Close

Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 50
  1. #31

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Borat1979 Zobacz posta
    To jest jakiś mit nie wiem z jakiego powodu ciągle powielany.
    Czytałem o tym kiedyś w fachowym czasopiśmie, ale fakt, dawno temu, więc technologia mogła się zmienić. Stało tam, że dysk talerzowy osiąga maximum żywotności przy pracy w pozycji poziomej, około 75% w pozycji pionowej i 50% w położeniu innym.

    A wracając do tematu, ja nie zdecydowałbym się na archiwizowanie danych na jakimkolwiek SSD. Co talerz to talerz, a gdyby coś, elektronikę zawsze wymienić można.

  2. #32

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Czytałem o tym kiedyś w fachowym czasopiśmie, ale fakt, dawno temu, więc technologia mogła się zmienić. Stało tam, że dysk talerzowy osiąga maximum żywotności przy pracy w pozycji poziomej, około 75% w pozycji pionowej i 50% w położeniu innym.

    A wracając do tematu, ja nie zdecydowałbym się na archiwizowanie danych na jakimkolwiek SSD. Co talerz to talerz, a gdyby coś, elektronikę zawsze wymienić można.
    A ile lat temu to było 15, 20?
    Dzisiaj dyski w pionie montuje się nawet w macierzach dyskowych centrów danych.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Top-loading.png
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	520,2 KB
ID:	36291

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Seagate-Exos-4U106-data-center-storage-system-2.jpg
Wyświetleń:	182
Rozmiar:	257,1 KB
ID:	36292
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  3. #33

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Borat1979 Zobacz posta
    A ile lat temu to było 15, 20?
    Dzisiaj dyski w pionie montuje się nawet w macierzach dyskowych centrów danych.
    Coś koło tego.

    No dobra, przekonałeś mnie. Prawie.
    Tylko jeszcze pytanie mam: jakie są procedury eksploatacji takich dysków w macierzach przez firmy? Po jakim czasie są one wymieniane?

  4. #34

    Domyślnie

    Nie wiem czy ktoś oficjalnie podaje jak często wymienia nośniki. Zapewne jeśli w centrum danych jakaś seria dysków zaczyna padać (a pewnie częściej pokazuje niepokojące wskazania w SMART) co sugeruje że taki rodzaj eksploatacji w tym momencie wyczerpał żywotność danego modelu, to dyskie zostają wymieniane na inne, pewnie z jednoczesnym znacznym zwiększeniem pojemności dysków. Znaczna część dysków do zastosowań w serwerach i centrach danych ma gwarancję 5lat, a wg SMART czas życia obliczony jest na 10lat, ale nie sądzę żeby dyski rzeczywiście 10lat były eksploatowane. Poza tym warto mieć na uwadze że chyba każdy obecnie produkowany dysk ma dopuszczalne obciążenie roczne i jeśli jest ono przekroczone, to producent zakłada jego krótsze działanie i oczywiście wpływa to na gwarancję. Dla przykładu dyski desktopowe (jak barracuda, niebieski) mają ok 50-60TB/rok , dyski RED/Ironwolf 180TB/rok, wersje pro 300TB, a dyski seagate exos x12 do data center 500-550TB. Poza tym dyski te mają założony typowy profil zapis/odczyt - w takich dyskach przewaga to odczyt (nie pamiętam proporcji) w dyska do monitoringu zakłada się 90% zapisów a tylko 10% odczytów.
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  5. #35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Tylko jeszcze pytanie mam: jakie są procedury eksploatacji takich dysków w macierzach przez firmy? Po jakim czasie są one wymieniane?
    Są różnego rodzaju okresowe smart testy pozakładane na macierze. Hot spare dyski, są aby wymiana następowała automatycznie po określonej ilości błędów. To pewnie tak w skrócie bez wnikania w szczegóły.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T._(informatyka)

    Z tego też powodu, jeśli dyski są używane to wiadomo czy są dobre czy nie. Dyski w szufladzie mogą być uszkodzone i o tym nawet nie wiadomo, a dowiadujemy się gdy jest dużo za późno.
    To taka moja odpowiedź na tezę że ktoś napisał iż dyski są bezpieczniejsze gdy nie podłączone. Może i tak ale nie wiadomo czy zadziałają.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 11-02-2020 o 15:22
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  6. #36

    Domyślnie

    Do tego dochodzi najbardziej podstępne dziadostwo - tzw ciche uszkodzenie danych Nic nie zgłasza błędu (czyli nie mamy podstaw żeby np. sięgać po backup, albo backup poprawić), a dane ulegają degradacji.
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  7. #37

    Domyślnie

    Odświeżę wątek, czy dzisiaj do przechowywania danych wybralibyście SSD czy HDD. Do pojemności 2-3 TB cena obu rozwiązań jest zbliżona.

  8. #38

    Domyślnie

    SSD, bo:
    - dużo szybszy,
    - łatwiejszy w podłączeniu,
    - bezgłośny,
    - mniejszy i lżejszy.
    Mam oba typy i obecnie praktycznie używam niemal wyłącznie SSD.

  9. #39

    Domyślnie

    Czy z HDD nie łatwiej odzyskać dane w razie awarii??

  10. #40

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez g69 Zobacz posta
    Czy z HDD nie łatwiej odzyskać dane w razie awarii??
    jeśli ktoś nie chce stracić danych, trzyma te SAME dane na DWÓCH DYSKACH oddzielnie...najlepiej 1 dysk w miejscu X drugi w miejscu Y
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700 + YN685

Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Zewnętrzny monitor do laptopa.
    By kafi44 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 10-03-2017, 17:38
  2. Bezprzewodowy dysk zewnętrzny do laptopa.
    By zoom2 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 30-11-2015, 18:40
  3. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-12-2013, 19:22
  4. DIGIMATE III jako dysk zewnętrzny do laptopa?
    By ktm777 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 07-03-2009, 00:30
  5. Zewnętrzny dysk do laptopa
    By Fredflinstone in forum Komputery
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 20:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •