Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 50
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    A to jakaś różnica - wewnętrzny, czy zewnętrzny? Nie można wyjąć HDD z obudowy USB i włożyć do kompa? Pytam, bo mam zamiar przeprowadzić taką operację na niebieskim WD.
    Dyski zewnętrzne na USB najczęściej nie maja złącza SATA tylko od razu złącze USB. Czasy kiedy dyski zewnętrzne USB montowano ze standardowych dysków + adapter/kontroler USB na SATA już raczej minęły.

    Cytat Zamieszczone przez Zom53 Zobacz posta
    Jeżeli chodzi o te dwa HDD Toshiba, to wkładałem dysk do kieszeni w PC stacjonarnym, podłączałem kabelkiem do złącza SATA na płycie głównej plus kabelek zasilania i wszystko działało ok przez kilka tygodni.Jak miałem zapełnione ok. 1/3 dysku i nie miałem w następnych kilku tygodniach nic do dogrania, to odłączałem od dysku zasilanie i kabel SATA.Po ok. 1/2 roku nie można już było nic zapisać na tym dysku ani otworzyć żadnego pliku. Taka sama sytuacja wystąpiła po wymianie na nowy dysk.
    To co opisujesz jest bardzo dziwne. Nie spotkałem się z takim przypadkiem. Możliwe że to był jakiś błąd dotyczący firmware w tym modelu. Niektóre modele dysków Seagate miały podobny problem związany z firmware. Ale w tym przypadku po wystąpieniu błędu dyski nie były "widziane" przez BIOS.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zom53 Zobacz posta
    Jeżeli chodzi o te dwa HDD Toshiba, to wkładałem dysk do kieszeni w PC stacjonarnym, podłączałem kabelkiem do złącza SATA na płycie głównej plus kabelek zasilania i wszystko działało ok przez kilka tygodni.Jak miałem zapełnione ok. 1/3 dysku i nie miałem w następnych kilku tygodniach nic do dogrania, to odłączałem od dysku zasilanie i kabel SATA.Po ok. 1/2 roku nie można już było nic zapisać na tym dysku ani otworzyć żadnego pliku. Taka sama sytuacja wystąpiła po wymianie na nowy dysk.
    Ale to zasilanie odłączyłeś w trakcie pracy komputera?
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    Dyski zewnętrzne na USB najczęściej nie maja złącza SATA tylko od razu złącze USB. Czasy kiedy dyski zewnętrzne USB montowano ze standardowych dysków + adapter/kontroler USB na SATA już raczej minęły.
    Interfejs USB zintegrowany z dyskiem to raczej domena WD (2.5 chyba wszystkich), ale też nie wszystkich. Seagate w swoich zewnętrznych dyskach stosuje wewnątrz mostek usb -sata + klasyczne dyski barracuda (nie pro, kiedyś były także dyski Seagate Archive), a w LaCie 3.5 zdarzają się Barracuda PRO albo IronWolf.
    Sporo dużych pojemności WD też ma klasyczne dyski, tylko czasem trochę wykastrowane, albo te które nie przeszły testów jakościowych (np. 14TB przerobione na 12TB) a poza tym w środku nigdy nie wiadomo co siedzi - zawsze jest niespodzianką co aktualnie WD wsadza do obudowy pod cały czas taką samą nazwą Ale nic dziwnego, dyski zewnętrzne obecnie mają niższe ceny niż odpowiedniki pojemnościowe w wersji OEM.

    Może problemem jest wyrobienie portu SATA na dysku, albo coś jest nie tak z kablem ? Część sprzętu toleruje HOT-SWAP ale bezpieczniej takie zabiegi w PC robić przy wyłączonym zasilaniu.
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    Dyski zewnętrzne na USB najczęściej nie maja złącza SATA tylko od razu złącze USB. Czasy kiedy dyski zewnętrzne USB montowano ze standardowych dysków + adapter/kontroler USB na SATA już raczej minęły.
    No to mi się jeszcze udało, bo właśnie rozebrałem obudowę i siedzi tam normalny, niebieski WD 5TB na SATA.

  5. #25

    Domyślnie

    Tak jak pisałem w 3.5 to dość popularne, natomiast nie zakładałbym że to na pewno jest to "normalny" Nibieski; dyski zewnętrzne z założenia nie pracują tak intensywnie jak wewnętrzne, dlatego np. można w nich wykorzystać takie egzemplarze które nie koniecznie nadają się do normalnej eksploatacji (np. słabiej wyważone, itp). Producent niewiele ryzykuje, bo dysk który zewnętrzny w typowych dla niego obciążeniach spokojnie wytrzyma kres gwarancji a zapewne dłużej, ale w innych warunkach może być różnie. A wyjmując dysk z obudowy pozbywamy się gwarancji albo znacząco redukujemy jej długość.
    Czasy kiedy dyski wadliwe albo uszkodzone w czasie gwarancji się z założenia utylizowało, już minęły - dziś wszystko nadaje się do sprzedaży tylko do odpowiednich zastosowań (i w sumie dobrze - mniej elektro-złomu i dobrze jest mieć możliwość kupna np. dysku 8TB za 519zł pomimo tego że wiadomo że nie jest to dysk do serwera )
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawel Pawlak Zobacz posta
    dyski zewnętrzne z założenia nie pracują tak intensywnie jak wewnętrzne, dlatego np. można w nich wykorzystać takie egzemplarze które nie koniecznie nadają się do normalnej eksploatacji (np. słabiej wyważone, itp).
    Za to z założenia pracują w pionie, mimo tego, że podobno zmniejsza to ich żywotność.
    Zresztą i tak 3-letnia gwarancja już minęła, więc sprawdzę, czy w kompie będzie bicie osiowe, czy też promieniowe.

  7. #27

    Domyślnie

    "Ale to zasilanie odłączyłeś w trakcie pracy komputera?"
    Dysk odłączałem oczywiście po wyłączeniu PC.
    "Może problemem jest wyrobienie portu SATA na dysku, albo coś jest nie tak z kablem ?"
    Próbowałem w kilku złączach SATA, zmieniałem kabel SATA ale bez efektu.
    Dysk jest widziany przez BIOS ale nie można otworzyć plików.
    D810 N20-35/2,8 AF-D; N24/2,8 Ais; N50/1,4 AiS; N60/2,8 AF micro; SB-800

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Za to z założenia pracują w pionie, mimo tego, że podobno zmniejsza to ich żywotność.
    To jest jakiś mit nie wiem z jakiego powodu ciągle powielany.
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  9. #29

    Domyślnie

    Ligo; poziom i pion są zalecane. W znacznej części NASów pracują w pionie i potrafią wytrzymać dziesiątki tysięcy godzin bez awarii (oczywiście dedykowane do tego dyski). Nie zalecane są położenia pośrednie oraz jakiekolwiek udary, duże wahania temperatury (także zbyt wysoka albo zbyt niska).
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zom53 Zobacz posta
    Próbowałem w kilku złączach SATA, zmieniałem kabel SATA ale bez efektu.
    Dysk jest widziany przez BIOS ale nie można otworzyć plików.

    Jest program, który odzyskał mi dane z takiego dysku; nie pamiętam co mu zrobiłem, ale efekty były podobne: BIOS go widział, ale system pokazywał jako pusty, nieistniejący, czy jakoś tak (już nei pamiętam).

    Tknięty czarną melancholią podjąłem działania rozpaczliwe - i ściągnąłem program DMDE, który jak się okazało zdziałał cuda. Polecam, wersja sharewareowa pozwala wypróbować, ograniczenie polega na tym, że z fizycznie zrobionej kopii (bit po bicie) program odzyskuje na raz tylko po parę folderów o ile pamiętam (pełna wersja odzyskuje cały dysk za jednym zamachem). Pełna wersja kosztowała ok 70USD i okazało się, że była - dla mnie - warta każdego centa.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Zewnętrzny monitor do laptopa.
    By kafi44 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 10-03-2017, 17:38
  2. Bezprzewodowy dysk zewnętrzny do laptopa.
    By zoom2 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 30-11-2015, 18:40
  3. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-12-2013, 19:22
  4. DIGIMATE III jako dysk zewnętrzny do laptopa?
    By ktm777 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 07-03-2009, 00:30
  5. Zewnętrzny dysk do laptopa
    By Fredflinstone in forum Komputery
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 20:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •