

    Mam kilka M42 Made in DDR i mocowanie przez adapter i FTZ jakoś mi nie pasowało - wady jak dla każdego adaptera M42/F bez soczewki. Dopiero coś takiego pozwoliło na uzyskanie akceptowalnego poziomu współpracy - post 142 w wątku https://forum.nikoniarze.pl/threads/...80#post4102980
    35mm: Praktica VLC2; Pentacon 28; Pancolar 50; Pentacon 135
    DX: Z fc; Z DX 16-50; TTArtisan 50/1.2
    FX: Z8; V 24; N 35; N 40; N 50; Meike 50/1.2; N 85; N 14-30; N 24-120; T 70-210

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jak jest przerobione do Nikon F to podpinasz przez FTZ, jeśli masz inne mocowanie to musisz nabyć adapter do tego mocowania i Nikon Z.

  4. #4

    Domyślnie

    Mam i Ftz i przejściówke nikon z- m42. Tak pytam jedynie czy oba bagnety będą działać tak samo i nie będzie problemów. Jeśli chodzi o adapter do M42 to mam i tego Fikaza i K&F concept. Oba z ALI i oba są super

    Cytat Zamieszczone przez ZbyszekS Zobacz posta
    Mam kilka M42 Made in DDR i mocowanie przez adapter i FTZ jakoś mi nie pasowało - wady jak dla każdego adaptera M42/F bez soczewki. Dopiero coś takiego pozwoliło na uzyskanie akceptowalnego poziomu współpracy - post 142 w wątku https://forum.nikoniarze.pl/threads/...80#post4102980
    Tzn że najpierw nakrecałeś FTZ a ppoem jakiś zwykły adapter i dopiero potem obiektyw ?
    Ostatnio edytowane przez mikaxx ; 10-02-2020 o 16:11

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    FTZ to
    Nikon F -> Nikon Z
    i nic tam innego nie wpinasz już.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mikaxx Zobacz posta
    Mam i Ftz i przejściówke nikon z- m42. Tak pytam jedynie czy oba bagnety będą działać tak samo i nie będzie problemów. Jeśli chodzi o adapter do M42 to mam i tego Fikaza i K&F concept. Oba z ALI i oba są super



    Tzn że najpierw nakrecałeś FTZ a ppoem jakiś zwykły adapter i dopiero potem obiektyw ?
    Z Z6 FTZ+adapter M42/F+obiektyw M42 działa ok oczywiście bez nieskończoności. Ale ponieważ są adaptery M42/Z to po co kombinować?
    35mm: Praktica VLC2; Pentacon 28; Pancolar 50; Pentacon 135
    DX: Z fc; Z DX 16-50; TTArtisan 50/1.2
    FX: Z8; V 24; N 35; N 40; N 50; Meike 50/1.2; N 85; N 14-30; N 24-120; T 70-210

  7. #7

    Domyślnie

    U mnie również z6 + FTZ + adapter m42 . Z heliosa super zdjęcia wychodzą, ale mam zawsze wątpliwość czy się nie zablokuje, bo słyszałem kiedyś, że coś takiego się zdarza

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kminu Zobacz posta
    U mnie również z6 + FTZ + adapter m42 . Z heliosa super zdjęcia wychodzą, ale mam zawsze wątpliwość czy się nie zablokuje, bo słyszałem kiedyś, że coś takiego się zdarza
    Ale co się ma zablokować, jak nie ma lustra? Pomijając bezsensowność tego połączenia. Adapter Z-M42 i mamy pełny zakres ostrzenia z nieskończonością włącznie

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kminu Zobacz posta
    U mnie również z6 + FTZ + adapter m42 . Z heliosa super zdjęcia wychodzą, ale mam zawsze wątpliwość czy się nie zablokuje, bo słyszałem kiedyś, że coś takiego się zdarza
    Od roku używam Z6 z (w sumie już) kilkunastoma manualami i nigdy nic się nie zablokowało.
    Wręcz przeciwnie, to najlepszy korpus do pracy ze starymi obiektywami, głównie dzięki świetnemu wizjerowi.

  10. #10
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Pewnie chodzi o to zablokowanie się bolca blokującego w mocowaniu bagnetu, bywały takie problemy tak samo z pleśniakami manualnymi jak i z nowymi konstrukcjami ale odpukać to rzadko się trafia.

    Wielu nie rozumie o co chodzi z tymi odległościami do matrycy i nie wie co to jest adapter FTZ, a to skrót zwyczajnie F to Z, czyli obiektywy Nikon F fo aparatów Nikon Z i nie ma tu nic związku z m42.
    Jeśli ktoś szuka fajnym manualnych obiektywów to niech nie skupia się tylko na m42 bo lepsze konstrukcje są z bagnetem Pentax K, Minolta MD, Canon FD, Contax/Yashica...

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. nikon 20-35 ocena szkla
    By locos in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-03-2011, 15:02
  2. Gdzie w Niemczech kupic stare szkla?
    By 7th_son in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-01-2010, 07:51
  3. Ruskie lampy
    By wojtuniu in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 20-01-2009, 20:21
  4. nowe body plus "stare" szkla
    By kilgoretrout1979 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 29-07-2008, 20:00
  5. Nikon F50 D a szkla manualne..
    By dugi2000 in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 02-05-2006, 19:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •